معایب و مزایای آموزش آنلاین

آموزش آنلاین

همۀ مربیان و اساتید دانشگاه ها با شروع بیماری کرونا و حتی قبل از آن به آموزش آنلاین روی آورده اند. آموزش آنلاین یکی از بهترین روش هایی است که برای افراد پرمشغله وجود دارد چون آن ها وقت ندارند تا به کلاس های حضوری بروند. آن ها فرزند دارند و یا مشکلاتی که ممکن است باعث شود آنها نتوانند در کلاس حضوری شرکت کنند. اگر شما تردید دارید که در کلاس های آنلاین شرکت کنید یا نه بهتر است کمی فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید. کلاس آنلاین هم جنبه های منفی دارد و هم جنبه های مثبت که در این مقاله به معایب و مزایای آموزش آنلاین پرداخته خواهد شد.

مطلب مفید: روش های برگزاری آزمون آنلاین موفق چیست؟

نقاط قوت کلاس آنلاین

دلایل بسیاری برای برگزاری کلاس های آنلاین وجود دارد که برای شما جذاب است. بسیاری از صنایع به دلیل مزایای آموزش آنلاین ، به آن روی آورده اند و در آن موفق بوده اند. مانند شرکت های بزرگ جهان مثل شرکت مایکروسافت که بیشتر خدمات خود را به صورت آنلاین ارائه می کند. همچنین در جاهایی که امکانات آموزش و پرورش به صورت حضوری ممکن نیست، مانند کشورهای آفریقایی، آموزش مجازی بهترین گزینه است. در ادامه برخی از فواید آموزش آنلاین ذکر خواهد شد.

از مزایای کلاس آنلاین این است که شما در هر کجای دنیا باشید می توانید در این کلاس شرکت کنید. شما می توانید در خانۀ خود باشید و آموزش آنلاین را دریافت کنید. موسسات آنلاین از این راه کسب درآمد می کند. به این ترتیب شما هزینه های اضافی را متقبل نمی شوید. هزینه هایی مانند کرایه تاکسی، پول هتل و یا اگر کلاس شما در شهر دیگری باشد شما مجبور نیستید بلیط هواپیما خریداری کنید.  در این روش آموزشی دانش آموزان و دانشجویان مجبور نیستند لباس های رسمی بپوشند از خانه خارج شوند و …

از دیگر مزایای کلاس های آنلاین این است که در هر زمانی می توانید به این کلاس ها دسترسی داشته باشید و سرعت یادگیری در آن بیشتر از کلاس های حضوری است. کلاس آنلاین 24 ساعته و در تمام طول هفته برای شما وجود دارد، یعنی اگر  شما جلسه ای از کلاس را از دست بدهید، بعداً می توانید در سامانه مدیریت یادگیری یا LMS دوباره ببینید و بیاموزید. این کلاس ها باعث هم افزایی می شود به این معنی که شما می توانید با دیگران تعامل داشته باشید و با آنها درس های خود را بهتر بخوانید.

این هم افزایی باعث می شود که دانشجو و استادش در یادگیری با هم همکاری کنند و منابع درسی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند این هم افزایی بین دانشجویان هم وجود دارد و آنها بهتر می توانند درس بیاموزند. این موضوع به دانشجویان کمک می کند تا اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنند و در درس هایشان موفق تر شوند.

مطلب مفید:‌ آشنایی با مزایای وبینار

محاوره ای با کیفیت بالا از مزیت های دیگر آموزش آنلاین است که افراد می توانند در کلاس با نرم افزار وبینار با هم صحبت کنند و مشکلات خود را حل کنند. اما در کلاس حضوری تعداد دانشجویان زیاد است و نمی توانند به راحتی با هم مشکلات را حل کنند. این کار باعث می شود که دانشجویان به راحتی مشکلات خود را حل کنند و  با هم همفکری داشته باشند.

این کلاس ها بر اساس خواسته های دانشجویان اداره می شود و دانشجو می تواند هر درخواستی داشته باشد. یعنی دانشجویان می توانند بر اساس برنامۀ زمانی خود در کلاس شرکت کنند و اگر کلاسی را از دست دادند، می توانند بعداً آن را دریافت کنند. در واقع این کلاس ها مانند زمین بازی هستند و دانشجویان می توانند در زمان هایی که وقت دارند در آن شرکت کنند و از آنها استفاده کنند. در این کلاس ها شما می توانید به راحتی به منابع دسترسی داشته باشید و مجبور نیستید برای یک کتاب ساعت ها در کتابخانه ها بگردید تا آن را خریداری کنید. همچنین با این کار شما به طبیعت کمک می کنید و مانع قطع درختان می شوید.

شما در این کلاس ها آموزش خلاقانه را دریافت می کنید. پژوهش ها ثابت کرده است که افراد در کلاس های آنلاین بهتر مطالب را می آموزند. همچنین در این آموزش ها شما با دیگران تعامل دارید و از آنها مطالبی اضافه بر درس می آموزید که به شما کمک می کند در جامعه از آنها استفاده می کنید.

آموزش آنلاین

معایب و مزایای آموزش آنلاین

ضعف های کلاس آنلاین

یکی از ضعف های کلاس آنلاین این است که شما ممکن است در حین درس خواندن با قطعی اینترنت یا سامانۀ مدیریت یادگیری مواجه شوید و به صورت لحظه ای حضور در کلاس خود را از دست بدهید. البته دانشجویانی که دسترسی ضعیفی به اینترنت دارند هم با این مشکلات مواجه می شوند. به این ترتیب به آموزش و پرورش هر کشوری لطمه وارد می شود، چون دانشجویان و دانش آموزان سرمایۀ ملی کشورها هستند و اگر آموزش کافی نبینند آن کشور از نظر سواد اطلاعاتی در سطح پایینی قرار می گیرد.

مطلب مفید: راهنمای آزمون آیلتس ®: آنچه دانشجویان بین المللی باید بدانند

مشکل دیگری که وجود دارد این است که برخی از افراد نمی دانند چطور باید از رایانه و لپ تاپ استفاده کنند. یعنی بلد نیستند با آن کار کنند. همچنین در کشورهای فقیر مانند آفریقای جنوبی بسیاری از افراد لپ تاپ و کامپیوتر ندارند و نمی توانند از این کلاس ها استفاده کنند که این معضل بزرگی برای آموزش و پرورش این کشورها است. بنابراین این کشورها باید کاری کنند تا بتوانند به دانشجویان و دانش آموزان خود کمک کنند و در ارتقای سواد اطلاعاتی آنها سهمی داشته باشند.

 

ما در اساتیدآنلاین، برای یادگیری بهتر و در راستای ارتقای علمی جامعه، بستر های آموزش آنلاین را در اختیار شما قرار می دهیم. برای اطلاعات بیشتر با شماره 71057276-021 تماس حاصل فرمایید.

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
تعیین سطح زبان انگلیسی

معرفی بهترین سایت های تعیین سطح زبان انگلیسی

اگر به دنبال بهترین سایت ها برای تعیین سطح زبان انگلیسی خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم….

بیشتر بخوانید
چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

چطور واژگان جدید را حین آموزش زبان حفظ کنیم؟

یادگیری یک زبان جدید سرگرم کننده است، البته به جز بخش یادگیری واژگان. همیشه کلماتی هستند که با وجود تلاش…

بیشتر بخوانید
کلاس آنلاین زبان انگلیسی

چگونه کلاس آنلاین زبان انگلیسی برگزار کنیم؟

در دنیایی که حتی عطاری ها هم آنلاین شده اند برگزاری کلاس آنلاین زبان انگلیسی چیزی بیش از یک ضرورت…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question