چالش های آموزش مجازی در ارگان های دولتی

آموزش مجازی در ارگان های دولتی

در این مقاله ما می خواهیم دربارۀ مشکلات و چالش های آموزش مجازی در ارگان های دولتی صحبت کنیم. قبل از اینکه بخواهیم چالش های پیاده سازی آموزش الکترونیکی و شیوۀ راه اندازی سیستم آموزش الکترونیکی، در سازمان را با هم بررسی کنیم، باید به این موضوع بپردازیم که آیا آموزش الکترونیکی اساساً، برای سازمان ضروری هست یا خیر.

خوب بیاییم در ابتدا از نگاه مدیران و کارشناسان آموزشی این موضوع را بررسی کنیم، کارشناسان و مدیران آموزشی هر ساله، با پیگیری های زیاد، در تلاش هستند تا با انجام نیازسنجی ها و بررسی درخواست های کارکنان سازمان، یک برنامۀ مدون آموزشی، برای سازمان خود تدوین کنند. بر اساس دوره های آموزشی تعیین شده، توسط واحد آموزش سازمان، نیروی انسانی سازمان توانمند تر از گذشته خواهد شد. در نتیجه آن، فعالیت تک تک پرسنل هم برای خودشان و هم برای سازمان اثربخش تر خواهد بود. بعد از برنامه ریزی های واحد آموزش، هنگامی که نوبت به اجرا می رسد، همواره واحد آموزش دچار دغدغه هایی همچون هماهنگ کردن استاد، اختصاص فضای آموزشی و … است. تمام اینها را هم اگر کنار بگذاریم، هزینه هایی که به سازمان تحمیل می شود بسیار بالا است و شاید هزینه ای که پرداخت شده است، خروجی های لازم را برای سازمان در بر نداشته باشد.


با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد بستر های آموزش الکترونیکی، سازمان ها می توانند با مدیریت بهتر و با کمترین هزینه دوره های آموزش الکترونیکی برگزار کنند، به شرطی که اصول زیر را اجرا کنند.

سازمان باید بتواند، بخش آموزشی خود را مدیریت کند و در ارائۀ خدمات آموزش مجازی به کاربران خود نهایت تلاش خود را بنماید. شما به عنوان مدیر سازمان، فرض کنید که آموزش مجازی در موسسۀ شما به راه افتاده است، حال باید به عنوان مدیر کل سازمان، چه کنید؟

شما باید برای هر آموزش مجازی در ارگان های دولتی ، دو بخش را داشته باشید، اول کارشناس حوزۀ آموزش خود را تعیین کنید، به عنوان نمونه، اگر کلاس مجازی شما، دربارۀ زبان انگلیسی بود، کارشناس شما باید به زبان انگلیسی، تسلط کامل داشته باشد. سپس کارشناس فناوری خود را تعیین کنید تا او بتواند، ابزارهای لازم برای کلاس مجازی زبان انگلیسی شما را فراهم کند.  به این ترتیب شما، به عنوان یک مدیر نمونه شناخته خواهید شد. کارشناس فناوری شما، باید زیرساخت های کلاس مجازی را فراهم کند و با نصب نرم افزارهای مناسب مانند نرم افزار ( سیستم مدیریت آموزش یا سامانه مدیریت آموزش ) به کاربران کمک کند، تا آنها از این نرم افزار استفاده کنند. از این رو شما باید کارشناسان متبحر، و آموزش دیده در حوزۀ کلاس های آنلاین و به ویژه زبان انگلیسی پیدا کنید.


شما باید، به عنوان مدیر کل سازمان، نکات زیر را در کلاس های آنلاین خود مدنظر قرار دهید، تا شهرت و اعتبار سازمان شما به دلایل بیهوده زیر سوال نرود:

الف. شما نباید به کلاس آنلاین، مانند یک حاشیه نگاه کنید، بلکه باید بر آن تمرکز داشته باشید، و تمام تجهیزات آن را چنانچه پیش از این ذکر شد، فراهم کنید.

ب. شما نباید، به خاطر اینکه یک بار کلاس آنلاین شما، دچار خطا یا اشتباهی شده است، از آن دست بکشید، بلکه باید به تداوم آن ادامه دهید، تا سازمان شما معروف و مشهور شود.

ج. شما باید، کارکنان خود را تشویق کنید، تا در کلاس آنلاین ،شرکت کنند و به دانش اطلاعاتی خود در حوزۀ زبان انگلیسی، یا هر حوزۀ دیگری، اضافه کنند، و سواد اطلاعاتی خود را بالا ببرند

د. البته در آموزش مجازی در ارگان های دولتی این عیب وجود دارد، که دانشجویان به راحتی می توانند تقلب کنند، یا تخلف کنند، که این بسیار بد است.

آموزش مجازی سازمان ها


در آموزش مجازی سازمان ها ، این موارد پیش می آید که باید به آنها توجه کرد:

 اول اینکه بیشتر کارمندان، انگیزۀ یادگیری خود را از دست می دهند، برای غلبه بر این مشکل، مدیر سازمان باید، موضوعاتی را انتخاب کند، که مورد علاقۀ کارمندان باشد، ممکن است این موضوعات، از نظر مدیر سازمان، خسته کننده، و تکراری باشند، اما برای کارمندان جذاب هستند، پس نظر کارمندان خود را بپرسید، و موضوعات را بر اساس علاقۀ آنها انتخاب کنید، تا هم وقت و منابع شما تلف نشود و هم کارمندان شما.

دوم اینکه، در عصر حاضر که همه مشغلۀ زیادی دارند، و ممکن است کارمند شما، در محل دیگری هم کار کند، مدیر آموزش باید، طوری برنامه ریزی کند، که کارمند شما بتواند، در وقت آزادش، حتی در خانه نیز آموزش لازم را ببیند، که این متاسفانه یکی از مشکلات آموزش مجازی در ارگان های دولتی است.

سوم اینکه، استادی که شما، برای سازمان خود در نظر می گیرید، باید از تجربیات کافی برخوردار باشد، و در حوزۀ خود متبحر باشد، مانند زبان انگلیسی، یا هر مطلب دیگری، که متاسفانه، بسیاری از افراد، با مدرک تقلبی، یا ساختگی خود را به عنوان استاد معرفی می کنند، و در نهایت این یکی از دیگر مشکلاتی است، که در آموزش مجازی در ارگان های دولتی وجود دارد.

چهارم اینکه، برخی از مطالبی که به کارمندان، آموزش داده می شود، ممکن است، از پایه اشتباه باشد، و این برای شهرت و اعتبار سازمان شما، خوب نیست (برگرفته از منبع انگلیسی)

پنجم اینکه، کارمندان شما، باید از نظر روحی و روانی، آمادگی پذیرش کلاس مجازی یا کلاس آنلاین را داشته باشند، و بدون آگاهی، وارد این کلاس ها نشوند، چون بعداً، هم شما و هم کارمندان شما با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد، برای رفع این مشکل، شما باید از قبل، به کارمندان خود اطلاع دهید، و آنها را وارد چیزی، که نمی دانند نکنید.

در پایان عرض می شود که، آموزش مجازی در ارگان های دولتی، با چالش های فراوانی، مواجه است، مانند نبود امکانات الکترونیکی، نبود بستر وب مناسب، آماده نبودن کارمندان و ….. در هر صورت این آموزش مجازی، برای همۀ سازمان ها چه در کشور ما، و چه در کشورهای دیگر لازم است،  و باید این مشکلات رفع شود.

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question