آموزش آنلاین چیست ؟

آموزش آنلاین چیست؟

اگر شما هم این روزها علاقه مندید درباره آموزش آنلاین اطلاعات کسب کنید تا یک دوره آموزشی آنلاین ایجاد کنید و یا در یک دوره آموزشی آنلاین شرکت کنید و به دنبال اطلاعات کاربردی و دقیق هستید ، جای درستی اومدید، چون قصد داریم در این مقاله  برای شما درباره اینکه آموزش آنلاین چیست ، ویژگی ها و مزایای آن ، کاربرد آن در صنایع ، سازمان ها و مراکز آموزشی و در نهایت ابزارهای لازم برای ایجاد دوره های آموزشی آنلاین صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

همان طور که قبلاً درباره تاریخچه آموزش مجازی و انواع مختلف آن صحبت کردیم ، آموزش آنلاین زیر مجموعه ای از آموزش مجازی محسوب می شود در واقع می توان گفت این روش پازل گمشده و قطعه تکمیل کننده آموزش مجازی برای به حداکثر رساندن تعامل میان شاگرد و استاد می باشد .پیشنهاد می کنم قبل از اینکه به ادامه این مقاله بپردازید مقاله آموزش مجازی چیست را مطالعه کنید.

متاسفانه در حال حاضر  بسیاری از افراد آموزش آنلاین را با شیوه های سنتی آموزش مجازی و آموزش آفلاین اشتباه می گیرند و با همین کار با نام این روش آموزشی، بسته های آموزشی ویدیویی  و دوره‌های آموزش از راه دور خود را به فروش می رسانند.که البته مشکل خاصی در این باره وجود ندارد اما این باعث شده است تا دیدگاه درست درباره آموزش آنلاین در جامعه از بین برود .

آموزش آنلاین در دنیا

در جوامع بین الملل ، افزایش سرعت اینترنت و پهنای باند از یک سو و پدیدار شدن پلتفرم ها و نرم افزار های تخصصی از سوی دیگر، باعث شکل گیری چهره جدیدی از آموزش مجازی (یعنی آموزش آنلاین) شد. آموزش آنلاین به دلیل بهبود آشکار در زیرساخت باعث ایجاد تعامل حداکثری میان دانشجویان و مدرسین می شود و همین امر باعث شد تا شاهد خلاقانه‌ترین متدها و دوره های آموزشی در سرتاسر جهان باشیم . امکاناتی که این نوع آموزش به آموزش مجازی اضافه کرد به مدرسین این اجازه را می دهد تا ضمن برقراری ارتباط مستقیم صوتی و تصویری با دانشجویان هرگونه  محتوا  اعم از ویدئو ، عکس، متن، صوت و غیره را به اشتراک بگذارند. بسیاری از دانشگاه ها و مراکز آموزشی معتبر در دنیا با برگزاری دوره های آموزشی آنلاین و استفاده از پلتفرم های ارزشیابی آنلاین می توانند در سرتاسر جهان دانشجو بپذیرند  و پس از پایان دوره آموزشی به آن ها مدارک معتبر اعطا نماید.

در ادامه به چند نمونه از قدرتمند ترین سامانه های آموزش آنلاین در جهان اشاره می کنیم.

   تدریس آنلاین       آموزش آنلاین

alison    کلاس آنلاین       corsera

آموزش آنلاین در ایران :

در حال حاضر در کشور ما بسیاری از موسسات و مراکز آموزشی در حال برگزاری دوره های آموزشی مجازی هستند. از بسته های آموزشی ویدئویی گرفته تا دوره های آموزشی از راه دور و غیرحضوری و آفلاین . اما کمبود سامانه های آموزش آنلاین با راهکارهای علمی و کاربردی برای آنلاین سازی و مجازی سازی دوره های آموزشی موسسات ، دانشگاه ها ، مدارس ، سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی به وضوح احساس می شود. ما در کشور بیش از آنکه به نرم افزار ها و پلتفرم ها نیازمند باشیم ، به راهکارهای اصولی و کاربردی برای مجازی سازی تمام و کمال دوره های آموزشی نیازمندیم ؛ تا نه تنها از کیفیت دوره ها کاسته نشود ، بلکه به وسیله ابزارهای آموزش آنلاین و طراحی گیمیفیکیشن ، به جذاب تر و با کیفیت تر شدن دوره های آموزشی منجر شود.

چگونه یک سیستم آموزش آنلاین داشته باشیم؟

برای ساخت یک سیستمی که بتوانیم  با آن دوره های آموزشی آنلاین برگزار کنیم به چند مورد نیاز داریم . که قبل از آن باید به سوالات زیر برای خودمان پاسخ بدهیم:

 1. آیا میخواهم یک سیستم آموزش آنلاین برای خودم و یا موسسه آموزشی ام داشته باشم؟
 2. آیا می توانم از پلتفرم ها  و سامانه های آماده استفاده کنم ؟
 3. چه بخشهایی از سیستم آموزش خود را می خواهم آنلاین و یا مجازی کنم ؟
 4. چه تعداد کاربر و دانش پذیر در سامانه آموزشی من شرکت خواهند کرد ؟
 5. برای چه مدت نیازمند سیستم آموزش آنلاین هستم؟ تصمیم  موقتی است یا دائمی

پس از پاسخ به این سوالات لازم است بدانیم برای ساخت سیستم آموزش آنلاین به چه موارد و ابزارهایی نیازمندیم :

 1.   وب سایت و یا سامانه مدیریت محتوا  CMS
 2.  سامانه مدیریت آموزشگاهی TMS
 3.  سامانه مدیریت آموزش LMS
 4.  نرم افزار شبیه ساز کلاس VC
 5. سامانه آزمون آنلاین OTS
 6. مشاور و ارائه دهنده راهکار مجازی سازی و آنلاین سازی دوره های آموزشی 

از همه این موارد ، مورد ششم مهم ترین است . از آن جهت که  مجازی سازی و آنلاین سازی دوره های آموزشی یک علم است و بیشتر از آن یک تجربه . به همین دلیل بسیاری از مراکز آموزشی در کشور با در اختیار داشتن همه این ابزارها هنوز امکان برگزاری یک روند کامل آموزشی را ندارند . چراکه برای انجام اصولی این کار، همزمان به علوم  تولید محتوا ، مدیریت آموزش ، فناوری اطلاعات ، گیمیفیکیشن ، مدیریت پروژه و مدیریت داده نیاز است.

با در اختیار داشتن  موارد فوق می توانید هر نوع آموزش مجازی اعم از آموزش الکترونیکی eLearning ، آموزش از راه دور Distance Learning ، آموزش آفلاین Offline Learning ، آموزش آنلاین Online Learning ، دوره های درون_خطی آزاد MOOC و آموزشهای ترکیبی Hybrid Courses  را طراحی و برگزار نمایید.

آموزش آنلاین چیست

مزایای آموزش آنلاین چیست ‌؟

 • شما محدود به دانشجویان شهر خود نیستید و از هرجای کشور (و حتی دنیا) می توانید دانشجو داشته باشید.
 • امکان برگزاری کلاس های آنلاین را در هر ساعت از شبانه روز دارید.
 • کلاس های آنلاین را می توانید با هزینه کمتر برگزار کنید و این یعنی افزایش درآمد برای شما.
 • شما می توانید همزمان به هزاران نفر در پلتفرم آموزش آنلاین آموزش دهید.
 • نگران کنسل شدن کلاس هایتان به دلایل مختلف پیش بینی نشده نخواهید بود.
 • شما می توانید هر کلاس را ضبط کنید و در پایان برای حاضرین و غائبین جلسه ارسال کنید.
 • در هزینه های تدریس ، اقامت و رفت و آمد اساتید پروازی صرفه جویی چشم گیر می کنید.

 

کاربردهای آموزش آنلاین چیست ؟

حالا که به مزایای این روش آموزشی پرداختیم، اشاره کوچکی نیز به کاربرد آن در صنایع مختلف می نماییم:

بسیاری از سازمانها ، ادارات ، ارگانهای دولتی و شرکت های بزرگ به دلیل زمان بر بودن و پرهزینه بودن برگزاری دوره های آموزشی حضوری ، می توانند از این سیستم ها برای برگزاری دوره های  مورد نیاز کارمندان و کارکنان خود استفاده نمایند؛ تا علاوه بر صرفه جویی قابل توجه در منابع مالی ، شاهد مشارکت هر چه بیشتر اعضای خود باشند. چرا که در این حالت افراد می‌توانند در هر زمان و در هر مکان به کلاس متصل شوند و اگر جلسه‌ای را از دست بدهند می‌توانند ویدیو های ضبط شده آن را مشاهده نمایند.

در پایان  در نظر داشته باشید که تکنولوژی همواره در جهت آسایش و آرامش بشر به وجود می آید فلذا در صنعت آموزش نیز می ‌توانیم شاهد این مسئله باشیم.

مصداق این ماجرا  این است که امروزه هر فرد در هرجای دنیا تنها با داشتن یک حد متوسط از سرعت اینترنت ، یک موبایل هوشمند و یا یک لپ تاپ می‌تواند به محتوای آموزشی بهترین اساتید و آموزشگاه های معتبر در سرتاسر دنیا دسترسی داشته باشد و در راستای مهارت آموزی خود که شرط اصلی  بقا در کسب و کار و زندگی در جوامع امروز است ، گام بردارد.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question