کدام مدرک زبان آلمانی برای مهاجرت مهم تر است؟

آموزش آنلاین زبان آلمانی

برای مهاجرت به آلمان و کار یا تحصیل در این کشور شما می بایست به زبان آلمانی تسلط داشته باشید. زبان آلمانی شرط تحصیل رایگان در این کشور است و اگر شما به آلمانی مسلط باشید، برای تحصیل هزینه ای پرداخت نخواهید کرد. یادگیری زبان آلمانی کار آسانی نیست و نیاز به برنامه ریزی و تلاش دارد. اما برای تحصیل در آلمان، باید کدام مدرک زبان آلمانی را داشته باشید؟

زبان آلمانی و ارائه مدرک زبان در سطح B1 برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌ های آلمان الزامی است. این در حالی است که این مدرک لازم است اما برای مهاجرت به آلمان کافی نیست.  جهت ورود به دانشگاه‌ های آلمان و همچنین اخذ ویزای دانشجویی آلمان، قبولی و داشتن مدارک مستند یکی از دو آزمون DSH و یا TestDaf الزامی است. در ادامه به معرفی این آزمون ها می پردازیم.

سطح دانش زبان آلمانی مورد نیاز برای مهاجرت به آلمان

زبان آلمانی مانند دیگر زبان های جهان دارای سطوح و رده های مختلفی است. برای هر نیاز تحصیلی و یا شغلی و یا حتی توریستی متقاضیان برای اقامت در کشور آلمان نیازمند یک سطح متفاوت از زبان آلمانی می باشند. به طور کلی سطوح زبان آلمانی عبارت است از:

  • سطوح مقدماتی: این سطح شامل سطح A1 و A2 است.
  • سطوح متوسطه: این سطح شامل سطح b1 و b2 است.
  • سطوح پیشرفته: این سطح شامل سطح C1 و C2 است.

آزمون TestDaf

تست داف یکی از معتبرترین آزمون های زبان آلمانی در آلمان است. این امتحان که شامل 4 بخش نوشتاری، گفتاری، خوانداری و شنیداری است، مورد تایید و پذیرش بیشتر دانشگاه های آلمان است. متقاضیانی که قصد اخذ ویزای کار آلمان و یا قصد تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند، باید در این آزمون شرکت کنند و نمره زبانی لازم را اخذ کنند. متقاضیانی که دارای مهارت سطح متوسطه زبان آلمانی هستند و می خواهند مهارت زبانی خود را ارزیابی کنند، می توانند در امتحان تست داف شرکت کنند.

کارگران ماهر و باتجربه که بر اساس تخصص کاری و حرفه ای خود قصد اخذ ویزای کار آلمان را دارند، می توانند در امتحان تست داف شرکت کنند. متقاضیانی که فاقد مهارت زبان آلمانی هستند، برای شرکت در این امتحان باید سطح زبان آلمانی خود را به سطح متوسط برسانند.

یادگیری آلمانی با سریال | بهترین سریال ها برای یادگیری زبان آلمانی

امتحان تست داف از 4 بخش نوشتاری، گفتاری، خواندن و درک شنیداری تشکیل شده است. نتیجه این آزمون در سطوح تست داف سطح 3، تست داف سطح 4 و تست داف سطح 5 است. اگر متقاضی در هر بخش امتحان تست داف نمره سطح 4 یا TDN  4 را اخذ کند، دارای مهارت لازم زبان آلمانی برای تحصیل در دانشگاه های آلمان خواهد بود. البته برخی از دانشگاه های آلمان ممکن است مدرک زبان آلمانی پایین تری را نیاز داشته باشند که این امر بر اساس نوع دانشگاه و رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است.

ساختار آزمون

بخش درک مطلب  یا Leseverstehen

بخش خواندن و درک مطلب امتحان تست داف شامل 3 متن می شود که دارای 30 آیتم یک نمره ای است. زمان کل پاسخ به سوالات در حدود 60 دقیقه است. متقاضیان می توانند در 10 دقیقه پایانی جواب ها را به پاسخ نامه منتقل کنند. به همراه دفترچه سوال متقاضیان یک برگ پاسخنامه نیز دریافت می کنند. هدف از این بخش اثبات توانایی های فهم نوشتاری و درک مطلب متقاضی است.

 بخش شنیداری یا  Horverstehen

این بخش از امتحان تست داف شامل 3 متن می باشد که دارای 25 آیتم یک نمره ای است. زمان پاسخگویی به این سوالات در حدود 40 دقیقه است. متن شنیداری اول و دوم یک بار پخش می شود و متن شنیداری سوم این بخش از امتحان تست داف 3 بار پخش می شود. متقاضیان برای انتقال پاسخ به برگ پاسخنامه در حدود 10 دقیقه وقت دارند.

بخش نوشتاری یا  Schriftlicher Ausdruck

در این بخش از امتحان تست داف متقاضی باید بر اساس موضوع ارائه شده یک متن بنویسد. متقاضی در حدود 60 دقیقه زمان دارد تا بر اساس اطلاعات شخصی و عمومی در مورد یک موضوع مشخص شده متنی سلیس و روان بنویسد. برای مطالعه راهنمایی این بخش آزمون، متقاضی در حدود 5 دقیقه زمان دارد.

بخش گفتاری یا  Mundlicher Ausdruck

این بخش از امتحان تست داف از 7 تمرین تشکیل شده است و مدت زمان پاسخ گویی در حدود 30 دقیقه است. متقاضی باید مکالمات و سوالات را از هدفون بشنود و سپس در مورد آن ها صحبت کند. موضوع مکالمات در مورد مکالمات روزمره در اداره و یا قرار ملاقات با یک دوست و موضوعاتی این چنین است.

مدرک زبان آلمانی

نمره دهی آزمون TestDaf

دانشگاه های آلمان بر اساس رشته تحصیلی و مقطع دانشگاهی متقاضی سطح زبان آلمانی متفاوتی را از متقاضی درخواست می کنند. اما به طور کلی متقاضی در امتحان تست داف باید در همه بخش های این امتحان در سطح B1 نمره لازم را کسب کنند. سطح B1 امتحان تست داف همان سطح TDN4 است. متقاضی با دارا بودن مدرک TDN 5  دارای دانش و مهارت زبان آلمانی در سطح بسیار خوب است و به طور کامل به این زبان تسلط دارد.

آلمانی یا فرانسوی، کدام یک سخت تر است؟

نتیجه امتحان تست داف بر اساس سطوح B2  تا C1 در چهارچوب مرجع مشترک زبان اروپا به صورت زیر است:

TDN 5: تست داف در سطح 5 معادل سطح C1 زبان آلمانی

TDN 4: تست داف در سطح 4 معادل سطح B1 زبان آلمانی

TDN 3: تست داف در سطح 3 معادل پایین ترین سطح زبان آلمانی

آزمون DSH

قبل از اینکه بدانید آزمون DSH چیست، باید بدانید که آزمون گرفته شده برای مدرک زبان آلمانی DSH، از دانشگاه به دانشگاه دیگر تغییر می کند.  این در حالی است که ساختار کلی یکسان است اما برخی از آنها کمی سخت تر از سایرین است. برای دریافت سطح دشواری آزمون DSH از آن موسسه خاص، بهتر است با آن تماس بگیرید. بپرسید که چه امتحان و چه سطح زبانی را می پذیرند.

هر تست DSH دو عامل اصلی دارد: کتبی و شفاهی. هر دو آزمون در مقیاس یک تا سه امتیاز می گیرند، که سه بالاترین امتیاز است. برای قبولی باید حداقل امتیاز دو را در هر بخش کسب کنید. ابتدا امتحان نوشتاری از شما گرفته می شود که باید تا قبل از آزمون شفاهی آن متن را تحویل داده باشید.

قسمت نوشتاری چگونه است؟

آزمون DSH نوشتاری به طور کلی شامل فعالیت های: درک شنیدن، درک مطلب، نوشتن و استفاده از زبان مرتبط با رشته خود است. قالب دقیق آزمون از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، اما معمولاً بخش دستور زبان نیز اهمیت دارد که تقریباً ۱۰% از نمره کل را تشکیل می دهد.

مهارت شنیداری یا Hörverstehen:

درک مطلب شنیداری، اولین قسمت امتحان است. حدود ۸۰ دقیقه طول می کشد. در این بخش شما به یک سخنرانی کوتاه ۱۰ دقیقه ای گوش می دهید و سپس به حدود ۸ سوال مربوط به محتوای آن پاسخ می دهید. در واقع این یک سخنرانی نیست، بلکه متنی است که کسی بارها آن را می خواند. شما دو بار به این متن گوش خواهید داد. در بین دو بار گوش دادن، ۵ دقیقه فاصله زمانی وجود دارد. بعد از گوش دادن دوم، حدود ۵۰ دقیقه وقت دارید تا به سوالات پاسخ دهید.

مهارت درک مطلب یا Leseverstehen:

درک مطلب قسمت دوم امتحان و شامل دو قسمت است: خود درک مطلب و دستور زبان. برای این بخش ۹۰ دقیقه وقت دارید. توصیه می شود ابتدا با گرامر شروع کنید و حدود ۳۰ دقیقه را برای گرامر و ۶۰ دقیقه را برای خواندن اختصاص دهید. در درک مطلب باید به حدود ۸ سوال مربوط به هر متن پاسخ دهید. در بخش گرامر، شما باید حدود ۸ جمله را بدون تغییر معنای آنها، در ساختارهای دستوری خاص بازنویسی کنید.

مهارت نوشتن یا  Textproduktion:

نوشتن آخرین قسمت آزمون کتبی است. برای نوشتن متن ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه ای ۷۰ دقیقه وقت دارید. شما باید یک تصویر یا یک متن کوتاه را توصیف کنید. سعی کنید دلایل وضعیت به تصویر کشیده شده را توضیح دهید و توضیح دهید که این وضعیت در کشور خود چگونه است.

قسمت شفاهی چگونه است؟

امتحان شفاهی به طور کلی شامل صحبت مستقیم با ممتحنی است که مهارت زبان شما را نمره می دهد. این نمره در مقیاس یک تا سه است. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که فرد به جای امتحان حضوری آزمون آنلاین بدهد، اما معمولاً ارزیابی در یک مرکز آزمون یا خود دانشگاه انجام می شود.

مهارت گفتاری یا Mündliche Prüfung:

آزمون شفاهی حدود یک هفته پس از آزمون کتبی انجام می شود. اگر در آزمون کتبی حداقل DSH 1 داشته باشید، به آزمون شفاهی دعوت می شوید. این قسمت حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد. صحبت کردن نیز شبیه نوشتن است. وظیفه شما این است که یک تصویر یا یک متن کوتاه را توصیف کنید. برای این منظور، حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت دارید تا یک ارائه ۵ دقیقه ای آماده کنید. شما می توانید یادداشت برداری کنید و از یک فرهنگ لغت استفاده کنید. پس از آن با ممتحن در مورد نظر شخصی خود و مسائلی که در کشور شما در ارتباط با آن موضوع وجود دارد صحبت می کنید.

معرفی معتبرترین مدارک زبان آلمانی

متقاضی که نمره 3 امتحان کتبی را کسب کند از آزمون شفاهی معاف است. در بسیاری از موارد، گواهینامه سطح بالاتر به زبان آلمانی می تواند دانش آموز را از نیاز به داشتن مدرک DSH معاف کند. اگر قبلاً تحصیلات رسمی زبان آلمانی را در دانشگاه گذرانده اید شاید نیاز به این آزمون نباشد. پس قبل از این از دانشگاه مورد نظر خود در این مورد سوال کنید.

نتایج آزمون DSH به چه معنا هستند؟

نتایج آزمون می تواند به شرح زیر باشد.

  • B2/DSH1: 57%
  • C1/DSH2: 67%
  • C2/DSH3: 82%

بیشتر دانشگاه ها برای پذیرش درخواست مدرک زبان آلمانی DSH 2 می کنند، اما این به خود دانشگاه بستگی دارد. بنابراین وب سایت آنها را بررسی کنید تا ببینید مدرک زبان آلمانی مورد نیاز آنها چه است. این آزمون انقضا ندارد و با یک بار شرکت کردن می توانید برای همیشه از آن استفاده کنید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
mistake in english learning

۱۰ اشتباه رایج در آزمون های مهارت زبان انگلیسی که باید از آنها اجتناب کرد

آزمون های مهارت زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و PTE برای بسیاری از افراد که قصد مهاجرت، تحصیل یا کار…

بیشتر بخوانید
learn english from AI

چگونه از هوش مصنوعی و فناوری برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

در چند سال اخیر پیشرفت های چشمگیر در هوش مصنوعی (AI) و فناوری، روش های نوآورانه و جذاب تری را…

بیشتر بخوانید
موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

استراتژی های نوآورانه برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی

امروزه، با پیشرفت های چشمگیر در زمینه آموزش و فناوری، روش های نوینی برای موفقیت در آزمون های زبان انگلیسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question