GRE چیست ®؟

GRE چیست

GRE چیست ®؟ آزمون پیشینه تحصیلات تکمیلی (® GRE) آزمونی استاندارد است که یکی از پیش نیازهای پذیرش در بسیاری از دانشکده های تحصیلات تکمیلی آمریکاست. هدف این آزمون که در سال 1949 توسط موسسه خدمات آزمون های آزمایشی (ETS) ایجاد و اجرا شد، ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی، استدلال لغوی، استدلال ریاضی،  نگارش تحلیلی و تفکر انتقادی است که در طول یک دوره زمانی طولانی به دست آمده است و با هیچ یک از حوزه های تحصیلی خاص مرتبط نیست. آزمون GRE ® عمومی به صورت یک آزمون کامپیوتری ارائه می شود که در مراکز برگزاری آزمون شرکت پرومتریک اجرا می شود. در ادامه به ویژگی های این آزمون می پردازیم:

 

ساختار این آزمون چگونه است؟

 بخش لغوی  (Verbal)

بخش های لغوی آزمون کامپیوتری درک مطلب، استدلال انتقادی و کاربرد واژگان را ارزیابی می کند. هر یک از بخش های لغوی حدوداً از 6 سوال تکمیل متن، 4 سوال تشخیص معادل جملات و 10 سوال مطالعه انتقادی تشکیل می شود. در تغییرات سال 2011 تأکید بر دانش لغوی حفظی کاهش یافت و سوالات متضاد و مترادف حذف شد. سوالات تکمیل متن جایگزین سوالات تکمیل جمله شده است و سوالات جدید مطالعه متن که امکان انتخاب چند پاسخ را فراهم می کند، اضافه شده است.

بخش ریاضی  (Quantitative)

بخش های ریاضی آزمون کامپیوتری دانش و مهارت های اولیه استدلال ریاضی در سطح دبیرستان را ارزیابی می کنند. در یک آزمون عادی، هر یک از بخش های ریاضی شامل 20 سوال هستند که باید در عرض 35 دقیقه پاسخ داده شوند. هر یک از بخش های ریاضی حدوداً از 8 سوال محاسباتی، 9 سوال حل مسأله و 3 سوال تفسیر داده ها تشکیل می شود. در تغییرات سال 2011، سوالات ورود اعداد (که آزمون دهنده باید جای خالی را پر کند) و سوالات چندگزینه ای (که آزمون دهنده باید چند پاسخ صحیح را انتخاب کند) اضافه شد.

بخش نگارش تحلیلی  (Analytical writing)

بخش نگارش تحلیلی از دو انشای مختلف تشکیل می شود، انشا درباره یک مسئله و انشا درباره یک استدلال. این انشاها با استفاده از یک برنامه پردازش کلمه که ETS به طور اختصاصی طراحی کرده است در کامپیوتر نوشته می شود. این برنامه فقط کارکردهای اولیه کامپیوتری را فراهم می کند و بررسی کننده املا یا سایر ویژگی های پیشرفته را در بر نمی گیرد. حداقل دو ارزیاب در یک مقیاس کلی شش نمره ای به هر یک از انشاها نمره می دهند.

انشا درباره یک مسئله  (Issue task)

داوطلب 30 دقیقه زمان دارد تا انشایی درباره یکی از موضوعات انتخاب شده بنویسد. موضوعات مسائل از مجموعه سوالاتی انتخاب می شوند که برنامه GRE ® به طور کامل منتشر کرده است. افرادی که برای آزمون GRE ® آماده می شوند می توانند در وب سایت ETS به این مجموعه سوالات دست پیدا کنند.

انشا درباره یک استدلال  (Argument task)

به داوطلب یک استدلال داده می شود (یعنی مجموعه ای از اطلاعات و ملاحظات که به یک نتیجه منتهی شده است) و از او خواسته می شود تا انشایی درباره آن استدلال بنویسد. از داوطلبان خواسته می شود تا منطق استدلال را بررسی کنند و درباره نحوه بهبود منطق استدلال پیشنهاداتی را ارائه کنند. از داوطلبان انتظار می رود که ضعف های منطقی استدلال را مورد توجه قرار دهند نه این که نظر شخصی خود را درباره موضوع ارائه کنند. زمان معین شده برای این انشا 30 دقیقه است. استدلال ها از مجموعه ای از موضوعات انتخاب می شوند که برنامه GRE ® به طور کامل منتشر کرده است. افرادی که برای آزمون GRE ® آماده می شوند می توانند در وب سایت ETS به این مجموعه سوالات دست پیدا کنند.

مطلب مفید:‌ منابع آزمون GRE

GRE چیست

 

اما نحوه ی تمره دهی این آزمون چگونه است؟

 

آزمون جی آر ای عمومی یا “GRE ® General ”  شامل سه بخش است:

1- Quantitative یا ریاضیات

2- Verbal یا واژگان

3- Analytical Writing یا بخش نوشتار

 

بخش ریاضیات این آزمون بسیار ساده و چیزی بیش از کتاب ‌های دبیرستان نیست. شاید یک دانش آموز خوب سوم راهنمایی هم بتواند به راحتی به سوالات آن پاسخ دهد . نمره این بخش از 800 ( ورژن جدید 170 ) است که معمولاً اکثر افرادی که در این آزمون شرکت می کنند، این نمره را کسب می کنند .

همچنین در بسیاری از دانشگاه هایی که نمره GRE ® برای آنها اهمیت دارد، برای مجموع نمره ریاضیات و واژگان حد نصابی مانند 1100 ، 1200 ، و حتی بیشتر مثلاً 1350 نیز تعیین می شود . پس سعی کنید که بخش ریاضیات را از دست ندهید . البته با تغییراتی که در آزمون GRE ® از August 2011 اعمال گشت ، پایه نمرات نیز تغییر کردند ، ملاک جدید نمرات بین 170 – 130 می باشد . ولی کماکان نمره ها هم به صورت معیار قدیمی و هم به صورت معیار جدید در کارنامه ثبت می شود .

 

مطلب مفید:‌ آزمون جی ار ای ® چیست؟ روش هایی برای آمادگی در آزمون GRE ®

 

 • بخش ریاضیات ” Quantitative” :

سوالات مربوط به آزمون جدید، دو سری سوال 25 تایی است که در 35 دقیقه باید پاسخ داده شود.

 

 • بخش واژگان “Verbal” :

سوالات بخش درک واژگان شامل دو سری سؤال ۲۰ تایی است که باید در ۳۰ دقیقه پاسخ داده شود. نمره این بخش نیز بین ۱۳۰–۱۷۰ محاسبه می‌شود.

 

 • بخش نوشتاری “Analytical Writing” :

قسمت نوشتاری تحلیلی شامل نوشتن دو انشا می‌باشد که هرکدام دارای ۳۰ دقیقه زمان است. نمره این بخش از ۶ محاسبه می‌شود.

 

برای شرکت در این آزمون شما باید به شکل ویژه ای خود را آماده کنید. برای این کار ابتدا باید با ساختار آزمون GRE ® آشنا شوید و سپس از منابع متنوع استفاده کنید.

 

مطلب مفید: آموزش نحوه استفاده از کلاس های آنلاین دوره گرامر GRE ®

 

منابع مهم GRE چیست:

منابع جامع: منابعی هستند که به صورت کلی همه موارد آزمون را پوشش می دهند و آزمون های تستی، نمونه سوالات و نکات کلی در مورد آزمون GRE ® را در بر دارند.

 • Magoosh GRE ® Videos
 • The Official Guide to the GRE ® Revised General Test
 • Manhattan 5 lb. Book of GRE ® Practice Problems
 • PowerPrep and PowerPrep PLUS
 • Magoosh GRE ® Book
 • Barron’s 6 GRE ® Practice Tests

 

منابع لغت: شما برای شرکت در آزمون GRE ® به لغات عمومی و لغات تخصصی برای بخش ریاضی نیاز خواهید داشت. برای ارتقا دایره لغت خود، از منابع زیر استفاده کنید.

 • ® Barron’s Essential Words for the GRE
 • Magoosh Vocabulary Flashcards
 • Barron’s 1100 Words You Need to Know
 • ® Manhattan 500 Essential Words – GRE
 • ® Manhattan 500 Advanced Words – GRE
 • Verbal Advantage
 • Word Smart

 

منابع مخصوص بخش وربال GRE چیست:

 • Official GRE ® Verbal Reasoning Practice Questions

 

منابع مخصوص بخش کوانت GRE چیست:

 • Official GRE ® Quantitative Reasoning Practice Questions
 • Magoosh Very Hard Questions
 • Nova’s GRE ® Math Bible

 

منابع مخصوص بخش نگارش یا رایتینگ GRE چیست:

 • ETS Pool of Issue and Argument
 • GRE ® Analytical Writing: Solutions to the Real Essay Topics
 • On Writing Well: The Classic Guide to Writing Nonfiction
 • The Elements of Style

شما برای کسب آمادگی بیشتر برای آزمون GRE ® می توانید در دوره آمادگی گرامر GRE ® اساتیدآنلاین شرکت کنید و یا برای شروع از صفر زبان انگلیسی به وب سایت اساتیدآنلاین رفته یا با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
mistake in english learning

۱۰ اشتباه رایج در آزمون های مهارت زبان انگلیسی که باید از آنها اجتناب کرد

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار…

بیشتر بخوانید
learn english from AI

چگونه از هوش مصنوعی و فناوری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در هوش مصنوعی (AI) و فناوری، روش های نوآورانه و جذاب تری را…

بیشتر بخوانید
موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

استراتژی های نوآورانه برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

امروزه، با پیشرفت های چشمگیر در زمینه آموزش و فناوری، روش های نوینی برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question