راهنمای تحصیل در بلژیک ۲۰۲۱

تحصیل در بلژیک به عنوان یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مزیت های فراوانی دارد. بلژیک از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از جنوب با فرانسه، از جنوب شرقی با لوکزامبورگ هم مرز است. این کشور چند زبانه، دارای سه زبان رسمی  هلندی، فرانسوی و آلمانی است. با این حال، اکثریت مردم در بلژیک می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

در 59 درصد از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می‌شود و فرانسوی در 40 درصد مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت (بروکسل) هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌زبان هستند و در شرق کشور زندگی می‌کنند.

سیستم آموزشی این کشور بر مبنای دو زبان زبان هلندی (گویش فلاندری) و فرانسوی است. البته عموماً هلندی زبانان این کشور زبان فرانسه را به خوبی صحبت می کنند در حالی که فرانسوی زبانان به زبان هلندی تسلط ندارند. بهه همین دلیل تسلط به زبان فرانسوی برای تحصیل در بلژیک مناسب تر است.

از نکات مهم تحصیل در بلژیک که باید به آن توجه کرد این است که بهتر است در رشته ای تحصیل کنید که امکان کاریابی آن در بلژیک نیز مناسب باشد.

مهاجرت تحصیلی به بلژیک در مقطع کارشناسی

دوره های کارشناسی در کشور بلژیک معمولا به دو نوع تقسیم می شود:

 • لیسانس حرفه ای
 • لیسانس آکادمیک

تمرکز اصلی دوره های لیسانس حرفه ای، متناسب با مشاغل مورد نیاز است و دانشجویان را برای دنیای کار آماده می کند. در حالی که لیسانس های آکادمیک دانشجویان را برای تحصیل در دانشگاه های برتر بلژیک آماده می کند. طول دوره تحصیلات در مقطع لیسانس در دانشگاه های کشور بلژیک همانند دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، بین ۳ تا ۴ سال است.

تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی می تواند فرصتی مناسب برای مهاجرت به این کشور باشد. دانشگاه های و موسسات عالی آموزشی در بلژیک از لحاظ علمی دارای رنکینگ مناسبی هستند. برای تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی در صورت نیاز به ارایه مدرک زبان انگلیسی، آیلس 6 مورد نیاز است.

سبک سوالات زبان ارشد

هر شخص که دارای دیپلم مورد تایید باشد امکان تحصیل در دانشگاه های بلژیک را در تمام رشته ها دارد. اما تحصیل در رشته های پزشکی، هنر و علوم مهندسی مستلزم این است که شخص باید آزمون مختص آن رشته را بدهد. دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته پزشکی و دندان پزشکی هستند باید در یک امتحان ورودی که توسط دولت برگزار می گردد، شرکت کند. دانشجویان هنر و فنی و مهندسی نیز باید یک آزمون عملی در ارتباط با رشته خود را شرکت کنند.

مهاجرت تحصیلی به بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد

دوره های کارشناسی ارشد را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

 • کارشناسی ارشد
 • کارشناسی ارشد پیشرفته

دوره های کارشناسی ارشد در کشور بلژیک ۲ سال به طول می انجامد. دانشجویان بین المللی در صورت احراز شرایط خواسته شده توسط دانشگاه می توانند برای اخذ پذیرش اقدام کنند. دوره های کارشناسی ارشد معمولا ترکیبی از آموزش و تحقیق است که در یک پایان نامه خلاصه می شود.

بصورت معمول دانشجویان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برای دوره های کارشناسی ارشد پیشرفته اقدام می کنند. دوره های تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد پیشرفته یک سال به طول می انجامد.

بدیهی است که شانس افرادی که مدرک فوق لیسانس خود را از دانشگاه بلژیک دریافت می کنند برای ورود به دکتری بیشتر است. بسیاری از دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی نیز ارایه می شود. تحصیل در بلژیک در مقطع کارشناسی ارشد نیازمند ارایه مدرک زبان، آیلتس 6.5 به بالا است.

مهاجرت تحصیلی به بلژیک در مقطع PhD

به صورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور بلژیک به ۲ صورت، تحصیل با بورسیه و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های کشور بلژیک است، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس است.

اما شرایط تحصیل در بلژیک با بورسیه نیازکمند موارد زیر است:

 • مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 • اخذ مدرک دال بر تسلط زبان انگلیسی (حداقل آیلتس 7)
 • جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor)
 • داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

دانشجویان مقطع PhD ماهیانه حقوقی در حدود 2 هزار دلار دریافت می کنند.

حق کار

دانشجویان در کشور بلژیک مجوز کار در محدوده ای ۱۰تا ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا هستند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا۱۰ یورو به ازای هر ساعت است. در واقع شما در مقطع لیسانس 10 ساعت در هفته، در مقطع کارشناسی ارشد 20 ساعت در هفته و در مقطع دکتری حدود 30 ساعت در هفته اجازه کار خواهید داشت. شما از طریق کار دانشجویی در حدود 7 تا 9 یورو در هر ساعت درآمد خواهید داشت.

آزمون آزمایشی آیلتس

پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است.

هزینه های تحصیل

دانشجویان بین المللی با توجه به رشته تحصیلی در دانشگاه های مورد نظر ملزم به پرداخت هزینه های تحصیل در بلژیک هستند. به صورت کلی هزینه های تحصیل در دانشگاه های بلژیک در مقاطع مختلف متفاوت است.

 • کارشناسی

در صورت انتخاب دوره به زبان های فرانسوی و هلندی، تحصیلات به صورت رایگان ارائه می شود.

 • کارشناسی ارشد

هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در سال در نظر گرفته می شود.

 • دکترا

در صورت دریافت بورسیه تحصیلی، دانشجویان هزینه ای بابت تحصیل در بلژیک پرداخت نمی کنند. هزینه های تحصیل در مقطع دکترا برای دانشجویان بین المللی بین ۸۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو در سال در نظر گرفته می شود.

نحوه درخواست ویزای تحصیلی بلژیک

نحوه درخواست برای تحصیل در بلژیک در هر دانشگاه متفاوت است. به صورت کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه های بلژیک عبارتند از:

 • فتوکپی گذرنامه
 • عکس پاسپورت
 • مدارک دانشگاهی
 • ریز نمرات تحصیلی
 • ترجمه اسناد به هلندی یا فرانسوی
 • اثبات مهارت زبان
 • توصیه نامه
 • انگیزه نامه
 • رزومه یا CV

در صورت ارائه مدارک به گروه آموزش دانشگاه، تیم پذیرش دانشگاه به تجزیه و تحلیل می پردازد. در صورت جواب مثبت، نامه به دانشجویان ارسال می شود که با نامه پذیرش می توانند برای درخواست ویزا اقدام نمایند.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question