راهنمای تحصیل در ژاپن ۲۰۲۱

تحصیل در ژاپن

تحصیل در ژاپن به عنوان یکی از مهمترین قطب های تکنولوژی و صنعت در جهان آرزوی بسیاری از دانشجویان است. سیستم آموزشی قوی و نوآورانه در ژاپن و اعتبار برخی از دانشگاه های آن ، که نامشان در بین صد دانشگاه برتر جهان می درخشد ، دلیل افزایش روزافزون متقاضیان تحصیل در این کشور است.

بدون شک دلیل موفقیت برندهای مشهوری چون نیسان، تویوتا، پاناسونیک، کانن، سونی و صدها برند مشهور دیگر وجود همین سیستم پویا و خاص در دانشگاه های ژاپن است.

کشوری جزیره‌ای در آسیای شرقی واقع در شمال غربی اقیانوس آرام است. ژاپن از شمال با روسیه، از غرب با دریای ژاپن، چین، کره شمالی و کره جنوبی مرز آبی دارد. این کشور یکی از قدرت‌های اصلی اقتصادی جهان و سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است.

ژاپن نظام پادشاهی مشروطه دارد که برمبنای قانون اساسی اداره می‌شود.

ژاپن با جمعیتی بیش از 127 میلیون نفر یازدهمین کشور پرجمعیت جهان است. توکیو پایتخت ژاپن با بالغ بر ۱۳ میلیون نفر جمعیت از بزرگترین و گرانترین پایتخت‌های جهان است.

ژاپنی‌ها کشورشان را «نیپون کوکو» به معنی خاستگاه خورشید خطاب می‌کنند. کل وسعت ژاپن کمتر از یک چهارم ایران است.

زبان مردم ژاپن «ژاپنی» است. این زبان اگرچه بسیاری لغات را از زبان چینی گرفته‌است، ولی با این وجود با زبان چینی هم‌ریشه نیست. زبان ژاپنی، زبانی از شاخه ژاپنیک و است و تنها زبان کره‌ای را می‌توان به آن نزدیک دانست.

تحصیل در ژاپن

در حال حاضر بیش از ۱۳ دانشگاه در ژاپن برنامه های تحصیلی خود را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. این دانشگاه ها فرصت مناسبی برای دانشجویانی است که علاقه ای به یادگیری زبان سخت ژاپنی ندارند.

ژاپن در سال های اخیر ورود دانشجویان را آسان تر کرده است. دانشگاه های این کشور بر خلاف سالهای قبل علاقه بیشتری به جذب دانشجویان بین المللی دارند.

با این حال همچنان ورود دانشجویان ایرانی به این کشور دشوارتر از دانشجویان دیگر نقاط جهان است.

مهاجرت تحصیلی به ژاپن در مقطع کارشناسی

تحصیل دوره کارشناسی در ژاپن به صورت یک دوره 4 ساله انجام می شود. برای شرکت در این دوره تمامی دانش آموزان و متقاضیان باید حتما مدرک دیپلم دبیرستان خود را دریافت کرده باشند. در این دوره تحصیلی دانشجویان باید 124 واحد درسی را پشت سر بگذارند. البته این مقدار در رشته های تحصیلی دندانپزشکی و پزشکی به حدود 188 واحد نیز می رسد. تحصیل کارشناسی در ژاپن معمولا به زبان ژاپنی ارائه می شود از این رو دانشجویان باید تسلط کافی را به این زبان داشته باشند.

مهاجرت تحصیلی به ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت تحصیلی به ژاپن در مقطع کارشناسی ارشد دو سال به طول می انجامد. برای تحصیل در این مقطع تحصیلی علاوه بر داشتن مدارک باید در یک آزمون ورودی همانند کنکور در ایران نیز شرکت کرد. در صورت قبولی در آن آزمون می توان در این مقطع تحصیلی و در دانشگاه های ژاپن به تحصیل مشغول شد.

تحصیل در این مقطع شامل 30 واحد درسی است و دانشجو علاوه بر قبولی در آزمون های این دروس باید پایان نامه مناسبی را نیز ارائه و از آن دفاع کند. زبان تحصیل در مقطع لیسانس به زبان ژاپنی است به همین دلیل دانشجویان میبایست با زبان ژاپنی کاملا آشنا باشند. البته دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در ژاپن می توانند یکسال قبل از ورود به دانشگاه در کالج های یادگیری زبان ژاپنی شرکت کنند. تمامی دروس و امتحانات در این مقطع به زبان ژاپنی است.

مهاجرت تحصیلی به ژاپن

مهاجرت تحصیلی به ژاپن در مقطع دکترا

در ژاپن ، معمولاً دوره دکترا در یک مکان تخصصی مرتبط با دانشگاه برگزار می شود ، برنامه دکترا در ژاپن تقریباً مانند سایر نقاط دنیا ، یک مدرک تحقیقاتی پیشرفته است که اغلب به 2 مرحله تقسیم می شوند : مرحله اول که به صورت پیوسته یک برنامه کارشناسی ارشد را نیز به عنوان بخشی از برنامه ارائه می دهد و مرحله دوم که برای دانشجویانی طراحی شده است که قبلاً دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند.

تحصیل دکترا برای دارندگان مدارک کارشناسی ارشد ، حداقل 3 سال طول می کشد. دانشجویان مقطع دکترا در ژاپن به طور معمول بر اساس کیفیت پایان نامه و همچنین امتحانات شفاهی عمومی ارزیابی می شوند ، بعضی اوقات ممکن است شما مجبور به ارائه توضیحاتی رسمی در مورد پایان نامه خود باشید.

از الزامات تحصیل مقطع دکترا در ژاپن ، این است که شما باید مدرک کارشناسی ارشد یا معادل بین المللی آن را داشته باشید ، علاوه بر این ممکن است مجبور باشید که در امتحان ورودی حوزه رشته خود شرکت کنید یا نمره آزمون GRE را ارائه دهید ، بنابراین باید بررسی کنید که در دانشگاه منتخب شما چه الزاماتی مد نظر است ، به عنوان مثال برخی دانشگاه ها سیاست حداقل سن را نیز اعمال می کنند.

قبل از درخواست دوره دکترا خود در کشور ژاپن ، باید با یک استاد راهنما در یک دانشگاه ژاپنی تماس بگیرید و در مورد برنامه های تحقیق خود و دلیل انتخاب این موضوع با او صحبت کنید و در واقع او را برای نظارت پروژه خود قانع کنید ؛ همچنین از الزامات دیگر این موضوع ، داشتن یک توصیه نامه از مشاور دانشگاه فعلی یا قبلی است. تحصیل در این مقطع به زبان انگلیسی نیز انجام می شود.

هزینه های تحصیل در ژاپن

هزینه های تحصیل در ژاپن نسبت به دیگرش کشور های آسیایی مانند هند بسیار بالاتر است ولی باز هم به نسبت برخی کشور های غربی مانند انگلستان و آمریکا هزینه های کمتری دارد. به طور میانگین هزینه های تحصیل در ژاپن در حدود 500 هزار تا یک میلیون ین است و دانشجویان باید به صورت سالانه این مبلغ را به دانشگاه های این کشور بپردازند. علاوه بر شهریه دانشجویان باید به صورت سالانه مبلغی در حدود 282 هزار ین را بابت هزینه های پذیرش و همچنین 17 تا 30 هزار ین را بابت هزینه های امتحانات پرداخت کنند.

بورسیه های تحصیلی

در ژاپن بورسیه‌ های تحصیلی مختلفی برای دانشجویان خارجی  در نظر گرفته شده است که متدوال‌ ترین انواع بورسیه های تحصیلی در ژاپن در میان دانشجویان ایرانی بورسیه «مونبوکاگاکوشو» است که دانشجو می‌تواند از طریق سفارت ژاپن در تهران یا تماس مستقیم با استاد راهنما برای طی مراحل و دریافت آن اقدام کند. تمامی این بورسیه های تحصیلی در ژاپن معمولا به دانشجویانی اعطا می شود که دارای روزمه تحصیلی بسیار مناسب هستند و بورسیه ها نیز به دو صورت بورسیه های کامل و بورسیه های جزئی به دانشجویان مورد نظر ارائه می شود.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی

  • گواهی صلاحیت صادر شده توسط موسسه میزبان (اصل و یک نسخه)
  • فرم درخواست ویزا پر شده برای ورود به ژاپن
  • 1 عکس شناسه (باید روی فرم درج شود)
  • گذرنامه معتبر
  • اجازه اقامت (به جز شهروندان اتحادیه اروپا)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question