راهنمای جامع تحصیل در انگلستان ۲۰۲۱

تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان رویای بسیاری از افراد در سرتاسر جهان است. انگلستان جزو پنچ کشور برتر دنیا از لحاظ کیفیت آموزش محسوب می شود. مدارس و دانشگاه های این کشور همواره در بین برترین های جهان جای دارند.  ویزای تحصیلی انگلستان به دو صورت تعریف می شود. تحصیل در مدارس تحت عنوان ویزای Tier 4 Child که برای افراد زیر 18 سال است و ویزای Tier 4 General برای افراد بالای 18 سال است.

آموزش آنلاین در انگلستان در دوران کرونا

مدارک مورد نیاز برای Tier 4 (child) visa

 • نامه پذیرش مدرسه
 • تمکن مالی کافی برای پوشش دادن هزینه های زندگی و تحصیل فرد
 • شخص باید شهروند کشوری به جز کشورهای منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس باشد

ویزای Parent of a tier 4 (child) visa برای اولین بار به مدت 6 تا 12 ماه صادر می شود و هر بار امکان تمدید 12 ماهه آن تا وقتی که فرزند محصل به 12 سال تمام برسد وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای Tier 4 (general) student visa

 • نامه پذیرش تحصیلی از مراکز آموزشی انگلیس
 • تسلط بر مهارت های چهار گانه زبان انگلیسی
 • تمکن مالی کافی برای پوشش دادن هزینه های زندگی و تحصیل فرد (این مقدار بنا بر شرایط هر فرد متغیر است)
 • شخص باید شهروند کشوری به جز کشورهای منطقه اقتصادی اروپا یا سویس باشد

متقاضی می تواند از 3 ماه قبل از شروع دوره تحصیل در انگلستان، درخواست ویزا بدهد. هزینه درخواست ویزای تحصیلی انگلستان در هر دو نوع برای هر شخص 328 پوند است. این هزینه برای همراهان ویزای جنرال (همسر، پارتنر و فرزندان زیر 18 سال) همین مقدار است. والدین شخصی که ویزای chihd را دارد می توانند درخواست ویزای Parent of a tier4 (child) visa را بدهند. هزینه درخواست این ویزا 405 پوند است.

هر فرد متقاضی ویزا باید مبلغی را تحت عنوان healthcare surcharge پرداخت کند که مقدار آن برای هر فرد محصل سالیانه 150 پوند است. این مقدار برای هر همراه هم 150 پوند در سال است، که باید برای تمام سال های تحصیل یک جا پرداخت شود. رسید پرداخت این مبلغ باید به باقی مدارک برای درخواست ویزا الصاق شود.

شخص متقاضی ویزا باید نشان دهد که تمکن مالی برای پوشش دادن هزینه های تحصیلی و زندگی خود را دارد. شخص باید مبلغی را در حسابی به نام خودش یا والدینش(سرپرست) واریز کند. این مبلغ با توجه به شرایط فرد متفاوت است. همچنین این مبلغ باید برای یک دوره 28 روزه و به صورت متوالی در حساب باشد که این دوره نباید قبل از 31 روز قبل از درخواست متقاضی پایان یافته باشد.

این مبلغ شامل هزینه تحصیل و زندگی فرد است. هزینه تحصیل شامل هزینه یک سال تحصیل یا کل هزینه اگر دوره تحصیل کمتر از یک سال است. این هزینه با توجه به مقطع تحصیلی، دانشگاه یا مدرسه و رشته تحصیلی متفاوت است. هزینه زندگی با توجه به این که فرد در چه شهری سکونت دارد متغیر است.

برای فردی که قرار است در لندن تحصیل کند ماهیانه 1265 پوند و برای باقی شهرها 1015 پوند که باید هزینه 9 ماه در حساب بانکی شخص باشد. به طور مثال شخصی که برای دانشگاهی در شهر منچستر پذیرش گرفته است باید علاوه بر هزینه یک سال تحصیل اش مبلغ 9135 پوند در حساب بانکی اش داشته باشد.

برای هر همراه شخص متقاضی ویزای جنرال این مبالغ به شرح ذیل است: برای شهر لندن ماهیانه 845 پوند و برای باقی شهرها ماهیانه 680 پوند.

اگر شخص درخواست ویزای Tier 4 (child) visa را دارد، حساب بانکی مذبور می تواند به نام خودش یا والینش (سرپرست) باشد. اما اگر شخص درخواست ویزای Tier 4 (general) student visa را دارد و می خواهد از تمکن مالی والدینش (سرپرست) استفاده کند (یعنی حساب بانکی به نام والدینش (سرپرست) باشد) باید یکی از مدارک زیر را ارائه دهد:

 1. شناسنامه
 2. گواهی فرزندخواندگی (در صورت فرزند خوانده بودن)
 3. یک سند دادگاهی که در آن نام سرپرستان قید شده باشد
 4. علاوه بر این نامه ای دال بر رضایت والدین (سرپرست) برای استفاده از این پول نیز باید ارائه شود.

اگر شخص نشان دهد که هزینه تحصیل یا قسمتی از آن را پرداخت کرده است مبلغ پرداخت شده از مبلغی که به عنوان هزینه تحصیل در حساب شخص باید واریز شود کم می شود.

ساختار رایتینگ آیلتس

همچنین اگر محل اقامت شخص خوابگاه های دانشجویی است، متقاضی می تواند با پرداخت حداکثر 1265 پوند به خوابگاه این مبلغ را از کل هزینه زندگی ( 9 ماه) که باید در حسابش نشان دهد، کم کند. در مورد مثال قبل، اگر شخص 1265 پوند به خوابگاه خود بپردازد مبلغ مورد نیاز به 7870 پوند کاهش می یابد.

ویزای نخبگان Tier 1 (Exceptional Talent)

به جز دو ویزای معمول نوعی ویزای تحصیلی دیگر هم وجود دارد که تنها مختص نخبگان است. این نوع ویزا، ویزای درجه 1 یا ویزای استعداد درخشان نامیده‌ می‌شود. ویزای استعداد درخشان سهمیه‌ محدودی دارد و در سال 500 نفر از سرتاسر دنیا را شامل می‌شود.

تحصیل در انگلستان

مدارس انگلستان

تحصیل در انگلستان در سنین 5 تا 16 سالگی برای دانش آموزان اجباری است. سال تحصیلی در انگلستان هر ساله از سپتامبر شروع شده و تا جولای ادامه دارد و هر سال تحصیلی به سه ترم تقسیم می شود.

 • ترم پائیزه: (که از اوائل سپتامبر شروع می شود و تا اواسط دسامبر ادامه دارد)
 • ترم بهاره: (که از ابتدای ژانویه شروع شده و تا اواسط یا اواخر ماه مارچ ادامه دارد)
 • ترم تابستانی: (از اوائل یا اواسط ماه آوریل شروع میدشود و تا اواسط ماه جولای ادامه دارد.)

تحصیل در مدارس انگلستان شامل دو نوع از مدارس است. مدارس دولتی و مدارس خصوصی.

مشکلات آموزش آنلاین در دوران کرونا

مدارس دولتی

هزینه تحصیل در مدارس دولتی انگلستان رایگان است و توسط دولت پرداخت می شود اما تنها دانش آموزان بریتانیایی می توانند از این مدارس استفاده کنند.

مدارس خصوصی

مدارس شبانه روزی یا مدارس خصوصی Boarding Schools رایگان نیستند. در این مدارس دانش آموزان در مدرسه زندگی می کنند. تمامی مدارس خصوصی دارای بخش ویژه زبان انگلیسی به نام EFL)English as a Foreign Language) هستند که اختصاصا به دانش آموزان خارجی در ترم اول کمک می کند تا زبان انگلیسی خود را بهبود ببخشند.

هزینه تحصیلی در مدارس خصوصی شامل هزینه تحصیل و هزینه ای زندگی در خوابگاه های مدارس است که بایستی به صورت کامل قبل از شروع هر ترم پرداخت شود. این مبلغ شامل خوابگاه – سه وعده غذای روزانه و هزینه تحصیل است که می تواند از 20000 پوند تا 40000 پوند در سال متغیر باشد.

کار حین تحصیل در انگلستان

 

افراد بالای 16 سال می‌توانند حین تحصیل به کار هم مشغول شوند. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته را دارند. دانشجویان ارشد و دکترا نیز اجازه‌ی  20 تا 30 ساعت کار در هفته دارند. حقوق دریافتی بین 9 تا 12 پوند به ازای هر یک ساعت کاری محاسبه می‌شود.

داشتن همراه حین تحصیل در انگلستان

یکی از مواردی که اغلب داوطلبان تحصیل در انگلستان تمایل دارند بدانند، داشتن همراه حین تحصیل در انگلستان است. دانشجویان مقطع کارشناسی اجازه‌ی بردن همراه را ندارند اما دانشجویان ارشد و دکترا می‌توانند همسر و فرزندان زیر 18 سال خود را همراه ببرند. علاوه ‌براین، همسر دانشجو اجازه‌ کار در انگلستان را نیز خواهد داشت.

هزینه های زندگی و تحصیل در انگلستان

هزینه‌ی زندگی در انگلستان به طور متوسط مبلغی بین 900 تا 1000 پوند در ماه است. هزینه‌ تحصیل بنابر مقطع و رشته تحصیلی کمی تفاوت دارد. هزینه‌ تحصیل در مقطع لیسانس در کشور انگلستان مبلغی بین 11 هزار تا 20 هزار پوند، هزینه‌ تحصیل در مقطع ارشد مبلغی بین 12 هزار تا 22 هزار پوند و هزینه‌ تحصیل در مقطع دکترا مبلغی حدود 15 هزار تا 24 هزار پوند خواهد بود.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی متفاوت است؛ برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌های انگلستان مدرک آیلتس با نمره‌ حداقل 5.5، مقطع فوق لیسانس آیلتس با نمره‌ حداق 6.5 و مقطع دکترا آیلتس با نمره‌ 7 مورد نیاز است.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

– انگیزه نامه تحصیلی Statement Of Purpose1.

– اصل مدرک زبان انگلیسی (IELTS)2.

– رزومه و سوابق کاری و تحصیلی متقاضی

– مدارک تحصیلی به همراه ترجمه انگلیسی (مدرک تحصیلی، ریز نمرات، مدرک آیلتس)

– مدارک مالی (هزینه دانشگاه)

– اصل مدرک تحصیلی در مقاطع مختلف مانند دیپلم، لیسانس و … (ترجمه مدارک به زبان انگلیسی)

– ریز نمرات مقاطع تحصیلی (ترجمه به زبان انگلیسی)

– اصل پاسپورت

– گواهی سلامت

– چهار قطعه عکس

– ارائه پرینت تمکن مالی که گردش مالی فرد

بورسیه تحصیلی در انگلستان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بورسیه‌ های تحصیلی اغلب به دانشجویان دکترا تعلق می‌گیرد. اما شرایطی برای دریافت بورس تحصیلی در دبیرستان و کالج‌ها، مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز وجود دارد.

بهترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در انگلستان کدامند؟

دانشگاه ‌های آکسفورد، کمبریج، ایمپریال کالج لندن، UCL، ادینبرا، منچستر، کنیگز کالج، LSE، بریستول، وارویک، گلاسگو، دورهام، بیرمنگهام، ساوت همپتون، لیدز، شفیلد، سنت اندروز و ناتینگهام بهترین دانشگاه‌های بریتانیا هستند که رتبه جهانی آنها زیر 100 است.

تحصیل در انگلستان بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است؟

خیر، اخذ ویزای تحصیلی انگلستان بسیار دشوار است و بدون داشتن مدرک زبان شانس بسیار پایینی برای دریافت آن خواهید داشت. همچنین بهتر است که نمره زبان شما متناسب با حداقل‌های دانشگاه مورد نظر باشد.

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question