راهنمای کامل تحصیل در سوئد ۲۰۲۱

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد را با کمتر کشوری می توان مقایسه کرد. این کشور زیبا و امن جز بهترین مقاصد مهاجرت تحصیلی در جهان است. کشور سوئد سال هاست که در بین برترین کشورهای جهان از نظر سطح رفاه و امنیت اجتماعی قرار دارد. این کشور در حوزه شینگن واقع شده و برای ورود به آن باید ویزای شینگن دریافت کنید و البته با این ویزا می‌توانید به تمامی کشورهای حوزه شینگن بی‌دغدغه و سریع سفر کنید. یکی از مزایای زندگی در این کشور این است که بیشتر مردم سوئد به زبان انگلیسی آشنایی دارند و مهاجران و دانشجویان از این بابت دچار مشکل نخواهند بود.

در سال ۲۰۱۱ قوانین مهاجرتی سوئد مانند چند کشور اروپایی دیگر نظیر هلند و دانمارک شامل تغییرات بسزایی شده است. مهم ترین این تغییرات بازنگری در قوانین نظام آموزشی و مخارج تحصیلات است.

از این سال به بعد تحصیل در سوئد برای دانشجویان خارجی، مستلزم پرداخت هزینه شد. البته این هزینه با توجه به امکانات بینظیر این کشور چندان هم زیاد نیست.

سیستم آموزشی سوئد

سیستم آموزشی در کشور سوئد به صورت هماهنگ در تمام استان های این کشور ارائه می شود. دانشگاه های سوئد سالانه دو بار ثبت نام می کنند: ترم پاییز و ترم بهار. مهلت تقاضا برای ترم پاییز معمولاً در اواسط ژانویه است در حالی که مهلت ترم بهار میانه اوت است.

آزمون SAT به درد چه کسانی می خورد؟

دانش آموزان پس از اتمام ۱۲ سال تحصیل قادر خواهند بود تا متناسب با شرایط مورد نظر و خواسته های خود اقدامات لازمه برای ورود به دانشگاه را انجام دهند. از همین رو دو مسیر برای ورود به تحصیلات عالیه برای دانشجویان میسر است:

  • دانشگاه ها که مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهند.
  • کالج هایی که دانشجویان را برای ورود بازار کار آماده می کنند.

دانشجویان برای ورود به بازار کار، تحصیلات خود را در کالج سپری می کنند. از همین رو شانس خود را جهت پیدا کردن کار در مقایسه با سایر افراد افزایش دهند و می توانند پس از احراز شرایط موفق به اخذ اقامت کشور سوئد شوند.

تحصیل در سوئد

راهنمای کامل تحصیل در سوئد 2021

مهاجرت تحصیلی به سوئد در مقطع کارشناسی

طول دوره تحصیلات در مقطع کارشناسی در کشور سوئد همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا ۴ سال است. در بازه زمانی اعلام شده ملزم به سپری کردن ۱۸۰ واحد دانشگاهی هستید. دانشجویان قادر خواهند بود تا هر سال ۶۰ واحد درسی را پشت سر بگذارند، در اینصورت بازه زمانی تحصیل در سوئد به ۳ سال کاهش پیدا می کند.

بسیاری از رشته های تحصیلی در کشور سوئد به زبان انگلیسی ارائه می شود و سوئد یکی از معدود کشورهای غیر انگلیسی زبان است که در مقطع کارشناسی موقعیت های بسیار زیادی را به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است.

لازم بذکر است که دانشجویان در صورت انتخاب دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل در این کشور هستند. در صورت تحصیل به زبان سوئدی قادر خواهید بود در kandidatprogram یا utbildning på grundnivå شرکت نمایید. تحصیل به زبان سوئدی در اکثر موارد رایگان و بدون پرداخت هزینه است.

به عنوان یک دانشجوی خارجی که قصد تحصیل در سوئد را دارد در وهله اول باید از طریق وب سایت پذیرش دانشگاه، ضمن تکمیل فرم های درخواست، شواهدی مبنی بر صلاحیت و مهارت های خود به زبان انگلیسی ارائه نمایید و شرایط ورود به آن دوره تحصیلی را برآورده نماید

دانشجویان سوئدی که قصد ثبت نام در دانشگاه های این کشور را دارند باید گواهینامه اتمام دوره دبیرستان را ارائه نمایند.

سیاست‌های انعطاف‌پذیر دولت سوئد به دانشجویان اجازه می‌دهد در طول تحصیل کار کنند. به عنوان یک دانشجوی خارجی هزینه شهریه وابسته به دانشگاه و رشته انتخابی متفاوت خواهد بود. برای تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد باید هزینه ای بین ۷،۵۰۰ تا ۲۵،۵۰۰ یورو در سال در نظر داشته باشید. بعضی دوره های تخصصی مانند MBA می‌تواند تا ۳۱ هزار یورو در سال نیز هزینه داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی به سوئد در مقطع کارشناسی ارشد

با توجه به دانشگاه های معتبر جهانی، تعداد زیادی از برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و شهریه رایگان برای دانشجویان اتحادیه اروپا، EEA و سوئیس، جای تعجب نیست که سوئد تعداد زیادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی بین المللی را جذب کند.

ما در مقطع کارشناسی ارشد می توانید حداکثر چهار رشته را برای ارائه پذیرش خود درخواست نمایید. همچنین شخص متقاضی باید قادر به نشان دادن مهارت زبان انگلیسی نیز باشد که این فرآیند را می توان با ارائه مدارک معتبر بین‌المللی مانند آیلتس، تافل و غیره انجام دهد. در برخی رشته ها و دانشگاه ها ممکن است نیاز به ارائه مدارک تحصیلی مربوط به دوره دبیرستان نیز باشد. البته با توجه به اینکه دانشگاه‌های مختلف مدارک مختلفی را از اشخاص متقاضی دریافت می کنند قبل از هر گونه اقدامی نیاز است که اطلاعات را از سایت همان دانشگاه اخذ نمایید.

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در حدود ۱۳ هزار یورو است. جالب است بدانید دانشجویان خارجی در سوئد برای کار در حین تحصیل محدودیتی ندارند و می‌توانند به صورت تمام وقت مشغول به کار باشند. البته در نظر داشته باشید که به عنوان یک دانشجو از شما انتظار می‌رود که تقریباً ۴۰ ساعت در هفته را به شرکت در سمینارها، مطالعات و تکالیف تحقیقاتی خود اختصاص دهید.

مهاجرت تحصیلی به سوئد در مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکترا عمدتاً مبتنی بر تحقیق است. در واقع یک دانشجوی دکترا در سوئد بیشتر وقت خود را صرف تحقیقات در مورد پایان نامه خود می کند.

مقطع PhD در سوئد حداقل به مدت ۴ سال به طول می انجامد. روش تدریس در مقطع دکترا با برنامه های آموزشی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار متفاوت است. فرد متقاضی تحصیل در مقطع دکترا در ابتدا بر اساس طرح مطالعاتی خود باید نسبت به انتخاب سوپروایزر اقدام نماید. در طول تحصیل در مقطع PhD به ۲ سوپروایزر نیاز است که یکی از آنها وظیفه نظارت در حوزه های علوم انسانی و برخی از پروژه های علوم اجتماعی را دارد و دیگری سرپرستی پروژه های فناوری و مهندسی را بر عهده دارد.

دانشجویان در حال تحصیل در مقطع PhD از استاد راهنما یا سوپروایزر خود حقوق ماهیانه دریافت می کنند و مجبور به پرداخت شهریه نخواهند بود. در مقطع دکترا تمرکز اصلی بر روی پایان نامه قرار دارد و همه پایان نامه ها در مقطع دکترا باید به صورت عمومی دفاع شوند.

حتی امکان اجرای عملی طرح ارائه شده توسط دانشجو در بعضی بخش ها نیز وجود دارد. از سایر پیش نیازهای تحصیل در سوئد در مقطع دکترا می توان به ارائه مدرک زبان انگلیسی اشاره نمود. البته لزوم یادگیری زبان سوئدی نیز وجود دارد. چرا که ممکن است جهت فعالیت در سمینارها و فرآیندهای مطالعاتی مورد نیاز باشد.

مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی به سوئد

  • آیلتس حداقل 6 که نمره های هر بخش بالای 5.5 باشد و یا مدرک زبان سوئدی در سطحی که برای دانشگاه مورد نظر اعلام شده.
  • تمکن مالی برای یک سال اول (هزینه زندگی در حدود 8500 یورو برای یکسال + شهریه سال اول دانشگاه)؛ توجه کنید که مبلغ شهریه به طور سالیانه بین 4000 یورو تا 20000 یورو برای رشته ها و مقاطع مختلف متغیر است و عمدتا بین 8000 تا 12000 یورو در سال تخمین زده می شود.
  • معدل مقاطع قبلی که عمدتا باید بالای 15 باشد و البته هرچه از این نمره معدلتان بالاتر باشد شانس پذیرش شما بین همه متقاضیان بیشتر است.
  • مقاله isi معتبر با ایمپکت فکتور بالا (حداقل 2 تا)؛ البته با یک مقاله هم می‌توان موفق به اخذ پذیرش شد و این در صورتیست که بقیه فاکتورها را به بهترین نحو داشته باشید.
  • داشتن مدرک gre یا gmat در مقاطع بالا به اخذ پذیرش شما کمک شایانی می کند و به ندرت داشتنش الزامیست. داشتن این مدارک دروازه ای برای ورود شما به کانادا و آمریکا خواهد بود.

 

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question