راهنمای کامل تحصیل در اسلواکی ۲۰۲۱

تحصیل در اسلواکی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه

هرساله دانشجویان زیادی برای تحصیل در اسلواکی به خصوص تحصیل پزشکی از آسیا روانه این کشور می شوند. اسلواکی که رسماً جمهوری اسلواک نامیده می شود کشوری جذاب و دیدنی است که در قلب اروپا واقع شده است. این کشور دارای چشم اندازهای طبیعی زیبا، قلعه های قرون وسطایی، کوه ها و معماری تاریخی است. اسلواکی کشوری پر جنب و جوش و مدرن است که از دانشجویان سراسر جهان استقبال می کند.

تحصیل در اسلواکی یک گزینه مناسب و مقرون به صرفه برای دانشجویانی است که به دنبال تجربه منحصر به فرد برای تحصیل در خارج از کشور هستند.

اسلواکی کشوری محصور به خشکی در اروپای مرکزی است. جمعیت آن حدود ۵٫۴ میلیون نفر و پایتخت آن براتیسلاوا است. شهر براتیسلاوا ۴۱۳ هزار نفر جمعیت دارد. واحد پول این کشور یورو است. زبان رسمی آن زبان اسلوواک است.

این کشور در ۱ ژانویه ۱۹۹۳، از چکسلواکی سابق استقلال پیدا کرد. اسلواکی در سال ۲۰۰۴ به اتحادیه اروپا و در ۱ ژانویه ۲۰۰۹ به منطقه یورو پیوست. اسلواکی همچنین عضوی از منطقه شنگن، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان ملل متحد است.

تحصیل در اسلواکی

از جمله مهمترین مزایای تحصیل در اسلواکی هزینه ارزان زندگی است. در عین حال با توجه به عضویت این کشور در پیمان شنگن دانشجویان می توانند به راحتی به کشورهای عضو این پیمان سفر کنند.

استاندارد تحصیل در اسلواکی کاملاً بالا است. بسیاری از موسسات آموزش عالی در این کشور وجود دارند که طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی را در تمام مقاطع تحصیلی ارائه می دهند. دانشجویان از کشورهای مختلف می توانند برای دوره های کوتاه مدت، تحقیق یا دوره های طولانی مدت به اسلواکی سفر کنند.

تحصیل به زبان اسلواک برای دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است. اما این دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه در دوره‌های زبان اسلواک شرکت کنند. این دوره‌ها رایگان نیستند و هزینه سالیانه آنها بین ۶ تا ۷ هزار یورو است.

هزینه تحصیل به زبان انگلیسی در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی سالانه حدود ۸.۰۰۰ تا ۱۱.۰۰۰ یورو است و تحصیل در سایر رشته‌ها به صورت میانگین سالانه بین ۳.۰۰۰ تا ۵.۰۰۰ یورو هزینه دارد. به این هزینه‌ها باید هزینه‌های زندگی، مسکن و بیمه اجباری نیز افزوده شود که به طور میانگین مبلغی معادل ۵۰۰ یورو در ماه است.

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی در مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی در مقطع کارشناسی 3 تا 5 سال به طوا می انجامد. دانشگاه های سطح عالی در اسلواکی به سه صورت عمومی، دولتی و خصوصی هستند.

دانشگاه های عمومی اصلی ترین دانشگاه ها هستند که توسط دولت تاسیس و تامین می شوند. دانشگاه های دولتی شامل دانشگاه های نظامی، پزشکی و پلیس هستند. دانشگاه های خصوصی آموزش عالی بسیار نادر هستند که توسط موسسات غیر دولتی تاسیس و تامین می شوند.

دوره های زبان اسلوواک توسط همه دانشگاه ها برگزار می شود. البته برای یادگیری این زبان بهتر است زبان انگلیسی را بدانید. شرط ورود به مقطع کارشناسی، اتمام تحصیلات در مقطع دبیرستان و قبولی در آزمون Maturita ( امتحان فارغ التحصیلی دبیرستان ) است. تحصیل در دانشگاه های دولتی برای دانشجویان کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایگان است ولی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا 2000 تا 5000 یورو هزینه دارد. در این مدت دانشجو اجازه 10 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارد. لازم به ذکر است برای تحصیل دَر مقطَع کارشناسی شرط سنی وجود دارد و فرد حداکثر باید 25 سال داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً بین یک تا دو سال به طول می انجامد. تحصیل در این مقطع شامل سمینارها، سخنرانی ها، پروژه ها و آموزش های عملی و … است. شهریه ها به زبان انگلیسی بین 3000 تا 5000 یورو در سال متغیر است. اکثر فوق لیسانس ها به زبان انگلیسی و دو ساله است و عموما نیاز به آیلتس حداقل 6.5 دارد. همچنین برای تحصیل در این دوره شرط سنی وجود دارد و فرد حداکثر باید 35 سال داشته باشد.

مهاجرت تحصیلی به اسلواکی در مقطع دکترا

تحصیل در اسلواکی در مقطع دکترا نیازمند داشتن استاد راهنما است. شرط تحصیل در این مقطع داشتن مدرک کارشناسی ارشد معتبر است. طول این دوره حدوداً 3 تا 4 سال است. در این مدت فرد اجازه 30 ساعت کار دانشجویی در هفته را دارد . لازم به ذکر است برای تحصیل در مَقطع دکترا شرط سنی وجود ندارد. برای تحصیل به زبان انگلیسی متقاضی باید حداقل دارای مدرک آیلتس 7.5 باشد.

ممکن است در این مقطع به دانشجو مبلغی به عنوان حقوق پرداخت شود. تنها پس از دفاع از پایان نامه درجه دکترا به دانشجو اعطا می شود.

تحصیل در اسلواکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی

داشتن دیپلم دوازده ساله با معدل خوب و تسلط به زبان انگلیسی از نیازهای اولیه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اسلواکی است. مدارک پزشکی ارائه شده در این کشور در بسیاری از کشورهای دیگر جهان نی معتبر است. البته اگر قصد بازگشت به ایران و کار در اینجا را دارید بهتر است لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت را قبل از ثبت نام حتماً بررسی کنید.

بورسیه تحصیلی

بورسه تحصیلی در کشور اسلواکی در هر مقطع مستلزم تحصیل در دانشگاه های دولتی و به زبان اسلوواک است. دارنده بورس تحصیلی نباید از کشور اسلواکی خروج نماید. دانشجویانی که بورس تحصیلی دریافت می‌کنند دارای بیمه درمانی می‌شوند. متقاضیان باید فرم الکترونیکی را به همراه ضمایم تکمیل نموده و به دانشگاه دولتی مورد نظر ارسال نمایند. بورسیه تحصیلی در کشور اسلواکی معمولاً به افرادی تعلق می‌گیرد که دارای رزومه‌های تحصیلی و کاری باشند.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در اسلواکی

  • فرم تکمیل شده ویزا
  • هزینه‌های اداری
  • پاسپورت با اعتبار کافی
  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • مدارک اثبات تمکن مالی
  • بیمه مسافرتی

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question