آزمون دلف چیست؟

آزمون دلف

زبان فرانسه نه تنها در کشور فرانسه بلکه در کشورهای دیگر نیز از زبان های رایج به شمار می رود. برای تحصیل در دانشگاه های فرانسه و کشورهای دیگر همچون کانادا نیاز است که دانشجو به این زبان مسلط باشد. از این رو آزمون های مختلفی را در این باره از داوطلبان گرفته می شود. یکی از معتبرترین آنها آزمون دلف است. این آزمون نیز مانند دیگر آزمون های موجود از افرادی گرفته می شود که قصد تحصیل یا اقامت در کشور فرانسه یا کشور فرانسوی زبان را دارند. مدرک قبولی در این آزمون مزیت های زیادی را دارد. از جمله این مزیت ها داشتن موقعیت شغلی مناسب تر و پذیرش در بهترین دانشگاه های فرانسه است.

از این رو سالانه تعداد زیادی از افراد برای گرفتن مدرک دلف اقدام می کنند. مدت زمان اعتبار این سنجش نامحدود است و با یکبار امتحان و گرفتن مدرک دیگر نیازی نیست دوباره این آزمون را تکرار کنید. شرایط سنی در این سنجش معنایی ندارد و همه گروه های سنی جایز به درخواست شرکت در این امتحان هستند. سنجش دلف در ۶ سطح انجام می شود. دانش آموختگان با توجه به سطح آشنایی با زبان فرانسه و مهارت هایی که دارند در این چهار سطح امتحان می دهند. سطوح مختلف آن شامل A1، A2، B1، وB2 و C1، C2 می باشد که در ادامه با این سطوح بیشتر آشنا می شویم.  

سطح A1

این سطح از آزمون به عنوان کشف نیز شناخته شده است زیرا ابتدایی ترین مرحله از زبان آموزی است. سوالاتی که در این سطح بیان می شود راجع به اطلاعات پایه و شخصی است مثل معرفی، محل زندگی، شغل و اطلاعات از این قبیل را باید به زبان فرانسوی بیان کنند. در این سطح پایه می توان مدرک گرفت. مدت زمان این امتحان یک ساعت و بیست دقیقه است و شرط قبولی۵۰ نمره از صد نمره در این بخش است.

سطح A2

در آزمون دلف سطح A2 به توانایی فرد در مورد گفتگوی ساده و در حد ابتدایی بسنده می کنند. فردی که با زبان فرانسوی بتواند در مورد مسائل روز و ابتدایی سخن بگویید و مهارت های شنیداری و نوشتاری را نیز در این سطح بداند در این سطح می تواند قبول شود. مدت زمانی که برای این آزمون برای داوطلبان در نظر گرفته شده است یک ساعت و چهل دقیقه و کل نمرات ۱۰۰ و ۵۰ نمره قبولی برای این سطح در نظر گرفته می شود.

سطح B1

این سطح از آزمون کمی مشکل تر به نظر می رسد برای قبولی در این آزمون تسلط به زبان فرانسوی اهمیت بالایی دارد. باید به گونه ای این زبان در فرد تقویت شده باشد که بتواند در موقعیت های مختلفی که برایش پیش می آید صحبت کند و به عنوان یک فرد مستقل نظر خود را بیان کند و بتواند در محیط مدرسه، دانشگاه و مکان های عمومی دیگر به خوبی مهارت های زبان خود را به نمایش بگذارد. کل نمره این امتحان ۱۰۰ و ۵۰ نمره قبولی کافی است. در یک ساعت و چهل و پنج دقیقه این آزمون از داوطلب گرفته می شود.

آزمون آزمایشی DELF B1

سطح B2

اگر بخواهید به عنوان یک فرد مستقل در فرانسه صحبت کنید حتما باید این سطح از آزمون را سپری کنید. شرط ورود به دانشگاه در فرانسه قبولی در سطح B2 است. افرادی که قصد تجارت را داشته باشند و به دنبال موقعیت های شغلی مناسب هستند حتما باید این سطح را با نمره خوبی پاس کنند. در واقع با مهارت های زبان در این سطح به خوبی می توانید استدلال کنید و دلیل بیاورید یا از حرف خود حمایت کنید. دو ساعت و سی دقیقه برای این آزمون زمان دارید.

آزمون آزمایشی DELF B2

سطح C1

سطح آزمون دلف C1   پیشرفته تر از سطوح قبلی بوده و تراز سنجش افراد کمی سخت تر خواهد بود. در این سطح فرد توانایی این را دارد که بتواند در مورد یک موضوع متنی را بنویسد یا متن های طولانی را بخواند و مانند یک شهروند معمولی فرانسوی صحبت کند که در این صورت در همه محیط ها می تواند حضور موثر داشته باشد. مقاله های علمی بنویسد و بخواند و در محیط های دانشگاه به سادگی‌ مشغول تحصیل شود. مدت زمان در نظر گرفته شده برای این آزمون ۴ ساعت است.

سطح C2

سطح پیشرفته آزمون دلف سطح C2 است. به عنوان یک مدرک بین المللی بسیار معتبر است. با این مدرک می توان در مراکز مختلفی به عنوان مترجم نیز فعالیت داشت. از این‌ گذشته اساتید زبان فرانسوی با این مدرک در دانشگاه های سراسر دنیا به تدریس مشغول می شوند. مدت زمان کامل این امتحان ۴ ساعت است.

مهارت های اصلی مورد نیاز برای آزمون دلف کدامند؟

مهارت های مختلفی همچون نوشتاری، خواندن، شنیداری و صحبت کردن برای قبولی در آزمون دلف اهمیت دارد. در این بخش به صورت مختصر این موارد را توضیح می دهیم.

شنیداری‌: قسمت آزمون شنیداری به این صورت است که یک فایل صوتی برای فرد پخش می شود برای تسلط بیشتر دو بار این فایل را پخش می کنند که در مدت سه الی هشت دقیقه خواهد بود. در این فایل مطالبی بیان می شود که باید معنی و مفهوم آن را بفهمید و به درستی به سوالاتی که در این بخش پرسیده می شود جواب دهید.

صحبت کردن: مهارت صحبت کردن با توجه به سطحی که امتحان از فرد گرفته می شود متغیر خواهد بود و از آسان تا پیچیده وجود دارد. صحبت کردن در مورد یک موضوعی است که به فرد ارائه می شود. در سطح بالاتر صحبت کردن دو طرفه است و آزمونگر یک موضوع را مشخص می کند و دو جانبه یک گفتگو آغاز می شود. دقت و تمرکز بالا در این سطح اهمیت بالایی دارد.

نوشتاری‌: این مبحث نیز مثل صحبت کردن درجه بندی های مختلفی دارد. در سطح ساده تر فقط باید فرد به معرفی خود بپردازد و اطلاعات شخصی خود را بنویسد. در سطح هایی بعدی متمرکز تر می شود و یک موضوع به فرد داده می شود و نیاز است در مورد آن اطلاعات و نظرات خود را بنویسد. گاهی یک دعوتنامه یا یک تجربه شخصی را باید بنویسد. استدلال و تحلیل های مختلفی را باید بیان کند و بتواند در مورد هر موضوعی بنویسد. این سطح صرفا برای سنجیدن نوشتاری و قواعد نوشتن زبان فرانسوی گرفته می شود.

خواندن: قدرت در خواندن و تلفظ کلمات در این بخش سنجیده می شود به این صورت که یک متن را باید بخوانند و سوالاتی که در این بخش وجود دارد جواب دهد. سوالات به صورت چهار گزینه ای برای داوطلب داده می شود که با توجه به متن خوانده شده باید جواب بدهد. برای بهتر عمل کردن در این بخش بهتر است متن های مختلفی را بخوانید تا لغات در ذهن نهادینه شود.

شیوه نمره دهی

شیوه نمره دهی در آزمون دلف به این صورت است که کل نمرات ۱۰۰ است و فرد حتما باید ۵۰ نمره از آن را کسب کند تا قبول شود. به این صورت که هر بخش از این چهار مهارت که گفتیم دارای ۲۵ نمره جداگانه هستند که جمعا ۱۰۰ نمره می شود. در این صورت گواهی دلف به داوطلب داده می شود. مدت زمان اعتبار این مدرک نامحدود است ولی اگر بخواهید در استان کبک تحصیل کنید باید دو سال بعد دوباره این آزمون را شرکت کنید. ۱۲۰۰ مرکز در ۱۷۰ کسور دنیا وجود دارد که هم اکنون این آزمون بین المللی را از داوطلبان می گیرند.

انواع آزمون دلف برای سنین مختلف

این آزمون انواع مختلفی دارد و چون برای همه سنین و مقاطع انجام می شود سوال های که ارائه می شود نیز فرق دارد. عمومی، ابتدایی، جونیور، مدرسه ای و حرفه ای از نمونه های این آزمون هستند. با توجه به شرایط مختلف هر کدام از این آزمون ها برای داوطلب مشخص می گردد.

مدارک لازم برای ثبت نام کدامند؟

برای ورود به جلسه امتحان نیاز است  که از قبل مدارک لازم را فراهم آورده و ثبت نام کنید.

  • دو قطعه عکس پشت نویسی شده که سه در چهار یا شش در چهار باشد.
  • کپی پاسپورت را به همراه داشته باشید.
  • ترجمه شناسنامه ممکن است لازم شود.
  • فرم سطح آزمون مثبت نام را حتما پر کنید.
  • در صورتی که قبلا مدرک گرفته اید کپی مدرک را به همراه داشته باشید.
  • هزینه مربوط به هر سطح را پرداخت کنید.
  • انتخاب نوع سطح آزمون قبل از اقدام به ثبت نام نیز اهمیت دارد.

جمع بندی

یکی از آزمون های که برای افراد خارجی که قصد تحصیل یا کار و اقامت دائم در کشور فرانسه یا دیگر کشورهای فرانسوی زبان برای داوطلبان طراحی شده است آزمون دلف است که در سطوح مختلفی برگزار می شود و سنجش برای ارزیابی تسلط افراد به زبان فرانسوی می باشد. تمامی مطالبی که در مورد این آزمون لازم بود بدانید را در این مقاله ارائه دادیم. بهتر است برای قبولی در این آزمون از منابع مهمی که در این راستا تولید شده اند استفاده کنید. آزمون های مشابه و آزمایشی نیز وجود دارند که برای آشنایی با این آزمون طراحی شده اند. آموزش های آنلاینی نیز وجود دارند که برای بهتر شدن تسلط داوطلب به زبان فرانسوی کمک می کند. برای کسب نمره قبولی حتما از منابع معتبری که وجود داد استفاده کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
10 پادکست برای بهبود لیسنینگ زبان انگلیسی

معرفی ۱۰ پادکست برای بهبود لیسنینگ زبان انگلیسی

لیسنینگ یک مؤلفه کلیدی در تسلط بر زبان انگلیسی است که بینش هایی را در مورد تفاوت های ظریف فرهنگی…

بیشتر بخوانید
مقایسه آزمون های تافل و آیلتس

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس از نظر هزینه و اعتبار

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس یکی از بحث های جذاب برای و البته مهم برای داوطلبان این آزمون هاست….

بیشتر بخوانید

چگونه در مورد ۴ فصل سال به زبان انگلیسی صحبت کنیم (قسمت دوم)

در قسمت اول این مقاله به طور مختصر به فصل های سال در زبان انگلیسی و توصیف فصل زمستان پرداخته…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question