راهنمای تحصیل در رومانی ۲۰۲۱

تحصیل در رومانی به دلیل هزینه های پایین زندگی و کیفیت نسبتاً مطلوب دانشگاه ها علاقمندان فراوانی دارد. در کنار پذیرش ساده دانشگاه و شهریه کم ، رومانی دارای یک محیط اجتماعی چند فرهنگی است که باعث می شود هزاران دانشجوی بین المللی احساس خوبی در این کشور داشته باشند.

آمار سال های گذشته نشان می دهد که بیش از 500.000 دانشجو در دانشگاه های رومانی تحصیل می کنند، که بیش از 27000 آن ها دانشجو بین المللی هستند.

مشهورترین رشته ها برای تحصیل در رومانی پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، دامپزشکی ، علوم کامپیوتر ، مهندس عمران ، ارتباطات ، هوش مصنوعی ، شیمی ، مهندسی نرم افزار ، علوم اقتصادی ، ریاضیات ، مدیریت دولتی هستند.

بهترین فرصت برای برگزاری وبینار آموزشی بورس

دانشجویان خارجی در رومانی

دانشجویان خارجی تحصیلات عالی خود را در دانشگاه ها ، آکادمی ها و موسسات معتبر و دارای مجوز ویژه برای آموزش دانشجویان خارجی می گذرانند ، وزارت آموزش ، تحقیقات ، جوانان و ورزش رومانی کیفیت خدمات آموزشی را کنترل می کند.

آزمون مهارت های زبان رومانیایی / انگلیسی / فرانسوی برای دانشجویان بین المللی که متقاضی آموزش در یکی از این زبان ها هستند ، بدون دوره پیش نیاز ، طبق روش تأیید شده توسط موسسه زبان رومانیایی انجام می شود.

چرا برای ورود به دانشگاه های کشور آمریکا به مدرک GRE ® نیاز داریم؟

دانشجویان بین المللی زیر از آزمون زبان معاف هستند:

 • دانشجویانی که از کشوری هستند که زبان رسمی آن زبان رسمی مورد تقاضا برای تحصیل در رومانی است.
 • دانشجویانی که مطالعات قبلی خود را به زبان مورد تقاضا برای تحصیل انجام داده اند.
 • دانشجویانی که گواهینامه مهارت زبان دارند.
 • اسنادی که ثابت کند دانشجو حداقل چهار سال رومانیایی خوانده است.

و در نهایت اگر به زبان تحصیل در رومانی تسلط ندارید ، برای یادگیری زبان رومانیایی باید در دوره های پیش نیاز شرکت کنید ، در طول ترم اول این دوره ، شما رومانیایی را به عنوان یک زبان خارجی مطالعه خواهید کرد ، در حالی که در ترم دوم واژگان رومانیایی ویژه رشته مورد نظر خود مطالعه خواهید کرد.

مهاجرت تحصیلی به رومانی در مقطع کارشناسی

افرادی که قصد تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی دارند باید مدرک آیلتس با نمره  6 ارائه دهند. زبان تحصیل در این کشور به زبان رومانیایی است. مدت زمان تحصیل کارشناسی در رومانی ۴ سال است. دانشجویانی که وارد این کشور می شوند اجازه کار ۱۰ تا ۱۵ ساعت در هفته را دارند. البته این اجازه کار نمی تواند تمام هزینه های زندگی فرد را پوشش دهند و فرد باید حتماً از کشور خود پوشش های مالی کافی را داشته باشد. از سایر مواردی که متقاضیان باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور به آن توجه داشته باشند ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله است.

وضعیت مهاجرت تحصیلی به کانادا و تاثیرات بیماری کرونا

مهاجرت تحصیلی به رومانی در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در رومانی در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور است. تحصیل کارشناسی ارشد در رومانی نیاز به ارائه مدارک آیلتس ۶٫۵ است. مدت زمان تحصیل در این مقطع حدودا 2 سال است.

اجازه کار در حین تحصیل بسیار مهم است و متقاضیان می توانند به صورت پاره وقت (۱۵ تا ۲۰ ساعت در هفته) در این کشور مشغول به کار می شوند. اصولا افرادی که در این کشور مشغول به تحصیل می باشند پس از تحصیل وارد بازار کاری این کشور می شوند. هزینه های تحصیل در این مقطع بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است.

مهاجرت تحصیلی به رومانی در مقطع دکتری

تحصیل در رومانی و ورود به مقطع دکتری دارای شرایط قابل توجهی است. دانشجویانی که قصد اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور را دارند باید در گام اول با یک استاد در این کشور مکاتبه نمایند و با ارسال رزومه خود برای  اساتید درخواست تایید خود را داشته باشند. البته دانشجویان علاوه بر تایید استاد راهنما (سوپروایزر) باید مدارک دیگری هم به عنوان یک فرد مستعد به تحصیل در مقطع دکترا ارائه دهند.

ارائه مدارکی همچون آیلتس 7 و مقالات بین المللی برای اخذ پذیرش شما از دانشگاه مورد نظرتان الزامی است. افرادی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند می توانند با دریافت بورس تحصیلی هزینه تحصیل خود در این کشور را پوشش دهند. نکته بسیار مهم این است که شما در دوره های تحصیلی دکتری می توانید به صورت تمام وقت کار کنید. دانشجویان که قصد تحصیل در رومانی را دارند باید به این موضوع توجه داشته باشند که تحصیل در مقطع دکتری حدودا 5 سال طول می کشد.

مهاجرت تحصیلی به رومانی همراه با بورسیه تحصیلی

دانشجویان بین المللی می توانند بر اساس بورسیه های تحصیلی اعطا شده توسط رومانی ، به طور یک جانبه یا در چارچوب توافق نامه های دو جانبه ، از طریق مقامات ذیصلاح در کشورهای خود و یا بر اساس بورس و کمک هزینه های تحصیلی دیگر کشورها یا سازمان های بین المللی برای تحصیل پذیرفته شوند.

توجه داشته باشید که داوطلبان بورسیه تحصیلی باید حداقل یک سال زودتر با سازمان بین المللی تماس بگیرند.

شهروندان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز می توانند با اخذ بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط دولت رومانی در دانشگاه های رومانی ثبت نام کنند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه بخارست رومانی

این دانشگاه انواع مختلفی از بورس تحصیلی را برای دوره های کارشناسی و همچنین کارشناسی ارشد اعطا می کند ، این موارد شامل بورس های تحصیلی عملکرد علمی ، بورس های تحصیلی شایسته و بورسیه های ویژه است.

بودجه برخی از این بورسیه ها توسط خود دانشگاه و برخی دیگر از آژانس های مختلف تأمین می شود و کلیه دانشجویان دانشگاه می توانند بر اساس ضوابط واجد شرایط بودن ، برای این بورسیه ها درخواست دهند.

بورسیه تحصیلی Transilvania Academica

این بورسیه ها توسط دانشگاه Transilvania of Bra ofov (UNITBV) ارائه می شود و برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و غیر EEA است ، دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه برای مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا تمام وقت می توانند برای بورس تحصیلی اقدام کنند.

این بورس تحصیلی برای تمام مدت برنامه تحصیلی ارائه می شود اما دانشجویان برای دریافت بورس تحصیلی سال آینده باید هر سال تحصیلی را بگذرانند.

این بورس تحصیلی شامل شهریه ، محل اقامت و کمک هزینه ماهانه است ، اما هزینه های سفر و ویزا برای رومانی به عهده دانشجو است.

ویزای تحصیلی رومانی

با این وجود دانشجویان سایر کشورها پس از اینکه توسط یک موسسه رومانی پذیرفته شدند ، باید درخواست ویزای دانشجویی کنند ، پردازش این موارد ممکن است دو ماه طول بکشد ، بنابراین لحظه ای که پذیرفته شدید برای ویزای تحصیلی رومانی اقدام کنید.

توجه داشته باشید که هنگام ورود به فرودگاه ، به گذرنامه ، کپی نامه پذیرش و حداقل 2000 یورو پول نقد یا چک مسافرتی نیاز دارید که نشان می دهد بودجه کافی برای زندگی در این کشور دارید.

الزامات مجوزهای اقامت موقت دانشجویان در رومانی

پس از ورود به رومانی ، و ثبت نام نهایی در دانشگاه ، باید مجوز اقامت را درخواست کنید ، این مجوز 1 سال اعتبار دارد و باید هر سال تمدید شود.

با این حال ، برای دانشجویان بورسیه از کشورهای متبوع خود یا دولت رومانی ، اجازه اقامت معمولا برای کل مدت تحصیل آنها صادر می شود.

برای درخواست مجوز اقامت ، اسناد زیر درخواست می شود:

 • درخواست استاندارد ( از اداره مهاجرت )
 • اثبات پرداخت شهریه صادر شده توسط دانشگاه شما در رومانی ( اصطلاحا ” adeverinta ” )
 • کپی نامه پذیرش تحصیلی که توسط وزارت آموزش و پرورش صادر شده است
 • گواهی پزشکی صادر شده توسط یک موسسه پزشکی دولتی یا خصوصی در رومانی ، اثبات این که دانشجوی خارجی از بیماری هایی که سلامت عمومی را به خطر می اندازد رنج نمی برد
 • گواهی بیمه پزشکی برای کسانی که بالای 26 سال دارند
 • قرارداد خانه (قرارداد خانه بین شما و صاحبخانه در دفاتر اسناد رسمی منعقد می شود)
 • صفحه داده های زیستی گذرنامه و صفحه ای که تاریخ ورود در مرز رومانی را نشان می دهد
 • صورتحساب بانکی که تمکن مالی زندگی شما را در لیست 1 ساله ثابت می کند (حداقل 2500 دلار آمریکا یا معادل آن)
 • 2 عکس پاسپورنی جدید
 • رسید ( پیوست پرونده شما ) مالیات پرداخت شده در بانک CEC رومانی:
 1. مالیات برای اجازه اقامت = 240 لئوی ( RON )
 2. ثبت نام برنامه = 3 لئوی ( RON )
 3. مالیات برای تمدید حق اقامت = 120 یورو

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question