راهنمای تحصیل در اسکاتلند ۲۰۲۱

بسیاری از دانشجویان تحصیل در اسکاتلند را به تحصیل در انگلستان ترجیح می دهند. دلیل این موضوع پایین بودن هزینه های تحصیل و زندگی در اسکاتلند نسبت به انگلستان است.

همچنین اسکاتلند از دیرباز میزبان تعدادی از بهترین دانشگاه های جهان بوده است که شهرتی فراتر از مرزهای بریتانیا دارند.

اسکاتلند کشوری در شمال‌غرب اروپا است که یک‌سوم شمالی بریتانیای کبیر را دربر می‌گیرد. اسکاتلند دومین کشور بزرگ بریتانیاست که از انگلستان کوچک‌تر است، ولی به لحاظ پهناوری از مجموع ولز و ایرلند شمالی بزرگتر است. پادشاهی مستقل اسکاتلند در سال ۱۷۰۷ تصمیم گرفت که به واسطه یک قرارداد سیاسی میان دو مجلس اسکاتلند و انگلستان، «پادشاهی متحد (United Kingdom)» را با انگلستان تشکیل دهد. در این اتحاد، امروزه اسکاتلند همراه با انگلستان، ولز و ایرلند شمالی کشور بریتانیای کبیر را تشکیل می‌دهد.

پایتخت اسکاتلند شهر تاریخی ادینبرا یا ادینبورگ است. دولت محلی اسکاتلند نظام بهداری و درمانی عمومی را همچنان رایگان نگهداشته‌است و دانشجویان اسکاتلندی نیز از پرداخت شهریه‌های دانشگاهی معاف هستند.

اسکاتلند از شمال با دریای نروژ، از شرق با دریای شمال، از جنوب‌غربی با دریای ایرلند و از غرب با اقیانوس اطلس شمالی مرز آبی دارد. افزون‌بر سرزمین اصلی اسکاتلند در جزیره بریتانیا، اسکاتلند شامل ۷۹۰ جزیره کوچک و بزرگ است. آب‌های ساحلی این کشور، عمدتاً در دریای شمال، منبع بزرگ‌ترین ذخایر نفت خام و گاز طبیعی در بین کشورهای اروپا است.

دامن مردانه موسوم به کیلت، لهجه محلی و موسیقی و هنر اسکاتلندی به‌طور عام از ویژگی‌های فرهنگی متمایز در اسکاتلند است. زبان رسمی این کشور انگلیسی است.

تحصیل در اسکاتلند

تحصیل در این کشور برای دانش جویان و دانش آموزان بین المللی امکان پذیر است. اسکاتلند برای افرادی که پذیرش های تحصیلی داشته باشند ویزا نوع چهار (tier4) را صادر می کند. برای دریافت ویزا نوع چهار باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • پذیرش تحصیلی شما برای یک دوره دانشگاهی صادر شده باشد
 • متقاضی مسلط به زبان انگلیسی باشد (خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش کردن)
 • تمکن مالی لازم برای مدت زمان حضور خود در اسکاتلند را داشته باشد. مبلغ مورد نیاز نسبت به دوره و رشته متقاضی متفاوت خواهد بود.

معمولا 3 ماه قبل از شروع دوره متقاضی باید درخواست ویزای تحصیلی اسکاتلند خود را به سفارت ارائه داده باشد. هزینه درخواست ویزا برای هر نفر 348 پوند است. دانش جویان برای دوره هایی که کمتر از 6 ماه هستند، باید 1 هفته قبل از شروع دوره در اسکاتلند حضور داشته باشند و دوره هایی که بیشتر از 6 ماه هستند متقاضی باید از 1 ماه قبل در خاک اسکاتلند حضور داشته باشد.

 

دانشجویانی که به مدت 5 سال در اسکاتلند کار کرده باشند می توانند برای اقامت دائم درخواست خود را ارائه دهند.

مهاجرت تحصیلی به اسکاتلند در مقطع کارشناسی

مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی بسته به رشته مورد نظر حدود ۲ تا ۴ سال به طول خواهد انجامید. هزینه تحصیل در دانشگاه های این کشور برای هر دانشگاه متفاوت است. این هزینه برای دانشجویان بین المللی بین ۱۵ تا ۴۵ هزار پوند است. برای تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه اسکاتلند باید مدرک زبان انگلیسی آیلتس 6 را نیز داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی به اسکاتلند در مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در این کشور و در مقطع کارشناسی ارشد متقاضی می بایست دارای مدرک زبان ایلتس 6 یا 6.5 باشد. علاوه بر آن توانایی پرداخت شهریه های دانشگاه های اسکاتلند را نیز داشته باشد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند دوره کارشناسی برای هر دانشگاه متفاوت است و در بازه ای بین 15 تا 35 هزار پوند است. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اسکاتلند 2 سال به طول خواهد انجامید.

مهاجرت تحصیلی در مقطع دکترا

مهاجرت تحصیلی به اسکاتلند در مقطع دکترا نیازمند رزومه بسیار قوی، تالیفات علمی، تایید استاد راهنما و داشتن مدرک آیلتس حداقل 7 است. متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در این کشور به مدت زمان 40 ساعت در هفته را نیز اجازه کار دارند و می تواند بخش عمده ای از هزینه های زندگی خود را تامین کنند. ای دوره معمولاً 3 تا 3.5 سال به طول می انجامد.

بورس تحصیلی

عموماً بورسیه تحصیلی اسکاتلند برای مقطع دکترا اعطا می شود، اما بورسیه های تحصیلی نیز برای دوره های کارشناسی ارشد و کارشناسی نیز وجود دارد. افرادی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی در اسکاتلند را دارند باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • اپلای اسکاتلند یا پذیرش تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه های این کشور اخذ نموده باشد
 • تمکن مالی برای ویزای تحصیلی اسکاتلند نداشته باشد
 • قبلاً در اسکاتلند تحصیل نکرده باشد
 • قبلا بورسیه تحصیلی اسکاتلند دریافت ننموده باشد
 • مدرک زبان معتبر داشته باشند

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی

 • مدارک هویتی
 • مدارک تحصیلی
 • گذرنامه فعلی یا سایر مدارک معتبر سفر
 • ارائه اسناد تمکن مالی برای ویزای تحصیلی اسکاتلند
 • اگر زیر 18 سال هستید ، رضایت والدین یا سرپرست قانونی

برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه محدودیت سنی وجود ندارد، اما محدودیت سنی برای اخذ ویزای تحصیلی اسکاتلند وجود دارد. لذا گپ تحصیلی و محدودیت سنی برای مهاجرت تحصیلی به این کشور بسیار حائز اهمیت است.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question