معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه هایدلبرگ

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ قدیمی‌ترین دانشگاه آلمان و در زمره مشهورترین دانشگاه‌های دنیا بشمار می‌آید. دانشگاه هایدلبرگ در سال ۱۳۸۶ میلادی، تأسیس شده است. این دانشگاه در بسیاری از رشته ها رتبه ای برابر و حتی بالاتر از دانشگاه آکسفورد و دیگر دانشگاه های مطرح دنیا کسب کرده است.

در حال حاضر بیش از 28 هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. دانشجویان بین المللی از حدود 130 کشور بیش از 20 درصد از کل بدنه دانشجویی این دانشگاه را تشکیل می دهند.

هر ساله حدود 1000 دانشجوی دکترا از این دانشگاه فارغ التحصیل می شوند که یک سوم آنها خارجی هستند.

هایدلبرگ از سال 1899 میلادی یک موسسه آموزشی مختلط بوده است. این دانشگاه از دوازده دانشکده تشکیل شده است و برنامه های تحصیلی را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا در حدود 100 رشته ارائه می دهد.

دانشگاه هایدلبرگ شامل سه پردیس اصلی است: علوم انسانی عمدتاً در شهر قدیمی هایدلبرگ، علوم طبیعی و پزشکی در محله نوینهایمر فلد، و علوم اجتماعی در شهر برگهیم قرار دارند. زبان آموزش این دانشگاه آلمانی است، اما تعداد قابل توجهی از رشته های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی و همچنین برخی به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند.

تا سال 2021، 57 برنده جایزه نوبل به شهر هایدلبرگ و 33 برنده به خود دانشگاه وابسته بوده اند.

دانشگاه هایدلبرگ بخشی از U15 (انجمنی متشکل از پانزده دانشگاه تحقیقاتی و پیشرو در آلمان) و همچنین یکی از اعضای موسس اتحادیه دانشگاه های تحقیقاتی اروپا و گروه کویمبرا است.

این دانشگاه همچنین یکی از دانشگاه های عالی آلمان (German Universities Excellence Initiative) است.

تاریخچه

در سال 1378 میلادی و پس از مرگ پاپ گریگوری یازدهم دو جانشین برای پاپ درگذشته انتخاب شد. یک جانشین در آوینیون (به انتخاب فرانسوی ها) و دیگری در رم (به انتخاب کاردینال های ایتالیایی) اقامت داشت.

رهبران سکولار و روحانی آلمان حمایت خود را از جانشین حاضر در رم ابراز کردند، که پیامدهای گسترده ای برای دانش آموزان و معلمان آلمانی در پاریس داشت. آنها حقوق خود را از دست دادند و مجبور به ترک فرانسه شدند.

به دلیل این اتفاق آلمانی ها درخواستی را برای ایجاد دانشگاه در آلمان برای پاپ فرستادند. پاپ اوربان ششم در 23 اکتبر 1385 میلادی با این درخواست موافقت کرد. در 26 ژوئن 1386 میلادی به دستور روپرت اول، کنت پالاتین فرمان ایجاد دانشگاه صادر شد.

این دانشگاه از دانشگاه پاریس الگوبرداری شد و شامل چهار دانشکده فلسفه، الهیات، حقوق و پزشکی بود.

در 18 اکتبر 1386 میلادی طی مراسمی این دانشگاه افتتاح شد. در مارس 1390 میلادی 185 دانشجو برای تحصیل در این دانشگاه ثبت نام کردند.

اواخر قرون وسطی

بین سالهای 1414 و 1418 میلادی دانشگاه شهرت خوبی کسب کرده بود.

انتقال از فرهنگ مکتبی به فرهنگ اومانیستی توسط صدراعظم و اسقف یوهان فون دالبرگ در اواخر قرن پانزدهم انجام شد. اومانیسم در دانشگاه هایدلبرگ به‌ویژه توسط بنیانگذار مکتب قدیمی‌تر انسان‌گرایانه آلمانی، رودلف آگریکولا، کنراد سلتس، یاکوب ویمفلینگ و یوهان روچلین نمایندگی می شد.

در سال 1482میلادی پاپ سیکستوس چهارم به افراد غیر روحانی و متاهل اجازه داد تا به عنوان استاد در رشته پزشکی منصوب شوند. در سال 1553میلادی پاپ ژولیوس سوم اعطای کمک های کلیسایی به اساتید سکولار را تأیید کرد.

دوران رنسانس

اصلاحات و دوران مدرن

مشاجره مارتین لوتر در هایدلبرگ در آوریل 1518 تأثیری ماندگار بر دانشگاه گذاشت. طرفداران او در میان اساتید و دانشمندان خیلی زود به اصلاح طلبان برجسته در جنوب غربی آلمان تبدیل شدند. در همین زمان اتو هنری و الکتور پالاتین، دانشگاه را به یک موسسه کالونیستی تبدیل کردند.

با سپری شدن قرن شانزدهم، اومانیسم متأخر در کنار کالوینیسم به عنوان یک مکتب فکری غالب در دانشگاه قرار گرفت.

در این دوران چهره هایی مانند Schede، Jan Gruter، Martin Opitz و Matthäus Merian در دانشگاه تدریس می کردند. این دانشگاه دانشمندان را از سراسر قاره جذب کرد و به یک مرکز فرهنگی و دانشگاهی تبدیل شد.

با این حال، با آغاز جنگ سی ساله در سال 1618، ثروت فکری و مالی دانشگاه کاهش یافت. در سال 1622، Bibliotheca Palatina (کتابخانه دانشگاه) که در آن زمان شهرت جهانی داشت، از کلیسای جامع دانشگاه به سرقت رفت و به رم منتقل شد. تلاش‌ها برای بازسازی دانشگاه شکست خورد و هایدلبرگ در سال 1693 تقریباً به طور کامل نابود شد.

در نتیجه گروه های ضد اصلاحات و مذهبی مانند یسوعیان کنترل دانشگاه را در دست گرفتند. در سال 1773 پس از سرکوب یسوعی ها، بیشتر مدارسی که آنها اداره می کردند، به دست جماعت لازاریست های فرانسه افتاد.

در این دروان دانشگاه فرتز و نشیب زیادی داشت. در نتیجه اغتشاشات ناشی از انقلاب فرانسه و به ویژه به دلیل معاهده لونویل، دانشگاه تمام دارایی خود را در سمت چپ ساحل رود راین از دست داد، به طوری که تقریبا به طور کامل منحل شد.

قرن 19 و اوایل قرن 20

در سال 1803 کارل فردریش، دوک بزرگ بادن، که بخشی از پالاتینات واقع در کرانه سمت راست رود راین به او اختصاص یافت، مجدداً دانشگاه را راه اندازی کرد. در این زمان نام روپرشت به نام دانشگاه اضافه شد.

کارل فردریش دانشگاه را به پنج دانشکده تقسیم کرد و خود را به عنوان رئیس دانشگاه مشغول به فعالیت شد. در طول این دهه، رمانتیسیسم در هایدلبرگ از طریق کلمنس برنتانو، آخیم فون آرنیم، لودویگ تیک، جوزف گورس و جوزف فون آیشندورف تجلی یافت.

پس از افول رمانتیسم، هایدلبرگ به مرکز لیبرالیسم و ​​جنبش وحدت ملی آلمان تبدیل شد. تاریخدانان و مورخانبزرگ مانند فریدریش کریستوف شلوسر و گئورگ گوتفرید گروینوس سردمداران این جنبش بودند. آموزش های مدرن پزشکی و علوم طبیعی، به ویژه نجوم، در این دوران مورد توجه قرار گرفت.

همچنین دانشگاه هایدلبرگ به ویژه برای دانشکده حقوقی تأثیرگذارش شهرت زیادی پیدا کرد. استادان هایدلبرگ از حامیان مهم انقلاب فورمرز بودند و بسیاری از آنها اعضای اولین پارلمان آلمانی بودند که آزادانه انتخاب شده بود.

در فوریه 1900، دوک نشین بزرگ بادن فرمانی صادر کرد که به زنان حق دسترسی به دانشگاه های بادن را می داد. بنابراین، دانشگاه های فرایبورگ و هایدلبرگ اولین دانشگاه هایی بودند که به زنان اجازه تحصیل دادند.

دوران نازی ها

با ظهور رایش سوم در سال 1933، این دانشگاه مانند سایر دانشگاه های آلمان در آن زمان از آدولف هیتلر و نازی ها حمایت کرد. تعداد زیادی از کارکنان و دانشجویان به دلایل سیاسی و نژادی اخراج شدند. حداقل دو استاد دانشگاه توسط نازی ها ترور شدند.

در 17 می 1933، اعضای هیئت علمی دانشگاه و دانشجویان در کتاب سوزی در Universitätsplatz شرکت کردند و هایدلبرگ در نهایت به عنوان یک دانشگاه NSDAP بدنام شد.

همچنین روسای دانشگاه در تبعید مردان، زنان و کودکان یهودی به اتاق‌های گاز کمک کردند.

با پایان جنگ جهانی دوم این دانشگاه به شکل گسترده ای از نازی ها پاکسازی شد.

جمهوری فدرال آلمان

از آنجایی که هایدلبرگ در طول جنگ جهانی دوم از نابودی در امان بود، بازسازی دانشگاه به سرعت انجام شد. با تأسیس کالژیوم آکادمیک، دانشگاه هایدلبرگ به خانه اولین و تا به امروز تنها تالار دانشجویی خودگردان آلمان تبدیل شد. اساسنامه جدید وضع شده دانشگاه را ملزم به «روح زنده حقیقت، عدالت و انسانیت» کرده است.

در طول دهه‌های 1960 و 1970میلادی این دانشگاه به طور چشمگیری رشد کرد. امروزه حدود 28000 دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند.

4196 نفر عضو هیئت علمی تمام وقت از جمله 476 استاد در دانشگاه وجود دارد.

در سال 2007 و مجدداً در سال 2012، این دانشگاه تحت ابتکاری که توسط وزارت آموزش و تحقیقات فدرال و بنیاد تحقیقات آلمان آغاز شد، به عنوان دانشگاه عالی منصوب شد.

تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ

امکانات دانشگاه هایدلبرگ به طور کلی به دو بخش تقسیم می شود. بخش اول دانشکده ها و موسسات علوم انسانی و اجتماعی در پردیس شهر قدیمی تعبیه شده اند. بخش دوم دانشکده های علوم و دانشکده پزشکی، از جمله سه بیمارستان بزرگ دانشگاهی، در پردیس جدید در نوینهایمر فلد در حومه هایدلبرگ قرار دارند.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question