کلوزتست چیست؟

کلوزتست

در دنیای امروز اهمیت زبان انگلیسی بر همگان اثبات شده است. این زبان، زبان بین المللی و زبان ارتباطی بین مردم دنیا برای تعامل و همکاری است. زبان انگلیسی زبان رسانه ها از جمله رادیو، کتاب و مجلات و ماهواره است. زبان انگلیسی، زبان اصلی رایانه نیز است و یا حتی برای تحصیل، در دانشگاه های بین المللی به این زبان تدریس می کنند.

اما برای اخذ مدرک زبان آزمون هایی وجود دارد. آزمون های بین المللی مثل آزمون تافل و آزمون آیلتس و آزمون های ملی مثل آزمون MSRT یا آزمون TOLIMO. در این آزمون ها انواع سوالات وجود دارد. سوالات معمولاً 4 گزینه ای هستند و این آزمون ها همواره مهارت های اصلی مثل ریدینگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ را مورد سنجش قرار می دهند. یک نمونه از این سوالات کلوزتست است که در ادامه به آن می پردازیم.

سؤالات کلوزتست چیست؟

یک نمونه از سوالات پر تکرار اغلب آزمون های ملی و بین المللی سوالات کلوز تست (Cloze Test) هستند. در این سوالات شما باید جاهای خالی در یک متن   یک یا چند پاراگرافی را با گزینه ی مناسب پر کنید.

انواع سؤالات کلوزتست:

در آزمون زبان، کلوز تست ها انواع مختلفی دارند:

۱

سؤالات نوع اول عبارت‌اند از متن‌های طولانی با جاهای خالی. شما باید با کمک کلماتی که در انتها وجود دارد، متن را کامل کنید. علاوه بر این، هر جای خالی در این قسمت با یک عدد یا یک حرف الفبا مشخص شده است. به دنبال متن، گزینه های مربوط به عدد یا حرف الفبا وجود خواهد داشت.

۲

در سؤالات نوع دوم، هر جای خالی با یک کلمه در داخل پرانتز همراه است. شما باید دریابید که آیا کلمه باید با گزینه های داده شده جایگزین شود یا خیر. علاوه بر این، تنها یکی از گزینه ها جای خالی را به طور مناسب جایگزین می کند. در غیر این صورت، جای خالی “نیاز به تغییر ندارد”. بنابراین، شما باید گزینه ای را انتخاب کنید که در جای خالی قرار می گیرد. در صورت عدم وجود اصلاح، گزینه ای که نشانگر “نیاز به تغییر ندارد” است را به عنوان پاسخ خود علامت بزنید.

۳

کلوز تست واژگان و کلوز تست گرامر از انواع دیگر کلوز تست ها هستند.در کلوز تست واژگان شما باید کلمه ای که از لحاظ معنایی با جمله مطابقت دارد را انتخاب کنید. برای مثال:
Starting a (1) ……… data entry business is easier than trying to work from job to job.
 1. complete
 2. half complete
 3. blank
 4. intact
در کلوزتست های گرامر شما باید کلمه ای را انتخاب کنید که از لحاظ ساختاری به جمله یا پاراگراف بیاید. برای مثال:
I (1) ……… coffee yesterday when someone knocked the door.
 1. made
 2. was making
 3. have made
 4. have making

۴

در نوع دیگری از این سؤالات یک کلمه به عنوان راهنما در کنار جای خالی آورده شده که زبان آموز لازم است با استفاده از آن، کلمه مناسب با موقعیت جای خالی را ارایه دهد. در سوالات گرامر ممکن است نیاز به ایجاد تغییر کوچکی مثل تغییر فعل به اسم یا انواع دیگری از اشکال کلمه باشد و در سوالات واژگان ممکن است کلمه هم معنی این کلمه پاسخ صحیح باشد.

نکات مهم در حل سریع تر سؤالات کلوز تست

بسیاری از افراد با دیدن متن طولانی و کلمات حذف شده آن، احساس می کنند که درک مفهوم متن بسیار سخت است و نمی توانند از پس پاسخ دهی برآیند. این تفکر صحیح نیست، در ادامه چند تکنیک مهم و کاربردی برای حل آسان سؤالات کلوز تست در کم ترین زمان را معرفی خواهیم کرد.

 1. هر کلوز تست شامل یک یا چند کلمه جدید است. اما دانستن معنای این کلمات اهمیت زیادی ندارد. آن چه اهمیت دارد، فهمیدن موضوع کلی هر کلوز تست است. برای این کار، یک نگاه اجمالی به کل متن بیندازید و سعی کنید بفهمید راجع به چه چیزی صحبت می کند. معمولاً موضوع اصلی متن در جملات اول و دوم ذکر می شود. برای این کار بیش از 30 الی 40 ثانیه زمان نگذارید.

 2. هنگام خواندن متن خود را درگیر جاهای خالی، کلمات جدید و لغات ناآشنا نکنید. به یاد داشته باشید که هدف از خواندن متن فقط فهمیدن فضای کلی آن است.

کلوزتست
 1. حال زمان پاسخ گویی به سؤالات کلوز تست است. متن را خوانده و پس از پایان هر جمله دارای جای خالی به سراغ بررسی گزینه ها بروید. به هیچ وجه قبل از خواندن کامل جمله، سراغ پاسخ ها نروید.
 2. معمولاً در کلوزتست ها، ترتیب اهمیت زیادی ندارد. اگر پاسخ یک جای خالی را نتوانستید حدس بزنید سراغ جمله بعد بروید. کلوزتست مثل یک پازل و تکمیل نقاط آسان تر به شما در حدس پاسخ های مشکل تر کمک می کند.
 3. برای انتخاب بهترین گزینه، تک تک پاسخ ها را در جای خالی قرار دهدید تا متوجه شوید کدام مطابقت بیشتری با معنا و جایگاه جمله دارد. از تکنیک حدف گزینه های غلط برای رسیدن به بهترین پاسخ غافل نمانید. این روش به شما اجازه می دهد تا گزینه های کاملا غلط را حذف کرده و مسیر سریع تری برای انتخاب پاسخ صحیح طی کنید.
 1. گاهی دو یا چند سؤال کلوز تست به یک جمله مربوط می شود. در این حالت معمولاً سؤالات از آسان به سخت هستند و بهتر است به همین روال پاسخ داده شوند.
 2. همان گونه که اشاره شد، سؤالات کلوز تست به صورت مستقل در دو زمینه گرامر و واژگان مطرح می شوند. تمرین و تکرار به شما کمک می کند تا بتوانید این تست ها را از هم تمیز داده و ایده اصلی آن ها را بهتر متوجه شوید.
 3. تمرین و تکرار، کلید اصلی موفقیت در هر زمینه ای است. سعی کنید با حل هفتگی سؤالات کلوز تست و درک مطلب، مهارت خود را سنجیده و سرعت خود در پاسخ دهی را افزایش دهید. با عضویت در باشگاه هم‌کلاسی اساتید آنلاین، با دوستان خود زبان بخوانید، از تخفیفات ویژه ما لذت ببرید و زبان کنکور را یاد بگیرید.

نمونه سوالات کلوز تست

Starting a (1) ……… data entry business is easier than trying to work from job to job. Having a business means that people will come to your business whenever they need a service you (2) …….. . This also means that instead of having to always (3) ……… for jobs on freelancing websites, you will be able to have clients come to you as needed. One important thing to (4) ……… when starting a data entry business is that customer service is really important. It’s hard to get anywhere in the data entry field if you don’t provide your customers with all the services they need. It’s important that you take your time to really care for your customers completely. Once you are ready to start your data entry business it’s time to start building a great team. You want to have a team that can do a (5) ……… range of tasks so that your business can fill customers’ needs. You want to always test your team before giving them the task of working with a client

-1

 1. complete
 2. half complete
 3. blank
 4. intact
 5. enhaustive

-2

 1. bid
 2. advance
 3. refuse
 4. offer
 5. pitch

-3

 1. assign
 2. apply
 3. after
 4. appeal
 5. demand

-4

 1. forgive
 2. remember
 3. discount
 4. fail
 5. forget

-5

 1. narrow
 2. broad
 3. wide
 4. open
 5. restricted

دانلود نمونه سوالات کلوز تست ( به صورت یک بنر کوچک باشد که با کلیک از کاربر ایمیل بخواهد و فایل سوالات را برایش ایمیل کند.)

طرح سؤالات کلوز تست برای اساتید و معلمان

سؤالات کلوز تست برای ارزیابی درک مطلب و دانش لغوی دانش آموزان مطرح می شوند. این سؤالات هم چنین شاخص مناسبی برای سنجیدن سطح خواندن و سطح زبانی زبان آموزان هستند. این سؤالات را می توان در غالب تمامی موضوعات روزمره، دانستنی ها و داستان ها مطرح کرد.

چه قصد سنجش میزان درک مطلب دانش آموزان خود را داشته باشید و چه بخواهید مهارت های آن ها در یادگیری لغات جدید و خواندن را تقویت کنید، آزمون های کلوز تست بسیار کمک کننده هستند. آن چه سطح سوالات را تعیین می کند، سطح خوانایی متن و دشواری کلمات مورد استفاده است. هم چنین نوع طرح سؤالات نیز در سختی آزمون موثر هستند. در حالی که سؤالات 4 گزینه ای راحت تر هستند، گاهی از جای خالی بدون ارائه گزینه استفاده می شود که کار جواب دهی را سخت تر می کند.

کلوزتست

نحوه طراحی سوالات

برای این کار ابتدا یک موضوع را انتخاب کرده و بین 1 الی 2 پاراگراف راجع به آن بنویسید. این موضوع می تواند یک قطعه داستانی، یک اتفاق تاریخی و یا طرح یک موضوع علمی باشد. موضوعی که انتخاب می کنید باید با سطح دانش آموزان همخوانی داشته باشد و خیلی سخت یا آسان نباشد.

پس از تکمیل متن، نوبت به انتخاب جاهای خالی می رسد. اگر تجربه آزمون دهندگان در کلوز تست کم است از حذف کلمات آسان تر و تعداد جاهای خالی کم تر شروع کنید. برخی از کلمات که می توانند به عنوان جای خالی در نظر گرفته شوند عبارت اند از:

 • کلمات خوانا و مشخص متن
 • کلماتی که تکمیل کننده یک اصطلاح یا phrase هستند
 • کلمات مرتبط با موضوع متن
 • افعال یا صفت یا قید با جایگاه خاص در متن
 • کلماتی که نقش کلیدی در داستان دارند

دو وب سایت زیر نیز می توانند به شما در نوشتن کلوز تست و طرح سوالات آن کمک کنند.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
mistake in english learning

۱۰ اشتباه رایج در آزمون های مهارت زبان انگلیسی که باید از آنها اجتناب کرد

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار…

بیشتر بخوانید
learn english from AI

چگونه از هوش مصنوعی و فناوری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در هوش مصنوعی (AI) و فناوری، روش های نوآورانه و جذاب تری را…

بیشتر بخوانید
موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

استراتژی های نوآورانه برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

امروزه، با پیشرفت های چشمگیر در زمینه آموزش و فناوری، روش های نوینی برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question