همه چیز درباره تحصیل در نروژ ۲۰۲۱

تحصیل در نروژ

هر ساله بیش از 15 هزار دانشجو برای تحصیل در نروژ راهی این کشور زیبا و امن می شوند. تحصیلات در تمام مقاطع، از دوره ابتدایی و متوسطه تا کارشناس، کارشناسی ارشد و دکتری، همگی در سیستم آموزشی کشور نروژ رایگان اند.

نروژ ثروتمندترین کشور در منطقه اسکاندیناوی است که بخش اعظمی از این ثروت را مدیون ذخایر عظیم نفت خام و گاز طبیعی است. بر اساس آمار انتشار یافته از سوی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، نروژ چهارمین کشور برتر دنیا از نظر سرانه درآمد است.

آزمون آزمایشی آیلتس

مراحل اعزام دانشجو به نروژ

برنامه‌های تحصیلی در اعزام دانشجو به نروژ در سه‌پایه کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری انجام می‌شود. معمولاً تحصیلات در مقطع کارشناسی ۳ سال زمان می‌برد. تحصیل در این پایه شامل گرایش‌های گسترده است. دانشجویان کارشناسی در پایان تحصیل باید آزمون‌های مخصوصی را بگذرانند.

مهاجرت تحصیلی به نروژ در مقطع کارشناسی

تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی به دو زبان نروژی و انگلیسی صورت می‌گیرد. در صورتی که بخواهید تحصیل در مقطع لیسانس به زبان انگلیسی را انتخاب کنید می‌بایست مدرک زبان انگلیسی آیلتس حداقل ۵ آکادمیک یا معادل تافل ان را داشته باشید. مدرک زبان انگلیسی تافل اینترنتی نیز برای برخی از دانشگاه‌ها مورد قبول است.

ارائه مدرک زبان برای تحصیل در دانشگاه‌های کشور نروژ الزامی است و تحصیل در این کشور بدون داشتن مدرک زبان عملاً مورد تأیید نیست. شما برای اخذ پذیرش برای مقطع لیسانس در دانشگاه‌های کشور نروژ می‌بایست مدرک دیپلم با معدل حداقل ۱۵ داشته باشید. مدرک دیپلم ۱۲ساله همراه با یک سال تحصیل در دانشگاه و یا مدرک دیپلم ۱۱ساله که به همراه یک فوق دیپلم نیاز است.

دانشگاه‌های کشور نروژ برای پذیرش افراد در مقطع لیسانس آزمونی برگزار نمی‌کند اما برخی از دانشگاه در رشته‌های مهم و حساس آزمون ورودی در نظر گرفته اند.

مهاجرت تحصیلی به نروژ در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از پایه‌های موردعلاقه دانشجویان خارجی در نروژ برنامه کارشناسی ‌ارشد است که در مدت‌زمان دو سال انجام می‌پذیرد. شیوه تدریس در این پایه به شکل تئوری، سیمنار و تحقیقات است. تحصیل در دوره کارشناسی‌ارشد به زبان انگلیسی انجام می‌شود و حدوداً از ۱۲۰ واحد تشکیل‌شده که در پایان ارائه تز یا پایان‌نامه الزامی است.

آزمون آزمایشی تافل

برای تحصیل در این کشور می‌بایست مدرک آیلتس ۵.۵ تا ۶ آکادمیک و یا مدرک تافل با نمره حداقل ۵۲۵ داشته باشید. در صورتی که مدرک زبان انگلیسی تافل اینترنتی دارید نمره ۷۲ الی ۸۰ برای شما گزینه خوبی است. برخی از دانشگاه‌ها گذراندن دوره زبان نروژی به مدت یک سال به صورت پیش نیاز را اجباری می‌دانند که البته هزینه در این زمینه از فرد اخذ نمی‌شود.

مهاجرت تحصیلی به نروژ در مقطع دکترا

تحصیل در نروژ در مقطع دکترا اغلب سه‌ساله است. تحصیل برای مقطع دکترا در کشور نروژ یک نوع شغل محسوب می‌شود و به فرد دانشجو فاند یا کمک هزینه تحصیلی تعلق می‌گیرد.

افراد برای ورود به مقطع دکترا در کشور نروژ می‌بایست مدرک زبان انگلیسی حداقل آیلتس ۷ داشته باشند. امکان اخذ پذیرش مستقیم برای این دوره در کشور نروژ فراهم نشده است و فرد باید حتماً مدرک فوق لیسانس داشته باشد. یکی از شرط‌های مهم برای پذیرش در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کشور نروژ داشتن تز دکترا غیر تکراری و کاربردی است. این تز می‌بایست توسط سه استاد دانشگاه مورد تأیید قرار بگیرد.

MBA در دانشگاه های ایران | آشنایی با دانشگاه‌های ارائه دهنده رشته مدیریت کسب و کار

وضعیت ارزیابی این تز به طور کلی در سال‌های اخیر تغییراتی داشته است. بسیاری از افراد تز دکترا را در جدیدترین نیازهای روز اقتصادی کشور نروژ ارزیابی می‌کنند و در صورتی که توجیه اقتصادی در این راستا وجود داشته باشد مسیر خوبی برای ارزیابی این تز ایجاد می‌شود. افرادی که قصد ورود به مقطع دکترا دارند می‌بایست مقالات بین‌المللی داشته باشند، نیاز است که طرح‌های پژوهشی قوی داشته باشند و بسیار مهم است که از نظر بودجه در وضعیت خوبی باشند.

آزمون ورودی که برای مقطع دکترا در نظر گرفته می‌شود به صورت شفاهی و در قالب مصاحبه خواهد بود.

تحصیل در این مقطع نیز به صورت رایگان است و اگر دانشجو به همراه استاد خود پروژه های تحقیقاتی انجام دهد می تواند بین 400 تا 500 هزار کرون نروژ حقوق نیز دریافت کند.

 

هزینه‌های تحصیل در نروژ برای دانشجویان بین‌المللی

در نروژ، اکثر دانشگاه‌های دولتی شهریه نمی‌گیرند. این برای دوره‌های کارشناسی، برنامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا و برای دانشجویان از همه کشورها معتبر است، صرف‌نظر از اینکه آن‌ها عضو اتحادیه اروپا / EEA هستند یا نه. فمهاجرت تحصیلی به نروژقط هزینه اتحادیه دانشجویی وجود دارد که باید به‌طور کامل پرداخت شود که بین 30 – 60 EUR در هر ترم است.

اما دانشگاه‌های خصوصی نروژ از دانشجویان شهریه می‌گیرند و هزینه‌های آن‌ها در زیر به صورت خلاصه آمده است:

  • 7 تا 9 هزار یورو در سال برای کارشناسی
  • 9 تا 19 هزار یورو در سال برای کارشناسی ارشد

هزینه‌های زندگی در نروژ برای دانشجویان بین‌المللی

هزینه زندگی در شهرهای مختلف نروژ متفاوت است. مانند اکثر نقاط جهان هزینه‌ها در شهرهای بزرگ بسیار بیشتر است.

  • اسلو: ۱۲۰۰ – ۲۰۰۰ یورو
  • برگن: ۱۱۰۰ – ۱۸۰۰ یورو
  • ترومسو و تروندهایم: ۱۰۰۰ تا ۱۶۰۰ یورو
  • سایر شهرهای کوچک نروژ معمولاً هزینه زندگی ماهیانه آن‌ها 800 تا 1000 یورو است.

دانشجویان در نروژ حدود ۳۶٪ از کل هزینه‌های زندگی را برای اسکان پرداخت می‌کنند. محبوب‌ترین گزینه‌ها مسکن دانشجویی و اجاره / اشتراک آپارتمان است.

خدمات مالی برای دانشجویان نروژ

برخی از بانک های کشور نروژ خدمات خوبی به دانشجویان ارائه می دهد، افرادی که مشکل مسکن در نروژ دارند می‌توانند به سادگی از وام های مسکنی که بانک های وابسته در اختیارشان قرار می دهد استفاده نمایند. خدمات مالی و بانکی در کشور نروژ در سال‌های اخیر تغییرات زیادی داشته و مشخص است که بسیاری از بانک های دانشگاهی شرایط ویژه ای برای استفاده از بودجه های مالی در خدمت دانشجویان قرار داده اند.

زمان و نحوه ی شرکت در آزمون MSRT

سیستم‌های مالی و بانکی در نروژ به طور جدی در دسته بندی های مختلفی دیده می‌شود. به عنوان مثال اگر شما در رشته برق در نروژ تحصیل می کنید و نیاز به ابزارهای گران قیمتی برای ارائه پایان نامه خود دارید به سادگی می توانید از تسهیلات بانکی در این کشور استفاده نمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question