راهنمای جامع تحصیل در هند ۲۰۲۱

تحصیل در هند

تحصیل در هند با توجه به دانشگاه های سطح بالا، هزینه های پایین زندگی و البته تحصیل به زبان انگلیسی برای دانشجویان سرتاسر جهان جذاب است. به همین دلیل هم سالانه هزاران دانشجو برای تحصیل راهی این کشور زیبا و هزار رنگ می شوند.

هند، دومین کشور جهان از نظر جمعیت، هفتمین کشور از نظر مساحت، و پر جمعیت‌ترین دموکراسی جهان است. این کشور پهناور از سمت غرب با پاکستان، از شمال با چین، نپال، و بوتان و از سمت شرق با بنگلادش و میانمار مرز مشترک دارد. هند در اقیانوس هند با سری‌لانکا و مالدیو مجاور است و جزایر آندامان و نیکوبار آن با تایلند، میانمار و اندونزی مرز آبی مشترک دارد.

نام «هند» و هم‌چنین صورت‌های آن در زبان‌های غربی ازجمله India در انگلیسی، برگرفته از زبان فارسی باستان است که به جای واژه سانسکریت «سیندو» (Sindhu) به‌کار می‌رفته و نام رودخانه سند بوده‌است. همچنین واژه «هندوستان» که به عنوان نام کامل این سرزمین در اغلب کشورها از جمله خود هند رواج دارد واژه‌ای فارسی است به معنی «سرزمین هندوها».

هند به دلیل وسعت. تنوع مذاهب، غذا، فرهنگ و آداب و رسوم به مانند یک قاره است. جمعیت این کشور بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون نفر است. روپیه هند واحد پولی این کشور است.

هند دومین کشور پرجمعیت دنیا است و نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده‌است. تنوع تباری، فرهنگی، زبانی و مذهبی به این کشور چشم‌اندازی شگرف از همزیستی مسالمت‌آمیز میان اعتقادات گوناگون بخشیده‌است.

زبان در هند

تنوع زبانی در هند شاید از هر کشور دیگری بیشتر باشد. شمار دقیق زبان‌هایی که در هند به آن‌ها تکلم می‌شود احتمالاً از ۱۰۰۰ بیشتر است، اما تعیین مرز مشخص میان زبان‌ها دشوار است. از این زبان ها، ۴۱۵ زبان زنده هستند و کاربرد دارند و ۱۳ زبان امروزه منسوخ شده ‌است.

در قانون اساسی هند، زبان هندی (از شاخه زبان‌های هند و ایرانی یا زبان‌های هندواروپایی) و زبان انگلیسی (زبان امپراتوری بریتانیا و زبان میانجی در جنوب هند) زبان‌های رسمی سراسر کشور اعلام شده‌اند.

در ایالت های هند 22 زبان رسمی دیگر نیز وجود دارد.

البته به دلیل همین تنوع بسیاری از هندی ها زبان هندی رسمی و انگلیسی را نیز به خوبی زبان مادریشان بلد هستند. سالیان دراز حکومت استعماری بریتانیا بر شبه قاره هند و انجام بخش عمده‌ای از امور اداری به زبان انگلیسی موجب شده این زبان، زبان دوم بسیاری از مردم هند باشد.

جالب است بدانید فارسی پیش از آنکه هند مستعمره انگلستان شود، دومین زبان رسمی این کشور بوده است.

زرتشتیان، از مهم‌ترین اقلیت‌های دینی هند هستند که به پارسی معروفند و طی بیش از پنج سده اولیه حمله اعراب به ایران، از ایران به هند مهاجرت کرده‌اند و بیشتر در مناطق مختلف گجرات و مهاراشترا به مرکزیت بمبئی اقامت دارند. اگر چه جمعیت آنان کمتر از۲۰۰ هزار نفر است، اما نزدیک به ۱۷ ٪ اقتصاد هند را در دست دارند.

تحصیل در هند

اقتصاد هند چهارمین اقتصاد بزرگ جهان است. هند به‌رغم رکود اقتصادی جهانی با رشد اقتصادی متوسط بالاتر از ۸ درصد طی چند سال گذشته به یک قدرت اقتصادی تبدیل شده‌است. این میزان رشد نزدیک به رشد اقتصادی کشور همسایه آن چین است.

هزاران کالج و دانشکده اعم از خصوصی و دولتی در هند مستقر هستند. نظام آموزشی عالی هند در جهان در رتبه بندی QS در رتبه ۲۴ جهانی قرار گرفته است.

از نظر کیفیت آموزشی درحوزه مهندسی و فناوری دو دانشگاه مؤسسه فناوری علوم هند بنگلور و مؤسسه معتبر فناوری هند IITS در سطح جهان بسیار جز بهترین ها هستند.

اکثر کسانی که قصد تحصیل در هند را دارند، یکی از رشته های مهندسی، فناوری اطلاعات و علوم پزشکی را در نظر دارند چون هند در این سه رشته پشتوانه علمی بالایی دارد. هند دارای 23 دانشگاه برتر است که 9 دانشگاه از هند در فهرست 100 دانشگاه برتر جهان هستند. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در مجموع 55 دانشگاه هند را مورد تأیید قرار داده است. همچنین دانشگاه های مورد وزارت بهداشت جهت تحصیل پزشکی در هند عبارتند از : دانشگاه هندوی بنارس هند دانشگاه اسلامی علیگار هند دانشگاه دهلی هند دانشگاه پنجاب هند دانشگاه مانیپال هند دانشگاه جادوپور هند.

کشور هند برای دانشجویان، ویزای کار صادر نمی کند، دلیل آن جمعیت انبوه و زیاد این کشور است.  همچنین تنها دانشجویان در مقطع تحصیلی دکترا می توانند اقدام به اخذ ویزای همراه کنند و اگر شخصی قصد تحصیل در کشور هند در مقطع کارشناسی ارشد و یا در کارشناسی را داشت حتما باید به صورت جداگانه برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کند.

مهاجرت تحصیلی به هند

مهاجرت تحصیلی به هند در مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به هند در مقطع کارشناسی 3 تا 4 سال به طول می انجامد.

متقاضیان این مقطع بایستی دارای مدرک پیش دانشگاهی (ترجیحا معدل بالای 13) باشند.

هزینه تحصیل در این مقطع سالانه بین 600 تا 800 دلار برای رشته های علوم انسانی و 1000 تا 2500 دلار برای رشته های مهندسی و مدیریت است. به طور کلی هزینه تحصیل در هند سالانه بین 1000 تا 4000 دلار خواهد شد.

در این مقطع امکان خوابگاه، اقامت پس از تحصیل و گذراندن دوره های زبان قبل از شروع دانشگاه یک ترم یا دو ترم وجود دارد. دوره های آن سه ماهه با شهریه 300 دلار، 4 ماهه 600 دلار، 6 ماهه 1250 دلار و یک ساله 1850 دلار است. امکان بورسیه شدن در این مقطع وجود ندارد.

دانشجویان برای تحصیل در هند در دوره لیسانس محدودیت زیادی برای رشته تحصیلی ندارند و انتخاب های زیادی برای تحصیل پیش روی آنهاست.

مهاجرت تحصیلی به هند در مقطع کارشناسی ارشد

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی می توانند برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه های هندوستان اقدام نمایند. تحصیل در این دوره نیز همانند دوره لیسانس به زبان انگلیسی است. طول این دوره 1 تا 2 سال است.

متقاضیان جهت تحصیل در هند در مقطع کارشناسی ارشد بایستی دارای مدرک لیسانس (ترجیحا با معدل بالای 14 و نمره زبان حداقل IELTS 5) باشند یا در دوره های آمادگی برای زبان در دانشگاه شرکت نمایند. هزینه تحصیل در هندوستان در این مقطع برای رشته های علوم انسانی سالانه بین 1000 تا 1500 دلار و برای رشته های مهندسی و مدیریت 2000 تا 4000 دلار است.

بطورکلی هزینه تحصیل در هندوستان سالیانه از 1500 تا 4500 دلار و هزینه زندگی (خوراک، پوشاک، حمل و نقل) سالانه حدود 4000 دلار است.

مهاجرت تحصیلی به هند در مقطع دکترا

متقاضیان این مقطع بایستی دارای مدرک فوق لیسانس (ترجیحا معدل بالای ۱۵) و IELTS 5 باشند.

طول دوره دکترا ۴ تا ۵ سال است. هزینه تحصیل در این مقطع سالانه برای رشته های علوم انسانی ۳۰۰۰ تا۴۰۰۰ دلار و برای رشته های مهندسی ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار است. امکان دریافت خوابگاه و بورسیه شدن در این مقطع وجود دارد. دانشجویان در این مقطع تحصیلی باید ابتدا موضوعی را برای پایان نامه خود ارائه کنند و پس از آن با پژوهش و تحقیق در حوزه موضوعی که انتخاب کرده اند پایان نامه خود را تکمیل و ارائه کنند.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند

متقاضیان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در هند بایستی دارای مدرک پیش دانشگاهی تجربی و معدل بالای ۱۴ باشند. هزینه ی کل دوره تحصیل در هند در رشته پزشکی 50 تا 60 هزار دلار، دندانپزشکی 30 تا 40 هزار دلار و داروسازی 25 تا 35 هزار دلار است. شهریه تحصیل در هندوستان به صورت یکجا دریافت میشود و این شهریه بسته به زمان ثبت نام و … ممکن است متفاوت باشد.

بیشتر کالج ها و دانشگاه های پزشکی هر سال و یا حتی چند ماه یکبار مقررات پذیرش را کمی تغییر می دهند. در سال های اخیر دانشکده های درجه ممتاز شهر بنگلور به دلیل محدودیت در ظرفیت رشته پزشکی عمومی دانشجوی خارجی باید کل مبلغ را حداکثر در 6 ماه اول تحصیل پرداخت کند.

مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی

  • ترجمه سوابق تحصیلی تا آخرین مقطع
  • پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماه
  • انگیزه نامه
  • توصیه نامه
  • رزومه
  • عکس

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!
معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

معرفی بهترین دانشگاه های آلمان: دانشگاه فنی درسدن

دانشگاه فنی درسدن یا دانشگاه صنعتی درسدن با بیش از ۳۷ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه ایالت زاکسن و یکی از…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالرنو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالرنو

دانشگاه سالرنو UNISA یکی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپاست. پیشینه ایجاد این دانشگاه به قرن هشتم میلادی باز می…

بیشتر بخوانید
دانشگاه سالنتو

معرفی بهترین دانشگاه های ایتالیا: دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو یک دانشگاه دولتی در شهر لچه ایتالیاست. این دانشگاه که تا پیش از این به عنوان دانشگاه لچه…

بیشتر بخوانید

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question