۱۰ نکته عالی مربوط به لیسنینگ آیلتس

لیسنینگ آیلتس

آیا کسب نمره ۹ برای لیسنینگ آیلتس امکان‌پذیر هست؟پاسخ مثبت است! اقداماتی برای قبل از آزمون ضروری هست و به نکاتی نیز در حین آزمون باید توجه کرد. با رعایت این نکات، می‌توان نمره را به‌طور قابل ‌ملاحظه‌ای حتی تا ۹ بالا برد! در اینجا به ۱۰ نکته عالی مربوط به لیسنینگ آیلتس جهت کسب نمره دلخواه اشاره شده است:

۱. تقویت مهارت شنیداری

هدف از بخش شنیداری آیلتس سنجش مهارت شنیداری شماست. استفاده از تست‌های تمرینی برای بالا بردن نمره شما کافی نیست. این تست‌ها شما را با نحوه آزمون آشنا می‌کند، اما تأثیر چندانی در تقویت مهارت شنیداری شما ندارد. انجام تمرینات مختلف شنیداری، گوش کردن به مطالب عمومی شنیداری (گزارش‌های رادیویی، برنامه‌های تلویزیونی، برنامه‌های مستند، و …) صرفاً  قبل از پاسخ‌گویی به تست‌های تمرینیِ شنیداریِ آیلتس بسیار مؤثرتر است.

۲. اصلاح واژگان موضوعی

بخش ۳ تقریباً همیشه درباره آموزش است. مثلاً، دانشجو و استاد درباره تکلیف صحبت می‌کنند. هر کلمه‌ای مربوط به تحصیل در دانشگاه را که می‌توانید، بیاموزید. به این ترتیب، هنگام آزمون این بخش را متوجه خواهید شد.

۳. انواع کلمات

از روی سوالات بگذرید و تصمیم بگیرید که برای هر جای خالی چه نوع کلمه ای اعم از اسم، فعل، قید، یا صفت مناسب است.”N”  را به‌جای اسم، “V”  را به ‌جای فعل و … بنویسید. این کار به شما کمک می کند تا هنگام گوش کردن روی فرم های خاصِ کلمه تمرکز کنید.

۴. موقعیت را تصور نمایید

بکوشید تا از موقعیت ایده بگیرید. قبل از هر بخش، مقدمه‌ای کوتاه خواهید داشت: اکنون مکالمه‌ای بین … می‌شنوید‌ یا یک سخنرانی درباره … می‌شنوید. این توضیحات را روی برگه سوال نمی‌بینید، بنابراین، دقت کنید. توجه نمایید: گفت‌وگو بین چه کسانی است، چرا و کجا صحبت می‌کنند. دانستن این موارد درک بقیه قسمت‌های ضبط شده را راحت‌تر می‌کند.

لیسنینگ آیلتس
۱۰ نکته عالی مربوط به لیسنینگ آیلتس

۵. تمرکز خود را حفظ کنید

به یاد داشته باشید، که صدا فقط یک بار پخش می‌شود. پس، اگر کلماتی را نشنیدید و از بعضی سوالات گذشتید، نگران نباشید! جای آن‌ها را خالی بگذارید و روی قسمت اصلی تمرکز کنید. در انتهای این بخش آن سوالات را مرور نمایید، در غیر این صورت، صرفاً سوالات بیشتری را بدون پاسخ خواهید گذاشت و در قسمت ضبط‌شده گیر خواهید کرد. هم‌زمان باید هم بخوانید، هم بنویسید، و هم گوش کنید.

۶. به کلمات شاخص توجه کنید

منتظر شنیدن کلمات شاخصی مثل however، but، then و finally باشید. این کلمات به پیش‌گویی سخنان گوینده کمک می‌کند.

۷. پاسخ‌ ها را به‌سرعت ننویسید

برخی از دانشجویان به این دام می‌افتند: به‌ محض شنیدن اطلاعات لازم، آن را به‌عنوان پاسخ سریع در نظر می‌گیرند. اما گاهی در ادامه این بخش، این اطلاعات تکرار یا اصلاح می‌شود. مثال:

سام: متشکرم! ایمیل شما را دریافت کردم. پس، آدرس ایمیل شما این است: loren-hanson@gmail.com.

لورن: نه- نه! اشتباه کردید، آدرس با m هست: loren-hamson@gmail.com.

سام: اوه، ببخشید …

۸. به‌خاطر اشتباهات پیش پا افتاده مرور کنید

بعد از هر بخش، ۳۰ ثانیه فرصت برای مرور پاسخ‌ها دارید. بررسی املاء، جمع، و اشکال کلمات مهم است. به یاد داشته باشید که امتیاز فقط به پاسخ‌هایی که صحیح نوشته شده است تعلق می‌گیرد.

۹. پاسخ ‌ها را به‌طور صحیح انتقال دهید

در انتهای آزمون شنیداری ۱۰ دقیقه برای انتقال پاسخ‌ های خود به پاسخنامه فرصت دارید. غالباً دانشجویان هنگام شمارش گیج می‌شوند! هنگام نوشتن پاسخ‌های خود توجه نمایید که با توجه به شماره در جای درست قرار گیرد. به‌عبارت دیگر، دقت کنید که جواب سوال ۷ در جایی که ۷ نوشته شده، قرار گیرد.

۱۰. جای هیچ پاسخی را خالی نگذارید!

پاسخ‌های نادرست امتیاز منفی ندارند، بنابراین، حتی اگر پاسخ را نمی‌دانید بهتر است در کادر سوال چیزی بنویسید. سوال را دوباره بخوانید و پاسخ را حدس بزنید!

بیشتر بخوانید:

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
مقایسه آزمون های تافل و آیلتس

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس از نظر هزینه و اعتبار

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس یکی از بحث های جذاب برای و البته مهم برای داوطلبان این آزمون هاست….

بیشتر بخوانید

چگونه در مورد ۴ فصل سال به زبان انگلیسی صحبت کنیم (قسمت دوم)

در قسمت اول این مقاله به طور مختصر به فصل های سال در زبان انگلیسی و توصیف فصل زمستان پرداخته…

بیشتر بخوانید
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ

دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ در سال ۱۹۷۰ با نام Fachhochschule Hamburg تأسیس شد. برای تشکیل این دانشگاه چهار آموزشگاه مهندسی…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question