همه چیز درباره آزمون MHLE

درباره آزمون MHLE

آزمون MHLE کلمه مخفف Ministry of Health Language Examination است که برای سنجش سطح زبان و مهارت زبان انگلیسی متقاضیان تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و پیرا پزشکی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پزشکی داخل کشور و توسط وزارت بهداشت برگزار می شود. یعنی اگر قصد شرکت در مقطع دکترای تخصصی پزشکی را دارید، بایستی خود را برای شرکت در این آزمون و کسب حداقل نمره اعلامی آماده کنید. در این مطلب می خواهیم همه چیز درباره آزمون MHLE را برای شما بازگو کنیم.

دوره هیبریدی آنلاین MHLE

این آزمون همچون آزمون های مشابه خود یعنی MSRT، TOLIMO و EPT برای تحصیل در مقطع دکتری کاربرد دارد. با این تفاوت که آزمون MSRT و آزمون TOLIMO برای تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های دولتی و غیر پزشکی و آزمون EPT برای تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه آزاد استفاده می شود.

ساختار آزمون  MHLE

اگر قصد شرکت در آزمون تخصصی زبان پزشکی وزارت بهداشت را دارید، باید مطلع باشید که این آزمون همواره ۱۰۰ سوال ۴ گزینه ای را در اختیار داوطلب قرار می دهد. این آزمون نمره منفی ندارد. آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت دارای ١٠٠ پرسش در سطح آزمون استاندارد تافل است. (٣٠ پرسش درک مطلب شنیداری، ۴٠ پرسش واژگان، ساختار و دستور زبان و ٣٠ پرسش درک مطلب نوشتاری). درادامه درباره آزمون MHLE و ساختار بخش های مختلف آن بیشتر بدانید.

 • قسمت شنیداری: ۳۰ سوال

در این قسمت، مکالمه هایی با لهجه آمریکایی را بین یک یا چند نفر در موضوعات مختلف می شنویم که داوطلب می بایست به محض شنیدن مکالمه، به سوالات ۴ گزینه ای مطرح شده پاسخ و گزینه صحیح را انتخاب کند. برای کسب نمره خوب در این قسمت، باید ۲ کار انجام دهید. یکی تقویت زبان انگلیسی خود و دیگری تقویت مهارت Listening و انتقال مطلب از ذهن به کاغذ و انتخاب گزینه درست که نیازمند مهارت تست زنی و مطالعه و تمرین بسیار است.

نحوه ی ثبت نام در آزمون MHLE

 • قسمت درک مطلب: ۳۰ مطلب

این قسمت نیازمند تمرکز و دایره واژگان خوب در عرصه های پزشکی و غیر پزشکی است. ۴ متن آکادمیک مطرح می شود که شما بایستی با توجه به متن ارایه شده، به سوالات پاسخ دهید.

 • قسمت واژگان: ۲۰ سوال

برای موفقیت در این قسمت، دایره واژگان خود را با مطالعه زیاد و مطالعه متون در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست، اقتصادی و هنری و پزشکی افزایش دهید. البته مترادف شناسی در حوزه پزشکی برای کسب نمره حداکثری در این بخش، اهمیت دارد.

ساختار آزمون MHLE | راهنمای آزمون زبان مقطع دکترای تخصصی پزشکی

 • قسمت گرامر: ۲۰ سوال

این بخش نیازمند تسلط به گرامر زبان انگلیسی است. شما می بایست بر دستور زبان انگلیسی مسلط باشید. نه تنها در این قسمت برای پاسخ به 20 سوال گرامر نیاز به تسلط به گرامر خواهد بود، بلکه برای پاسخ به سوالات قسمت های دیگر نیز تسلط بر مهارت های گرامری ضروری است.

همه چیز درباره آزمون MHLE

همه چیز درباره آزمون MHLE

نحوه ی نمره دهی

مدت زمان این آزمون  یک ساعت و بیست و پنج دقیقه است و نمره منفی در این آزمون لحاظ نمی شود، مگر این که سوالی را دوبار پاسخ دهید. بدین ترتیب در این آزمون هر سوال، 1 نمره دارد که در مجموع نمره دهی این آزمون از 100 است. اگر سوالی پاسخ داده نشود و یا پاسخ غلط به آن سوال داده شود، نمره آن را دریافت نخواهید کرد.  برای کسب موفقیت در این آزمون باید حداقل نمره 50 را کسب کنید.

نحوه نمره دهی آزمون MHLE

منابع آزمون MHLE

توصیه می شود این منابع را در نظر داشته باشید:

 • TOEFL PREPRATION KIT
 • BARRON’S (HOW TO PREPARE FOR TOFEL)
 • LONGMAN
 • GRAMMAR IN USE
 • 504 ESSENTIAL WORDS FOR TOEFL
 • PREPRATION FOR THE PAPER TESTS
 • مقالات رایگان قابل دانلود سایت معتبر پزشکی PUBMED

برای موفقیت در آزمون MHLE شما به مهارت های گرامری، دانستن واژگان تخصصی رشته خود، مهارت درک مطلب شنیداری یا همان Listening خوب و درک مطلب خواندنی یا Reading قوی نیاز دارید.

مهارت های گرامری پیش زمینه ای است که شما در همه قسمت ها حتی سوالات واژگان نیاز خواهید داشت. چرا که با مهارت های گرامری می توانید نقش کلمات را بفهمید.

برای تسلط بر مهارت های گرامری می بایست از کتاب های Grammar استفاده کنید. مثلاً کتاب های پرطرفدار Grammar In Use

برای تسلط به مهارت های درک مطلب خواندنی و شنیداری از کتاب های TOEFL Preparation Kit، Barron’s، Longman و Preparation For The Paper Test استفاده کنید. همچنین برای آشنایی با واژگانی که در کل آزمون به دانستن معنای آن ها نیاز پیدا می کنید، از کتاب 504 استفاده کنید.

نحوه برگزاری و ثبت نام

درباره ثبت‌ نام آزمون MHLE شما می بایست به صورت اینترنتی اقدام کنید و پرداخت هزینه آن به ‌صورت آنلاین است و توسط کارت های شتابی می توانید پرداخت را انجام دهید. هزینه ثبت نام آزمون MHLE مبلغ 1000000ریال است.

آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت هر ساله برای پذیرش داوطلبان در مقطع دکتری تخصصی و پژوهشی رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندان پزشکی برگزار می گردد. ثبت نام این آزمون از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور به نشانی sanjeshp.ir انجام می گیرد. به دلیل ظرفیت محدود ثبت نام، متقاضیان باید ضمن فراهم نمودن مدارک مورد نیاز، در زمان مقرر به این سایت مراجعه کرده و نسبت به نام نویسی اقدام نمایند.

آزمون MHLE معمولاً 6 بار در سال برگزار می شوند. آزمون‌های زبان وزارت بهداشت به صورت الکترونیک و مبتنی بر رایانه (Computer based) است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ

دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ در سال ۱۹۷۰ با نام Fachhochschule Hamburg تأسیس شد. برای تشکیل این دانشگاه چهار آموزشگاه مهندسی…

بیشتر بخوانید
اعتبار مدرک آیلتس

اعتبار مدرک آیلتس در سال ۲۰۲۳

آزمون آیلتس IELTS یکی از معتبرترین آزمون های سنجش زبان انگلیسی است که در بسیاری از کشورهای جهان از جمله…

بیشتر بخوانید
تقویت واژگان تافل

تقویت واژگان تافل: راهنمایی برای گسترش مهارت های زبان انگلیسی شما

یکی از مهم ترین مهارت های قبولی در آزمون تافل، داشتن گنجینه واژگان غنی است. به همین دلیل یکی از…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *