نگاهی به بهترین دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های فرانسه

دانشگاه های فرانسه همواره از نظر اعتبار و کیفیت در بین برترین دانشگاه های جهان جای داشته اند. کشور فرانسه سابقه ای طولانی در گسترش علم در جهان دارد. این کشور را می توان بدون اغراق مهمترین قطب علمی قاره اروپا دانست.

فرانسه هر ساله بیش از ۲۳ درصد بودجه ملی خود را به امر آموزش اختصاص می‌دهد. همین موضوع باعث شده کیفیت تحصیل در فرانسه به شدت بالا باشد. نظام آموزشی فرانسه به خاطر برنامه درسی هماهنگ و یکسان در سراسر کشور، متدهای سنتی یادگیری و معیارهای سختگیرانه آکادمیک و نظم بالا مشهور است.

بیش از 50 دانشگاه فرانسه در میان برترین دانشگاه های جهان جای دارند.

معروفترین دانشگاه های فرانسه

بر اساس آخرین رتبه بندی موسسه QS در سال 2021، تعداد 36 دانشگاه فرانسه در لیست برترین دانشگاه های جهان جای داشتند. در ادامه این مطلب نگاهی خواهیم داشت به تعدادی از این دانشگاه ها.

دانشگاه PSL

دانشگاه PSL یا همان Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris  یکی از برترین دانشگاه‌های فرانسه است. بر اساس رتبه‌بندی QS، این دانشگاه در جایگاه ۵۳ جهان قرار دارد. رتبه‌‌بندی تایمز نیز دانشگاه PSL را در جایگاه ۴۵ جهانی قرار داده است.

دانشگاه پلی تکنیک پاریس

اِکول پلی ‌تکنیک معتبرترین و قدیمی‌ترین دانشگاه فنی و مهندسی فرانسه است. این دانشگاه در میان دانشگاه‌های جهان نیز رتبه بالایی دارد و برپایه رده‌بندی ضمیمه آموزش عالی تایمز، یکی از ۱۲۰ دانشگاه برتر جهان است. مدرسه پلی‌تکنیک یکی از مدارس بزرگ (گراند اِکول) در فرانسه است و در سال ۱۷۹۴ پایه‌گذاری شده‌است. تا سال ۱۹۷۶ در محله لاتینِ شهر پاریس قرار داشت و از آن سال به پالزو منتقل شد.

دانشگاه استراسبورگ

دانشگاه استراسبورگ، واقع در شهر استراسبورگ ایالت آلزاس کشور فرانسه، یکی از بزرگ‌ترین دانشگاه کشور فرانسه است. این دانشگاه دارای ۴۳۰۰۰ دانشجو و بیش از ۴۰۰۰ پژوهشگر است. بودجه این دانشگاه بیش از 500 میلیون یورو در سال است.

دانشگاه سوربن

بدون شک معروفترین دانشگاه فرانسه دانشگاه سوربن است. Sorbonne Université دانشگاهی در شهر پاریس است که از به هم پیوستن دانشگاه‌های پاریس سوربن (پاریس ۴) و پی‌یر و ماری کوری (پاریس ۶) تشکیل شده‌است. این دو دانشگاه از وارثان دانشگاه تاریخی سوربن بودند که در سال ۱۹۷۰ منحل شد. دولت فرانسه قانون تلفیق دو دانشگاه را در تاریخ ۲۱ آوریل ۲۰۱۷ تأیید کرد. دو دانشگاه از آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی رسماً باهم ادغام شدند و دانشگاه سوربن را پدید آوردند.

نگاهی به بهترین دانشگاه های فرانسه
نگاهی به بهترین دانشگاه های فرانسه

مدرسه عالی ملی هنرهای زیبا

مدرسه عالی ملی هنرهای زیبا (École nationale supérieure des Beaux-Arts) برجسته‌ترین مدرسه عالی مربوط به هنرهای زیبا در کشور فرانسه است. این دانشگاه در شهر پاریس قرار دارد.

مدرسه هنرهای زیبای پاریس در سال ۱۶۴۸ میلادی توسط شارل لبرون نقاش مشهور فرانسوی، توسعه مطالعات در زمینه‌های نقاشی، طراحی، مجسمه‌سازی، جواهرسازی و معماری تحت عنوان آکادمی علوم نقاشی و مجسمه‌سازی تأسیس شد. مدرسه هنرهای زیبای پاریس در زمان حکومت لویی چهاردهم تحت تأثیر حکومت دولتی قرار گرفت تا اینکه در سال ۱۸۶۳ که توسط ناپلئون سوم دوباره مستقل شد.

دانشگاه لیل

دانشگاه لیل (Université de Lille) که در شهر لیل فرانسه واقع شده یکی دیگر از دانشگاه های مشهور این کشور است.
این دانشگاه در سال ۱۵۶۲ تأسیس شده است. در حال حاضر حدود  110 هزار دانشجو در آن تحصیل می‌کنند.

دانشگاه École Normale Supérieure، لیون

این دانشگاه همواره در حال تلاش، برای بالا بردن رتبه جهانی خود است. آنها موفق شدند در سال ۲۰۱۷ با ۲۰ رتبه پیشرفت نسبت به سال قبل به رتبه ۱۵۷ جهان برسند.

دانشگاه پاریس- ساکلی Paris-Saclay University

دانشگاه Paris-Saclay University مجموعه ای از 14 موسسه آموزش عالی است.

در پاریس- ساکلی حدود 275 آزمایشگاه وجود دارد که محققان سالانه بیش از 12000 نشریه علمی تولید می کنند. این دانشگاه در زمینه هایی از جمله ریاضیات، فیزیک لیزر و ذرات، اخترفیزیک، علوم اعصاب، علوم نانو، علوم مواد، شیمی، علوم گیاهی، مهندسی ، اقتصاد و تجارت، حقوق و علوم سیاسی و اجتماعی تحقیقاتی را انجام می دهد. این دانشگاه 10 مدال آور فیلدز و دو برنده جایزه نوبل داشته است.

دانشگاه تلکام پاریس Télécom Paris

دانشگاه تلکام پاریس Télécom Paris همانند دیگر دانشگاه‌های پاریس یکی دیگر از برترین دانشگاه‌ های فرانسه ۲۰۲۱ است. این دانشگاه در سال ۱۸۷۸ تأسیس شده است و می‌توان آن را یکی از برترین دانشگاه‌های مهندسی جهان دانست.

دانشگاه سنترال سوپلک

دانشگاه سوپلک مرکزی (CS) یک دانشگاه تحقیقاتی معتبر در کشور فرانسه است.
این دانشگاه از ادغام دانشگاه سنترال پاریس و دانشگاه سوپلک در سال 2015 تشکیل شد. دانشگاه سوپلک مرکزی از برترین دانشگاه های فرانسه در زمینه علوم مهندسی است. این دانشگاه دارای چهار پردیس است که دو پردیس در شهر پاریس و دو پردیس دیگر در شهرهای رن و متز واقع شده اند.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید
دانشگاه کالابریا

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه کالابریا

دانشگاه کالابریا یا آنگونه که خود ایتالیایی ها تلفظ می کنند دلا کالابریا یکی از دانشگاه های مهم جنوب ایتالیا…

بیشتر بخوانید
دانشگاه اشتوتگارت

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه اشتوتگارت

دانشگاه اشتوتگارت یک دانشگاه تحقیقاتی پیشرو است که در اشتوتگارت آلمان واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۸۲۹ میلادی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question