راهنمای جامع تحصیل در یونان ۲۰۲۱

تحصیل در یونان

سطح علمی بالای دانشگاه ها، سهولت در پذیرش دانشجو و امتیازات در نظر گرفته شده برای دانشجویان باعث شده تحصیل در یونان مورد اقبال دانشجویان بسیاری باشد.

آموزش عالی در کشور یونان شامل تحصیلات دانشگاهی و تحصیلات فنی است. تحصیلات فنی توسط مراکز آموزش عالی فنی و تحصیلات دانشگاهی توسط دانشگاه‌ها، مراکز عالی هنرهای زیبا و مدارس پلی‌تکنیک ارائه می شود. در کشور یونان برخی از رشته‌ها از قبیل گردشگری، هنر، مذهب، ارتش، نیروی دریایی و نظم عمومی در آموزشگاه‌ها ارائه می‌شوند و نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارند.

زبان رسی کشور یونان یونانی است. این کشور به عنوان یکی از تمدن های باستانی جهان هر ساله پذیرای میلیون ها گردشگر از سرتاسر جهان است.

این کشور از شمال با آلبانی، مقدونیه شمالی و بلغارستان و از شرق با ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. سرزمین اصلی یونان در جنوب و شرق به وسیله دریای مدیترانه احاطه شده و از غرب به دریای یونان نزدیک است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور آتن است.

این کشور به عنوان مهد تمدن مغرب زمین و زادبوم دموکراسی، فلسفه غرب، بازی‌های المپیک، علوم سیاسی، نمایشنامه‌نویسی و تئاتر شناخته می شود. یونان در محل پیوند سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا است.

تحصیل در یونان

تحصیل در یونان بیشتر به زبان یونانی است و فقط تحصیل در برخی سطوح تحصیلات عالی و در برخی رشته ها به زبان انگلیسی امکانپذیر است.

دانشجویان خارجی می توانند با طی یک دوره سه ماهه با هزینه ۱۵۰۰ یورو زبان یونانی را یاد بگیرند. دانشگاه های پزشکی در یونان از معتبرترین دانشگاه های پزشکی اروپا هستند. در کشور یونان ۲۲ دانشگاه وجود دارد که رشته هایی همچون علوم انسانی، دندانپزشکی، داروسازی، وکالت، معماری، فیزیک، شیمی و غیره را ارائه می دهند. سال تحصیلی در دانشگاه های یونان دو ترمه است و از ۱۳ هفته تحصیلی تشکیل می شود.

تحصیل در یونان یکی از راه های مهاجرت و اخذ اقامت این کشور است.

مهاجرت تحصیلی به یونان

مهاجرت تحصیلی به یونان در مقطع کارشناسی

فرد متقاضی مهاجرت تحصیلی به یونان در مقطع کارشناسی باید دارای گواهی دوره دبیرستان باشد. در این مقطع، تحصیل به زبان یونانی امکان‌پذیر است اما به صورت محدود در دانشگاه‌های خصوصی تدریس به زبان انگلیسی انجام می‌شود. تحصیل در این مَقطع به زبان یونانی رایگان است و متقاضیان برای اخذ پذیرش باید حداکثر 19 سال سن داشته باشند. دانشجویان از خدمات درمانی رایگان بهره‌مند می‌شوند و دانشجو در این دوره می تواند 10 ساعت پاره‌وقت کار کند.

دانشجویان مدرک Ptichio، که معادل با درجه کارشناسی (Hon) در کشورهای دیگر است دریافت می‌کنند. با این مدرک دانشجویان می‌توانند برای ادامه تحصیل یا ورود به بازار کار تصمیم بگیرند. تمام مدارک تحصیلی توسط دانشگاه‌ها و موسسات TEI ارائه می‌شود.

مهاجرت تحصیلی به یونان در مقطع کارشناسی ارشد

این سطح دومین مرحله از تحصیلات عالیه دانشگاه است و در یونان Metaptychiako Díploma Exidíkefis نامیده می‌شود. هزینۀ ادامه تحصیل در فوق لیسانس در دانشگاههای خصوصی یونان برعهدۀ خود افراد است. دورۀ تحصیلی حدود دو سال است. دانشجویان از خدمات درمانی رایگان برخوردار هستند و فرد به صورت پاره وقت می‌تواند 20 ساعت کار کند. مدرک تخصصی ارشد تنها توسط دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. برای مهاجرت تحصیلی به یونان در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک زبان یونانی و یا مدرک زبان انگلیسی الزامی است.

مهاجرت تحصیلی به یونان در مقطع دکترا

مهاجرت تحصیلی به یونان در مقطع دکترا کار ساده ای نیست. شما نیاز به یک رزومه عالی و مدرک زبان معتبر ، سوابق علمی و پژوهشی چاپ شده در نشریات علمی و موافقت استاد راهنما دارید. طول دوره تحصیل با توجه به رشته متفاوت است و بین 3 تا 5 سال است. تحصیل در ابن کشور در مقطعِ دکترا هم به زبان انگلیسی و هم به زبان بونانی امکان‌پذیر است. در طول این دوره دانشجو اجازه کار پاره‌وقت به مدت 30 ساعت دارد. حداقل معدل برای اخذ پذیرش دکترا حدود 5.7 از نمره 10 است.

امکان اخذ بورسیه در مقطعِ دکتری وجود دارد. تعداد این بورسیه‌ها کم است و فقط توسط دانشگاه‌ها اهدا می‌شود.

هزینه تحصیل در یونان

دانشجویان مقیم اتحادیه اروپا از پرداخت شهریه به دانشگاههای دولتی و کالج‌های یونان معاف هستند، حتی کتابهای درسی آنها نیز رایگان است. اما افرادی که اروپایی نیستند باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنند که این شهریه برای رشته‌های مختلف و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متفاوت است. در کل دانشجو باید تقریباً مبلغی معادل 6500 تا 10 هزار یورو در سال را صرف پرداخت شهریه کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی

گرفتن پذیرش از هر دانشگاه یونان، روند صدور ویزای تحصیلی یونان توسط سفارت این کشور را تسهیل خواهد کرد.

  • گواهی سوء پیشینه
  • ریز نمرات تحصیلی
  • آخرین مدرک تحصیلی موجود
  • گواهی سلامت
  • ارائۀ مدارکی که توانایی مالی شما را ثابت کند
  • ارائه مدرک شاغل بودن (در صورت شاغل بودن)
  • پاسپورت و شناسنامه

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question