راهنمای تحصیل در مالزی ۲۰۲۱

تحصیل در مالزی

تحصیل در مالزی به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشورهای آسیایی سالهاست مورد توجه دانشجویان ایرانی است. بیش از 50 هزار دانشجوی بین المللی در مالزی مشغول به تحصیل هستند. در این بین دانشجویان ایرانی هم تعدادشان کم نیست. مالزی در جنوب شرقی آسیا  واقع شده است.

مالزی عضو سازمان ملل متحد و اتحادیه کشورهای همسود است. این فدراسیون شامل سیزده ایالت در جنوب شرقی آسیا است.

مالزی چند سال اخیر پیشرفت های زیادی کرده که می توان برای مثال به پیشرفت در حوزه برداشت نفت و فروش ان اشاره کرد.همچنین دولت این کشور برای بالا تر امدن درامد سرانه پیشنهاد داده که مرز های این کشور به‌روی مهاجرانی از چین، هند، عربستان، اندونزی و… باز شود.

زبان اصلی مالزی زبان مالایی با خط انگلیسی است، اما مهاجرانی که از سراسر جهان به این کشور امدند،به زبان مادری خود سخن می گویند.در اصل زبان مالایی به خط جاوی که از خط عربی گرفته شده است نوشته می شد،اما به دلیل استعمارات بریتانیا اکثر مردم زبان مالایی را با خط انگلیسی می نویسند.

مالزی یک جامعه چند دینی است، و اسلام دین رسمی این کشور است. مالزی کشوری است تفریحی و بسیار زیبا که در سال ۲۰۰۶ برابر با ۲۲ میلیون نفر توریست را پذیرا بوده‌است.

مالزی یک جامعه چند نژادی، چند فرهنگی و چند زبانی است که شامل ۶۵٪مالایایی و دیگر قبایل بومی، ۲۵٪ چینی، و ۷٪ هندی است.

تحصیل در مالزی

زبان تحصیل در اکثریت دانشگاه های مالزی زبان انگلیسی است. نکته حائز اهمیت آن این است که اکثر دانشگاه های مالزی مورد تایید وزارت علوم ایران نیز هستند.

هزینه مربوط به تحصیل در مالزی در مقابل هزینه تحصیل در بسیاری از کشورها مقرون به صرفه است. به خصوص در مورد رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی، که از گران ترین و پر هزینه ترین رشته ها در سراسر دنیا به حساب می آیند. نداشتن شرط سنی برای تحصیل بابت ورود به دانشگاه های کشور مالزی، باعث شده تا این کشور تبدیل به مهد آمال و آرزوهای بسیاری از افرادی گردد که به دلیل از دست دادن شرط سنی موفق به تحصیل نشده اند.

ماجرت تحصیلی به مالزی

مهاجرت تحصیلی به مالزی در مقطع کارشناسی

تحصیل در مالزی در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی 3 تا 4 سال به طول می انجامد. اکثر رشته ها در این مقطع به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود. از آن جا که مالزی اداره مرکزی برای پذیرش ندارد، پذیرش از طریق مکاتبه و تماس با دانشگاه ها انجام می شود.

شرایطی که برای دانشگاه های مالزی حائز اهمیت است شرط معدل دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی است. شرط معدل در برخی دانشگاه های دولتی مالزی برای دبیرستان و پیش دانشگاهی معدل بالای 17 است. هزینه تحصیلی دوره لیسانس در دانشگاه های دولتی مالزی سالیانه بین 15000 تا 25000 رینگیت است. برخی از موسسات ممکن است نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی داشته باشند، برای مثال TOEFL 550 (مکتوب)، 213 (به روش اینترنتی)، IELTS 6.0 یا MUET Band 4 لازم است.

مهاجرت تحصیلی به مالزی در مقطع کارشناسی ارشد

بسیاری از ایرانی ها در این مقطع وارد دانشگاه های مالزی می شوند. مدت دوره تحصیل در مالزی در این مقطع 2 تا 3 سال است. شرط معدل برای تحصیل در دانشگاه های ممتاز  بالای 15 و در دیگر دانشگاه های مالزی بالای 14 است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مالزی 7000 تا 10000 رینگیت در هر ترم است. این هزینه در دانشگاه خصوصی ترمی 10000 تا 15000 رینگیت است.

زبان رسمی مالزی مالایی است، اما هدف افزایش جذب دانشجویان خارجی باعث شده است که تعداد زیادی از دوره های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی ارائه شوند. اگر زبان انگلیسی زبان اول شما نیست، ممکن است از شما خواسته شود که آزمون زبان انگلیسی بدهید. آزمون های مشترک بین المللی زبان مانند TOEFL و IELTS معمولاً توسط دانشگاه های مالزی پذیرفته می شوند. حداقل نمرات مورد نیاز معمولاً در منطقه 60 برای آزمون مبتنی بر اینترنت TOEFL و 6.5 برای آیلتس است.

مهاجرت تحصیلی به مالزی در مقطع دکترا

مهاجرت تحصیلی به مالزی در مقطع دکترا 3 تا 5 سال به طول می انجامد. شرط معدل جهت تحصیل در مالزی در مقطع دکترا معدل بالای 15 است. متقاضی باید تمام ریز نمرات مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ترجمه کند. هزینه تحصیل در دانشگاه دولتی مالزی در این مقطع مبلغ 7000 تا 8000 رینگت هر ترم و در دانشگاه های خصوصی مالزی مبلغ 10000 تا 12000 رینگت هر ترم است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی

  • رسید بیمه دانشجویی
  • نامه ثبت نام نهایی در دانشگاه
  • دو قطعه عکس رنگی پاسپورت سایز با زمینه آبی
  • اصل پاسپورت و کپی همه صفحات آن
  • فرم های معاینات پزشکی
  • هزینه نهایی ویزای دانشجویی (این هزینه هم بسته به نوع دانشگاه متفاوت است. 100 تا 1500 رینگیت)

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question