SOP چیست؟

SOP

SOP یا همان Statement of Purpose یک نوع مدرک است که برای رفتن به دانشگاه ها در بعضی کشورها مورد نیاز است. در واقع این مورد به نوعی انگیزه نامه است که نشان می دهد شما در دانشگاهی که قصد تحصیل دارید، مهارت انجام چه کارهایی را دارید، هدفتان از تحصیل چیست و در کل می خواهید به کجا برسید.

مطلب مفید: تفاوت رایتینگ آزمون آیلتس® و تافل®

 برای نوشتن SOP باید به این موارد توجه کنید تا شانس گرفتن بورسیه را به دست بیاورید.

باید از مهارت هایی که دارید صحبت کنید. سعی کنید بهترین مهارت های خود را بنویسید، به عنوان مثال شما می توانید مقاله به زبان انگلیسی بنویسید، کتاب ترجمه کنید و …. . نباید در SOP متن های طولانی بنویسید باید به صورت مختصر علاقه کاری خود را بنویسید و مهارت های خود را بیان کنید. بیشتر دانشجویان برای به دست آوردن بورسیۀ تحصیلی در آزمون  TOEFL, ® GRE, ® GMAT, ® IELTS ® شرکت می کنند و فراموش می کنند که SOP  هم یکی از موارد مهم در دریافت بورسیه و پذیرش در دانشگاه است.

اهداف خود را بیان کنید

در SOP بنویسید که چرا این رشته را انتخاب کرده اید. هدف های شما از ادامه تحصیل در کشور مقصد چیست. هدف ها می تواند شامل موارد زیر باشد: نوشتن مقالات علمی، نگارش کتاب های علمی یا انجام پژوهش های علمی مربوط به آن دانشگاه. باید بنویسید که پایان نامۀ شما در چه حوزه ای است که دانشگاه آن را با نیازهای پژوهشی خود مطابقت دهد. SOP را به صورت جذاب بنویسید تا افرادی که آن را می خوانند به آن علاقه مند شوند و از نوشتن مسایل حاشیه ای و چیزهایی که مربوط به رشتۀ شما نیست پرهیز کنید.

SOP چیست

برنامه ریزی داشته باشید

در نوشتن SOP برنامه ریزی داشته باشید و عجولانه چیزی را ننویسید. زیرا این کار به تحصیلات شما لطمه می زند. از تجربیات قبلی خود صحبت کنید، به عنوان مثال: اگر مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه آنلاین بوده اید فراموش نکنید که آن را بنویسید. برای اینکه بتوانید بورس تحصیلی را دریافت کنید از دانشگاهی که می خواهید در آن تحصیل کنید، آگاهی کامل داشته باشید و مقررات آن را بدانید. همچنین اگر استادی دارید که با او بر روی پروژه کار می کنید، نام او را بیان کنید.

مطلب مفید: نکات کلیدی آزمون آیلتس ® (بخش اول)

در نوشتن SOP نباید تنها سوابق تحصیلی و نمرات خود را بنویسید. سعی کنید پروژه های مهمی که انجام داده اید را بنویسید. این کار کمک می کند تا تیم انتخاب کننده دید بهتری نسبت به فعالیت های شما داشته باشد.

متن خود را مانند داستان ننویسید

همچنین متن خود را مانند داستان ننویسید. سعی کنید یک متن مختصر و خلاصه باشد. شیوۀ نوشتاری شما باید رسمی باشد و نباید از زبان عامیانه استفاده کنید. موارد کلیشه ای را ننویسید و از تکرار کردن موارد پرهیز کنید. شیوۀ نگارش شما باید مثبت باشد. دقت کنید که غلط املایی نداشته باشید. چون این باعث می شود که اعضای تیم فکر کنند شما زبان انگلیسی را بلد نیستید. همچنین از کلمات محاوره ای و بی ربط استفاده نکنید. در متن SOP علاقه مندی خود به رشته را بیان کنید. به عنوان یک دانشجوی باهوش سعی کنید که بیان کنید می توانید پروژه های زیادی را انجام دهید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
10 پادکست برای بهبود لیسنینگ زبان انگلیسی

معرفی ۱۰ پادکست برای بهبود لیسنینگ زبان انگلیسی

لیسنینگ یک مؤلفه کلیدی در تسلط بر زبان انگلیسی است که بینش هایی را در مورد تفاوت های ظریف فرهنگی…

بیشتر بخوانید
مقایسه آزمون های تافل و آیلتس

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس از نظر هزینه و اعتبار

مقایسه آزمون های تافل و آیلتس یکی از بحث های جذاب برای و البته مهم برای داوطلبان این آزمون هاست….

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question