آزمون تولیمو چیست؟

آزمون تولیمو چیست؟

آزمون تولیمو چیست؟

آزمون زبان تولیمو یک آزمون ایرانی است .سازمان سنجش آزمون TOLIMO  را به زبان انگلیسی برگزار می کند. این آزمون در واقع سطح دانش زبان انگلیسی داوطلبان را می سنجد. آزمون زبان تولیمو یا TOLIMO ، مخفف The Test of Language by the Iranian Measurement Organization است.

 

نحوه برگزاری آزمون تولیمو

آزمون تولیمو مثل آزمون تافل ® به صورت اینترنتی و کاغذی برگزار می شود. آزمون اینترنتی تولیمو حضوری می باشد. یعنی شما باید به محل برگزاری آزمون مراجعه نمایید و از منزل یا محل کار نمی توانید آن را انجام دهید. مزیت آزمون اینترنتی تولیمو این است که می توانید پاسخ ها را تایپ نمایید. صدای بخش شنیداری آزمون را از هدفون می شنوید که کیفیت بهتری خواهد داشت. صدای آزمون کتبی تولیمو از بلندگو پخش می شود.

 

ساختار آزمون

این آزمون شامل دو دفترچه سؤال است. دفترچه شماره ۱ تشریحی و دفترچه شماره ۲ تستی است. دفترچه شماره یک شامل یک سؤال تشریحی نوشتاری (writing) است که داوطلب ۳۰ دقیقه فرصت دارد پاسخ آن را در همان دفترچه سؤال بنویسد. دفترچه شماره دو ۱۴۰ سؤال چهارگزینه‌ای دارد که باید در 120 دقیقه پاسخ داده شوند.

  • ساختار و نوشتار زبانی (گرامر): (۴۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۰ دقیقه)
  • خواندن و درک مطلب: (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۵۵ دقیقه)
  • درک مطلب شنیداری با لهجه بریتیش یا آمریکایی (۵۰ سؤال و مدت پاسخگویی ۳۵ دقیقه)

 

 

محاسبه نمره تولیمو

نمره این آزمون از ۳۱۰ تا ۶۷۷ است. نمره بالاتر از ۶۰۰ عالی، بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ خوب، بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ متوسط و کمتر از ۴۷۹ ضعیف به حساب می آید. البته بخش نوشتاری نمره جداگانه ایی دارد و  بین ۱ تا ۶ می باشد و در کنار نمره کل در کارنامه درج می شود. این آزمون نمره منفی ندارد.

 

اعلام نتایج آزمون تولیمو

نتایج آزمون معمولا بین 25 تا 30 روز بعد از برگزاری آن از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می شود. همزمان نسخه ای از کارنامه به آدرس داوطلبان پست می گردد.

 

اعتبار آزمون تولیمو

تولیمو نسبت به آزمون آیلتس ® و تافل ® تمام مهارت های زبان را مورد ارزیابی قرار نمی دهد. برای مثال در این آزمون مهارت صحبت کردن در نظر گرفته نشده است. با این حال مدرک آن در داخل ایران معتبر است. با توجه به هزینه بالای تافل ® و آیلتس ® در دوره دکترای دانشگاه های آزاد و سراسری می توان از این مدرک به عنوان مدرک زبان داخل کشور استفاده کرد.

 

منابع آزمون تولیمو

  • کتاب 504
  • کلمه های ضروری تافل ®
  • Longman Preparation Course for the TOEFL ® Test
  • TOEFL ® Test Preparation Kit ETS

از جمله منابعی هستند که برای موفقیت در این آزمون معرفی می شوند. اما اگر زبان شما ضعیف است بهتر است ابتدا مقدمات زبان انگلیسی را فرا بگیرید. پس از آن می توانید در مدت زمان کوتاهی گرامر و درک مطلب انگلیسی خود را تقویت کنید.

 

مهارتهای مورد نیاز برای آزمون تولیمو

درک مطلب زبان انگلیسی:

داشتن دامنه لغات کافی و دانش دستور زبان انگلیسی به شما کمک می کند نتیجه بسیار بالایی در این آزمون کسب کنید.

لهجه آزمون:

بخش شنیداری آزمون ممکن است با لهجه بریتیش یا آمریکن باشد. اگرچه فرق زیادی نمی کند چون در این آزمون ها لهجه استاندارد بریتانیایی یا آمریکن پخش می شود. حتی نمونه آزمون شنیداری آیلتس که بریتانیایی هست نیز بسیار قابل فهم می باشد.

این آزمون نمره منفی ندارد:

بخش چهار گزینه ای آزمون تولیمو نمره منفی ندارد. اگر پاسخ سوال تستی را در آزمون تولیمو نمی دانید آن را بی پاسخ نگذارید. شاید پاسخ شما صحیح باشد و به نمره کلی آزمون کمک کند.

 

زمان و محل برگزاری آزمون زبان تولیمو

تقریبا هر ماه آزمون برگزار می گردد. شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز، کرمان، رشت، کرمانشاه، یزد، گرگان، بیرجند، کیش، چابهار ، بندرعباس محل برگزاری آزمون تولیمو می باشد.

 

 

سوالات متداول درباره آزمون  TOLIMO

 

1- برای موفقیت در آزمون TOLIMO چه باید کرد؟

پاسخ:  بهترین راهکار، افزایش سطح زبان انگلیسی و دایره واژگان و تسلط به مفاهیمی است که در آزمون از آن سؤال مطرح می‌شود  و با مرور سؤالات آزمون‌های دوره‌های قبل می‌توان به ساختار و حوزه موضوعی آن اشراف پیدا کرد. تقویت مهارت شنیداری و نوشتاری، دو مقوله مهم در آزمون تولیمو است. تا شما زیاد ویدیو و فیلم نگاه نکنید و تا زیاد نسبت به موضوعات مختلف، مقاله استاندارد ۵ پاراگرافی ننویسید و تصحیح نشود، نمره خوبی در بخش نوشتاری و شنیداری کسب نخواهید کرد.

برای افزایش مهارت در بخش درک مطلب، باید مهارت تست‌زنی را افزایش داده و با تکنیک های مهم مثل حذف گزینه‌ های انحرافی آشنا شوید. به‌خصوص در بخش true/false.  بنابراین، توسعه دایره واژگان عمومی و تخصصی مربوط به رشته خود را نیز می ‌بایست در دستور کار قرار دهید.

 

2- برای انصراف در آزمون TOLIMO چه باید کرد؟

پاسخ:  ۱۵ روز قبل از برگزاری آزمون، درخواست کتبی خود را تسلیم سازمان سنجش و آموزش کنید.

 

3- برای تغییر تاریخ و شهر محل برگزاری آزمون TOLIMO انتخابی چه باید کرد؟

پاسخ:  جهت تغییر آزمون می‌توانید تا 15 روز قبل از روز برگزاری آزمون به صفحه «آزمون‌های من» در پروفایل خود مراجعه کرده و آزمون موردنظر را ویرایش کنید.

نکات مهم:

  • با توجه به محدود بودن ظرفیت مراکز برگزاری، اگر ظرفیت آزمونی که قصد تغییر به آن را دارید تکمیل ‌شده باشد، سامانه اجازه تغییر نخواهد داد.
  • امکان به تأخیر انداختن آزمون به آزمون ‌های همان سال شمسی بلامانع است ولی انتقال به آزمون سال شمسی بعد وجود ندارد.
  • امکان جلو انداختن آزمون و تغییر تاریخ آزمون ماه ‌های بعد به آزمونی که فایل ثبت ‌نام آن بسته ‌شده است وجود ندارد(فایل ثبت ‌نام 15 روز قبل از روز برگزاری آزمون بسته خواهد شد).

 

4- آیا محدودیتی در ثبت‌نام آزمون TOLIMO وجود دارد؟

پاسخ:  محدودیتی برای تعداد دفعات شرکت در آزمون وجود ندارد و همچنین شرکت در چند آزمون الزامی نیست. به‌عبارت‌دیگر آزمون‌های تولیمو مستقل از یکدیگر هستند و نمرات کسب ‌شده در آن ‌ها در آزمون‌ های دیگر تأثیری ندارد و درصورتی ‌که داوطلب در هر یک از آزمون ‌ها، نمره مورد نیاز خود را به دست آورد، می ‌تواند در آزمون‌ های پس ‌ازآن ثبت ‌نام نکند.

 

5- آیا آزمون TOLIMO نمره منفی دارد؟

پاسخ:  خیر

 

6- چه وسایلی مجاز  هستیم به جلسه آزمون TOLIMO ببریم؟

 

پاسخ:  داوطلبان در روز آزمون بایستی ﻛﺎرت ﺷﺮﻛﺖ در ﺟﻠﺴﻪ آزﻣﻮن، ﻛﺎرت ﻣﻠﻲ ﻳﺎ گذرنامه و نوشت ‌افزار جهت پاسخگویی ﻫﻤﺮاه داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ. همچنین همراه داشتن وﺳﺎﻳﻞ اﺿﺎﻓﻲ ﻣﺎﻧﻨﺪ ﻛﻴﻒ، کوله‌پشتی ﻳﺎ ﺳﺎک، ﻛﺘﺎب، ﺟﺰوه، ماشین‌حساب، ﺗﺒﻠﺖ، ﺗﻠﻔﻦ ﻫﻤﺮاه، ﭘﻴﺠﺮ، ﺑﻲﺳﻴﻢ، ﻳﺎدداﺷـﺖ و ﻏﻴﺮه … غیرمجاز می‌باشد و فردی که این‌گونه وسایل را به همراه داشته باشد به‌عنوان ﻣﺘﺨﻠﻒ ﺗﻠﻘﻲ و ﺑﺮاﺑﺮ ﻗﺎﻧﻮن رﺳﻴﺪﮔﻲ ﺑﻪ ﺗﺨﻠﻔﺎت و جرائم در آزمون ‌های ﺳﺮاﺳﺮی ﺑﺎ وی رﻓﺘﺎر ﺧﻮاﻫﺪ ﺷﺪ.

 

7- آیا می‌توان با کارت ملی یا گذرنامه دیگران در آزمون TOLIMO شرکت کنیم؟

پاسخ:  خیر؛ در صورت تخلف، داوطلب به مدت 2 تا 4 سال از شرکت در آزمون‌هایی که سازمان سنجش آموزش کشور برگزارکننده یا ناظر آن می ‌باشد مانند ® TOEFL ® ، GRE  و  ® IELTS و … محروم خواهد شد.

 

8- آیا امکان افزایش ظرفیت شهر محل برگزاری آزمون TOLIMO برای علاقه ‌مندان جدید هست؟

پاسخ:  خیر؛ با توجه به اینکه برگزاری آزمون تولیمو دارای شرایط خاصی (سیستم صوتی و ..) است، توسعه سالن برگزاری آزمون یا افزایش صندلی نیز تابع ضوابط کنترلی و کیفی مربوطه است؛ به همین دلیل در صورت تکمیل ظرفیت، امکان افزایش ظرفیت وجود ندارد.

 

9- آیا با مدرک دیپلم هم می‌توان در آزمون TOLIMO شرکت کرد؟

پاسخ:  بله

 

10- چگونه از شماره صندلی خود در آزمون TOLIMO مطلع شوم؟

پاسخ:  پس از اتمام ثبت ‌نام تاریخ آزمون و شهر آزمون در بخش «آزمون‌های من» قابل ‌مشاهده است و نشانی دقیق محل برگزاری آزمون و همچنین شماره صندلی حدوداً 48 ساعت قبل از آزمون از طریق نرم‌ افزار اینترنتی چاپ کارت ورود به جلسه که بر روی سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org قرار می‌گیرد، قابل‌دسترس خواهد بود.

 

11- آیا داوطلبان ورود به مقطع دکتر در دانشگاه‌های داخل کشور می‌بایست در آزمون TOLIMO شرکت کنند؟

پاسخ:  بله. داوطلبان ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی غیر پزشکی دانشگاه ‌های سراسر کشور.

 

12- آیا تفاوت عمده‌ای بین آزمون TOLIMO و آزمون MSRT  وجود دارد؟

پاسخ:  تقریباً ساختار مشابهی دارند. اما آزمون زبان انگلیسی MSRT بخش نوشتاری ندارد.

 

موفق باشید

سیدمسیح موسوی زاده

اساتید آنلاین

شرکت در دوره

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
مقایسه آزمون های تافل و آیلتس

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس از نظر هزینه و اعتبار

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس یکی از بحث های جذاب برای و البته مهم برای داوطلبان این آزمون هاست….

بیشتر بخوانید

چگونه در مورد ۴ فصل سال به زبان انگلیسی صحبت کنیم (قسمت دوم)

در قسمت اول این مقاله به طور مختصر به فصل های سال در زبان انگلیسی و توصیف فصل زمستان پرداخته…

بیشتر بخوانید
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ

دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ در سال ۱۹۷۰ با نام Fachhochschule Hamburg تأسیس شد. برای تشکیل این دانشگاه چهار آموزشگاه مهندسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید
question