ویروس کرونا روش های تدریس را تغییر داده است

روش های تدریس

ویروس کرونا باعث شده است که دانشگاه ها و دانشجویان با چالش های زیادی رو به رو شوند. دانشجویان و کارکنان دانشگاه باید بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنند و بدانند چه وقتی باید درس بخوانند چه وقتی باید کار کنند، این در حالی است که سوء مدیریت و رفتارهای غلط مدیران در دانشگاه ها باعث شد که دانشجویان نظم کاری خود را از دست بدهند. در این مقاله 5 روش از روش های تدریس که دانشگاه باید در پیش بگیرد تا این مشکلات را حل کند، بیان می کنیم.

فناوری برای یادگیری

به عنوان یک پژوهشگر که در سرمایه گذاری های اقتصادی و سیاسی هم کار کرده ام (نویسنده) بیان می کنم که دانشجویان در آموزش عالی توانایی زیادی دارند و پتانسیل زیادی برای یادگیری درس ها و کشف ایده ها دارند. من نباید تنها به عنوان سخنران در یک ویدئو کنفرانس در یک سالن خالی بایستم و سخنرانی کنم .

قبل از شروع بیماری کرونا، محیط یادگیری مانند یک فضای روشن و درخشان بود و همه در آن خوشحال بودند. در واقع این محیط مانند فروشگاهی بود که در آن محصولات درسی و مواد یادگیری به فروش می رسید. اما پس از این بیماری منحوس این فضا شکل دیگری پیدا کرد. این بیماری به ما نشان داد که ما با فضای آنلاین هم می توانیم درس بدهیم و به دانشجویان خدمت کنیم. در واقع ما با فراهم کردن تخته سیاه هوشمند و سایر فناوری های به دانشجویان خود کمک کردیم.

تعریف جدیدی از تعهد شغلی (Redefining engagement)

تعهد شغلی برای یک استاد دانشگاه بسیار مهم است و او باید به تعهدات خود عمل کند. در این میان تعامل دانشجو با استاد هم بسیار مهم است. دانشجو باید با استاد خود در کلاس آنلاین  همکاری کند و به او کمک کند تا درس ها را بهتر بیاموزد. در سامانۀ آموزشی فقط استاد نیست که باید نقش ایفا کند، دانشجو هم باید حضور داشته باشد و با  استاد خود تعامل و همکاری داشته باشد، به این ترتیب کلاس های آنلاین موفقی خواهیم داشت.

این کلاس ها به این دلیل برگزار می شود که دانشجویان از نظر جسمی آسیب نبینند. در غیر این صورت کلاس ها حضوری بود و دانشجویان در کلاس ها حضور پیدا می کردند، اما با این بیماری وحشتناک این کار غیرممکن است. پس در این کلاس ها هم استاد و هم دانشجو باید تعهد داشته باشند و به هم کمک کنند تا کلاس به درستی اداره شود.

تعامل و بحث در کلاس ها باعث می شود که دانشجویان و اساتید از هم چیزهای زیادی یاد بگیرند و به هم کمک کنند.  حتی این تعاملات می تواند در سطح بین المللی باشد و با دیگر استادان از کشورهای دیگر انجام شود. به این ترتیب دانش شما در سطح بین المللی انتشار می یابد و شما به عنوان یک استاد نمونه یا دانشجوی نمونه در جهان شهرت پیدا می کنید. این موضوع درست است و شما می توانید از این موضوع استفادۀ زیادی ببرید. شما با انتشار ویدئوهای خود در سطح جهان شهرت جهانی پیدا می کنید و حتی می توانید با این ویدئوها کسب درآمد کنید.

روش های تدریس

ویروس کرونا روش های تدریس را تغییر داده است

ارزیابی خلاقانه

ارزیابی خلاقانه یک عمل بسیار مهم است و به شما کمک می کند تا در دانشگاه آنلاین خود موفق تر باشید. مثلاً شما با این کار می توانید تکالیف دانشجویان خود را ارزیابی کنید و به آنها گوشزد کنید که در کجا اشتباه دارند، البته برای این کار نرم افزار هم وجود دارد. در امتحانات سنتی دانشجو تنها کتاب را می خواند اما در آزمون آنلاین دانشجو باید مطالب دیگری را نیز مطالعه کند و تنها کتاب نیست به این ترتیب ارزیابی شما موجب می شود که شما آموزشگاه موفق تری داشته باشید و با رقبای خود رقابت کنید.

ارزیابی شما می تواند open-book (یعنی از روی کتاب بخوانید و پاسخ دهید) باشد. در این آزمون شما به دانشجو زمان می دهید که آزمون را در زمان مشخصی به پایان برساند. البته این آزمون به همان سختی آزمون واقعی است، زیرا دانشجو نمی تواند تمام مطالب را در زمان تعیین شده پیدا کند و بنویسد.

ارزیابی شما می تواند دربارۀ نوشتن یک نوشته، مانند یک متن سیاسی، یا یک پژوهش علمی یا تهیۀ یک podcasts (صداهای جمع شده از کتاب های علمی یا آهنگ ها) باشد.

استفاده از دانشجویان به عنوان شرکای کاری

یادگیری آنلاین به تعهد دو طرفه نیاز دارد به این ترتیب که هم دانشجو باید با استاد همکاری کند و هم استاد با دانشجو. این باعث می شود که دانشگاه شما به دانشگاه موفقی تبدیل شود و در این راستا بسیاری از دانشگاه ها از دانشجویان خود به عنوان شریک کاری استفاده می کنند و موفقیت های بسیاری هم به دست آورده اند. دانشجویان می توانند طرح های تحقیقاتی خود را با اساتید خود مطرح کنند و حتی مقالۀ ISI بنویسند. به این ترتیب دانشجو و استاد هر دو مشهور می شوند، زیرا مقالۀ ISI رتبۀ بالایی دارد و برای دانشگاه ها بسیار خوب است.

تغییر فرمول آموزش و روش های تدریس

ترکیبی از سخنرانی ها و وبینارهای آموزشی برای بسیاری از دانشگاه ها بسیار مهم است، زیرا دانشگاه با این سخنرانی ها شناخته می شود. تغییر ناگهانی به آموزش آنلاین دلیل بر این نیست که دانشگاه همۀ فعالیت های خود را قطع کند و به آنها ادامه ندهد. البته این تغییر باعث می شود تا دانشجویان بفهمند که کلاس های حضوری از کلاس های آنلاین بهتر است و آنها می توانند در کلاس های حضوری چیزهایی را بیاموزند که در که در کلاس آنلاین هرگز نمی توانند بیاموزند.

البته در کلاس های آنلاین استاد می تواند در یک فضای مجازی درس ها را  برگزار کند و شما را با آنچه که در کلاس آنلاین رخ می دهد آشنا کند. در این کلاس ها دانشجویان می توانند نقش استاد را بازی کنند و به دیگران درس بدهند. ویروس کرونا به ما آموخت که یادگیری آنلاین هم مورد خوبی است و برای همه مناسب است.

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید
سیستم آموزش آنلاین

نگاهی به سیستم آموزش آنلاین در ایران و جهان

سیستم آموزش آنلاین در مقایسه با آموزش سنتی سیستمی تقریبا نوپا در آموزش جهانی به شمار می آید. این سیستم…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question