همه گیری کرونا : فرصتی برای تجربه آموزش آنلاین

تجربه آموزش آنلاین

در ماه مارس تمام دانشگاه ها آنلاین شدند و تنها کلاس های کوچک به شکل حضوری برگزار شد. کلاس های آنلاین به صورت آزمایشی 8 ماه ادامه پیدا کرد. همچنین این موضوع مطرح شد که آیا یادگیری ترکیبی بهتر است یا یادگیری آنلاین به تنهایی؟ اما در اینجا چیزی که تغییر کرد این بود که دانشگاه ها از وبینار آموزشی برای تدریس آنلاین دانشجویان استفاده کردند، اما این رویکرد برای دانشجویان ناامید کننده بود و بعضی از دانشجویان تصمیم گرفتند ترک تحصیل کنند. این روش برای دانشجویان جدید بود و با چیزی که دانشجویان طی سال ها آموخته بودند متفاوت بود، برای همین دانشجویان از این روش تدریس ناامید شدند. اما این مساله فرصتی برای تجربه آموزش آنلاین به وجود آورد.

این مشکلی بود که در ابتدا برای هر دانشجویی پدید می آمد، چون دانشجویان وقتی در یک وبینار آموزشی باشند حواسشان پرت می شود و به چیزهای دیگری توجه می کنند. در طول سالیانی که من (نویسنده) تدریس کرده ام این روش مناسب نبوده است و بسیاری از دانشجویان از این روش استقبال نکرده اند.

تجربه آموزش آنلاین به این دلیل مورد استقبال دانشجویان قرار نگرفت که دانشجویان این روش را مناسب نمی دانستند. مثلا اگر دانشجویی کلاس speaking تافل داشته باشد، به صورت حضوری بهتر می تواند عمل کند تا به صورت آنلاین. چون رو در رو با معلم خود به زبان انگلیسی صحبت می کند. همچنین پژوهش ها نشان داد که در Carolina University (یک دانشگاه مهم در کشور آمریکا) تعداد دانشجویانی که پس از آنلاین شدن کلاس ها ترک تحصیل کرده اند 6 تا 7 برابر در مقایسه با آموزش حضوری بوده است.

تجربه کلاس آنلاین

همه گیری کرونا : فرصتی برای تجربه آموزش آنلاین

البته باید یادآوری کرد که در کلاس آنلاین معلم ممکن است غیبت داشته باشد و تنها یک ویدئو برای دانشجو پخش شود یا دانشجو می تواند شخص دیگری را به جای خودش در کلاس آنلاین قرار دهد و خودش حضور نداشته باشد، این هم از مشکلات کلاس آنلاین یا آموزش آنلاین است.

عنصر دیگری که مهم است این است که دانشجویان باید با هم تعامل داشته باشند و نظرات خود را با هم به اشتراک بگذارند. زمانی رخ می دهد که دانشجو نمی تواند مشکل خود را به تنهای حل کند، آن وقت او باید چه کند؟ در اینجا دانشجو به یک سامانه  مدیریت یادگیری  یا LMS نیاز دارد و شاید دانشجو نیاز داشته باشد که در ویدئو کنفرانس مدرسان شرکت کند تا مطلب مدنظر خود را بفهمد.

البته این نکته قابل توجه است که 35% از دانشجویان دانشگاه ملبورن (دانشگاهی در استرالیا) در آموزشگاه آنلاین شرکت نکرده اند. آنها ترجیح دادند که در همایش دانشگاهی شرکت کنند و مشکلات خود را حل کنند. مشکل این است که اساتید به اندازۀ کافی آموزش ندیده اند و تکنسین های پاره وقت هم آموزش درستی ندیده اند. اگر ما بخواهیم آموزشگاه آنلاین خود را بر این پایه ها بنا کنیم، در آینده آموزش آنلاین ما دچار خسارت های فراوانی خواهد شد.

با این وجود بسیاری از دانشگاه ها در حال برنامه ریزی هستند، تا سامانه مدیریت یادگیری خود را ارتقا دهند و برای دانشجویان شرایط خوبی قرار دهند. آنها در صدد هستند تا اساتید و تکنسین های خود را آموزش بهتری بدهند تا دانشجویان از آنها راضی باشند. به این ترتیب آنها می توانند کلاس آنلاین باکیفیتی را برگزار کنند. اما ما این را پایان آموزش نمی دانیم دانشجویان برای یادگیری آمده اند و اساتید باید به آنها آموزش کافی بدهند. همچنین هر کسی باید در جای خودش قرار بگیرد، استاد یک درس نباید درس دیگری را تدریس کند و یا تکنسین یک بخش تنها مربوط به آن بخش است و نباید به بخش های دیگر وارد شود.

البته محدودیت هایی برای دانشجویان هم وجود دارد، مثلا چند دانشجو نمی توانند در یک اتاق با هم بنشینند به دلیل بیماری کرونا. در این میان این مشکل هم باید حل شود. ما باید برای آموزش آنلاین خود برنامه ای را در نظر بگیریم که در آن وبینار آموزشی با حضور هزاران دانشجو باشد. یک کلاس بزرگ برای دانشجویان از سرتاسر جهان، البته می توانیم در این کلاس از سخنرانی های ضبط شده استفاده کنیم.

تجربه آموزشی ما نشان می دهد که دانشگاه های ما در آینده به سوی آنلاین شدن پیش می روند، زیرا بسیاری از مردم فرصت ندارند در کلاس های حضوری شرکت کنند (شاغل هستند، یا چند شغل دارند) به همین دلیل کلاس آنلاین برای آنها بهترین گزینه است. همچنین افلاطون این موضوع را در 2400 سال پیش بیان کرده است که آموزش به سمت الکترونیکی شدن می رود. که این موضوع الان به ما ثابت شده است.

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چرا باید در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنیم؟

چرا باید در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنیم؟

چرا باید در آزمون آزمایشی آیلتس شرکت کنیم؟ این سوالی است که هر داوطلبی باید برای شرکت در این آزمون…

بیشتر بخوانید
پنج تا از بهترین کتاب ها آمادگی آیلتس برای دانشجویان سراسر جهان

پنج کتاب برتر آمادگی آیلتس برای دانشجویان سراسر جهان

گاهی اوقات آمادگی برای آزمون آیلتس ممکن است سخت به نظر برسد، اما لازم نیست که شما این گونه فکر…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question